Zmiany w podatku od nieruchomości w 2023 roku – wzrost stawki podatku i poszerzenie grupy płatników

Podatek od nieruchomości to jeden z tzw. podatków majątkowych. W tym przypadku podstawą opodatkowania jest, jak sama nazwa wskazuje, nieruchomość (a konkretnie — metraż mieszkania lub domu). Generalnie, jest to takie obciążenie, które nalicza się w przypadku posiadania lokalu na własność. Sprawdź, jakie zmiany w podatku od nieruchomości zaszły w 2023.

Zapowiadane zmiany w podatku od nieruchomości 2023

Podatek od nieruchomości od lat jest przedmiotem zainteresowania ze strony ekonomistów, prawników oraz oczywiście osób, które zostaną objęte danym obciążeniem wobec państwa. Rok 2023 przyniósł pewne zmiany w tej dziedzinie. Niektóre z nich wywołały kontrowersje; mowa tu w szczególności o podniesieniu stawek podatku od nieruchomości, ponieważ w trudnych czasach z wysoką inflacją może to dodatkowo pogorszyć kondycję finansową właścicieli nieruchomości.

Podatek od nieruchomości to jedna z głównych danin, jakie według prawa muszą w Polsce ponosić właściciele gruntów i budynków.

 

Tym, co z pewnością najbardziej interesuje nas w kontekście podatku od nieruchomości, jest jego wysokość. Niestety, pod tym względem nie mamy dobrych wiadomości dla podatników, ponieważ w 2023 roku w większości Polski, w tym na przykład w głównych miastach wojewódzkich, organy samorządu terytorialnego zdecydowały się na podniesienie tego podatku.

Szacuje się, że doprowadziło to do średniego wzrostu opodatkowania o nawet 12 proc. Nie jest to drobna podwyżka, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę trudną sytuację gospodarczą w ostatnich latach. Samorządy lokalne potrzebują jednak w ten sposób poprawić stan swoich budżetów.

Warto wiedzieć — Podstawa prawna podatku od nieruchomości

Ten typ obciążeń wobec państwa jest regulowany przez dwa akty prawne. Są one następujące:

  • Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1170 z późn. zm.),
  • Obwieszczenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 22 lipca 2021 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2022 (M.P.2021.724).

Jeśli chodzi o stawki, podatek od nieruchomości pod tym względem mocno różni się np. od PIT, CIT czy VAT, w przypadku których poziom stawek jest powszechnie znany. Ponieważ w różnych miastach/gminach wysokość jest ustalona na innym poziomie, z pewnością osoby planujące zakup mieszkania (lub nieruchomości komercyjnej) z pewnością zainteresuje informacja, że planowana jest zmiana sposobu informowania o stawkach podatku, które zostały przyjęte w danym okresie rozliczeniowym.

Zgodnie z proponowanymi zmianami takie komunikaty byłyby publikowane corocznie, nie później niż w dniu 20 lipca. Wydaje się, że korzyść z tego tytułu jest dość oczywista — obecnie oraz przyszli podatnicy będą mogli łatwiej rozplanować swoje domowe lub firmowe budżety.

Ponadto, w 2023 roku zaproponowano, z inicjatywy podjętej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, rozszerzenie katalogu podmiotów objętych obowiązkiem opłacania podatku od nieruchomości. Do grona opodatkowanych planuje się na stałe zaliczyć również dzierżawców.

Co nie zmieniło się w 2023 roku?

Na razie przedstawiliśmy informacje o głównych zmianach zaplanowanych w 2023 roku oraz takich, które już weszły w życie. Trzeba zwrócić uwagę również na to, co się nie zmieniło.

Zasadniczo, niezmienione pozostały najważniejsze kwestie dotyczące opisywanego przez nas podatku. Przede wszystkim, podwyższono same stawki, ale nie zmieniła się podstawa naliczania składek, czyli metraż nieruchomości/powierzchnia gruntu. Nie zmienia się również tryb uiszczania tego podatku — co do zasady wciąż należy opłacać go w czterech ratach (transzach):

  • 15 marca,
  • 15 maja,
  • 15 września,
  • 15 listopada.

W sytuacji, gdy wartość należności nie przekracza stu złotych, podatek od nieruchomości w 2023 roku reguluje się jednorazowo.

Warto wiedzieć — terminy opłacania podatku od nieruchomości przez przedsiębiorców

Jeśli chodzi o terminy opłacania podatku od nieruchomości przez przedsiębiorców, obowiązujące rozwiązania różnią się od tego, z jaką formą prawną przedsiębiorstwa mamy do czynienia:

  • osoby prawne są zobligowane do comiesięcznych płatności (każdorazowo termin płatności to 15. dzień miesiąca, a za styczeń — do dnia 31 stycznia),
  • przedsiębiorcy, którzy jako osoby fizyczne prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, regulują zobowiązania w czterech ratach, tak samo jak robią to osoby fizyczne.

 

Stawki wciąż są zróżnicowane terytorialnie, aczkolwiek największe opłaty generalnie nalicza się w przypadku lokali użytkowych przeznaczonych na działalność gospodarczą; niższe stawki odnosi się w przypadku domów jednorodzinnych oraz mieszkań w blokach wielorodzinnych.

Podobnie jak miało to miejsce w latach poprzednich, w 2023 roku wciąż pewne grupy są objęte zwolnieniem z obowiązku opłacania podatku od nieruchomości. Mowa jest tu głównie o właścicielach gruntów rolnych oraz posiadaczach ROD, czyli działek w Rodzinnych Ogrodach Działkowych (w sytuacji, gdy powierzchnia altan, domków itp. nie przekracza trzydziestu pięciu metrów kwadratowych).

Spółdzielnie mieszkaniowe mają w zwyczaju doliczać podatek od nieruchomości do miesięcznego czynszu.

Podatek od nieruchomości. Podsumowanie

Jak zatem widać, zmiany w podatku od nieruchomości na 2023 rok nie są rewolucyjne. Zdecydowanie są to drobne, punktowe wręcz rozwiązania. Z jednej strony 2023 rok przyniósł nowe, wyższe stawki podatku od nieruchomości czy plany objęcia tym zobowiązaniem również dzierżawców; wynika to głównie z trudnej sytuacji gospodarczej, a poziom stawek jest skorelowany z wysoką inflacją. Z drugiej jednak takie niefinansowe zmiany, jak np. nowy proponowany sposób publikowania informacji o stawkach, mogą okazać się dla właścicieli korzystne w dłuższej perspektywie.

Emil Zelma
Emil Zelma
Ekonomista, wykładowca, autor wielu artykułów, znający w teorii i w praktyce zasady działalności przedsiębiorstw. Do jego zainteresowań należy szeroko pojęty biznes, w tym szczególnie obszary związane z zarządzaniem finansami firmy oraz księgowością.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!