fbpx

10 pomysłów, by zapłacić mniejszy podatek dochodowy

Obciążenia podatkowe to dla wielu firm jedno z największych zmartwień z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej. Podatek VAT, dochodowy, opłaty na ZUS to dopiero początek długiej listy danin, jakie drenują kieszenie właścicieli firm niemal każdego dnia. Co można zrobić, by zapłacić mniejszy podatek dochodowy? 

Co warto wiedzieć o kosztach uzyskania przychodu?

Aby dokładnie zrozumieć, dlaczego firmy mogą „odliczyć coś od podatku”, trzeba zrozumieć, czym są tak zwane koszty uzyskania przychodu. Przede wszystkim warto rozprawić się z jednym, niezwykle często powtarzanym mitem: nie wszystko może być kosztem.

Można za niego uznać tylko te dobra, które są niezbędne do wykonywania działalności gospodarczej, a więc — w pewnym uproszczeniu — do właściwego, niczym niezakłóconego funkcjonowania naszej działalności gospodarczej. Nie można więc odliczyć na przykład kosztu zakupu telefonu dla żony, jeśli ta nie pracuje w firmie, a urządzenie byłoby wykorzystywane do celów prywatnych.

W zdecydowanej większości przypadków kupowane na firmę przedmioty, które chcemy odliczyć od kosztów są kupowane na fakturę, jednak zgodnie z literą prawa, może to być także paragon, jeśli znajduje się na nim numer NIP naszej firmy. Warto wcześniej upewnić się, że kwota widoczna na paragonie mieści się w limicie dopuszczonym przez prawo. Obecnie jest to 500 złotych.

O koszt wykazany koszt uzyskania przychodu zmniejsza się przychód. W ten sposób uzyskujemy dochód. A ten — po odjęciu od niego wybranych odliczeń — objęty jest podatkiem dochodowym. Im mniejszy dochód, tym mniej podatku zapłacimy. Co ciekawe, w polskim porządku prawnym można odliczyć też straty, na przykład te, jakie wygenerowała działalność w zeszłym roku.

Mając na uwadze rosnące podatki i kolejne daniny publiczne w Polsce, nie powinno nikogo dziwić, że przedsiębiorcy robią, co mogą, by szukać kosztów, dzięki którym choćby w pewnym stopniu uda im się zmniejszyć wysokość podatku dochodowego, na jaki czeka fiskus.

TOP 10 metod, by zapłacić mniejszy podatek dochodowy

#1: Inwestuj w firmę! 

Każdy kolejny zakup urządzenia do firmy — na przykład nowego laptopa, drukarki czy samochodu — to jeden z podstawowych sposobów, by zmniejszyć wysokość podatku dochodowego.

#2: Odliczaj wydatki paliwowe i samochodowe

Niestety, ale nie wszyscy przedsiębiorcy mogą odliczyć sto procent podatku. Ustawodawca wprowadził tutaj kilka progów. Przykładowo, jeśli pojazd wykorzystujemy do celów prywatnych oraz służbowych (a więc zarówno jeździmy nim na wakacje, jak i do pracy) to odliczymy tylko 50% podatku.

Jeśli chcemy odliczyć sto procent należnej kwoty, to musi to być auto wykorzystywane tylko do celów służbowych. Firmy są też zobowiązane do prowadzenia wtedy bardzo rygorystycznie sprawdzanej kilometrówki. W podobnym tonie można wypowiedzieć się o innych wydatkach samochodowych: naprawach, wymianie opon itp. 

#3: Wybierz najlepszą dla siebie formę opodatkowania

Polski system podatkowy należy do jednego z najbardziej skomplikowanych na świecie. Przed założeniem firmy warto spotkać się z prawnikiem i opowiedzieć mu o pomyśle na biznes. Ten powinien wskazać taką formę prowadzenia działalności, która będzie dla nas optymalna pod kątem podatkowym.

#4: Rozliczaj obiady służbowe

Mało kto o tym wie, ale posiłki kupione “na poczet firmy” w pewnym sensie można rozliczyć. Jeśli zapraszasz klientów na kolację o charakterze biznesowym, zawsze możesz poprosić o wystawienie faktury za usługę gastronomiczną.

#5: Pamiętaj, że biuro to koszt

Wynajmujesz biuro? Świetnie się składa. Jest to trwale ponoszony koszt, który także możesz odliczyć od podatku.

#6: Odlicz wydatki telefonicznie

Nie tylko sam smartfon. Od podatku można odliczyć też abonament na używany w firmie telefon.

#7: Smartwatch, nie zegarek!

Smartwatch jest dopuszczony przez prawo do odliczenia od podatku. Jednocześnie odpowiednie organy wykazały, że zegarek już nie jest. Warto pamiętać o tej drobnej różnicy przed prośbą o fakturę.

#8: Rozwijaj kompetencje pracowników!

Wydatki związane ze szkoleniami i kursami (na przykład pierwszej pomocy lub kursami specjalistycznymi) to inwestycja w firmę. To zaś oznacza, że można odliczyć je od podatku.

#9: Poboczne koszty transportu

W sprawach firmowych musiałeś lecieć samolotem, by negocjować kontrakt? Spałeś w hotelu przed spotkaniem biznesowym? To kolejne koszty, które można odliczyć.

#10: Koszty obsługi

Korzystasz z usług księgowej, radcy prawnego i informatyka? To kolejne obszary, których wymaga od Ciebie firma. A zatem także i one są kosztem

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak działa wykup wierzytelności?

Jak wykupić dług? Kto dokonuje wykupu wierzytelności? Na czym polega? Co daje? Utrata płynności finansowej może bardzo szybko spowodować problemy finansowe. Nieopłacone faktury, zaległości w...

Kontrola urzędu skarbowego po zamknięciu działalności gospodarczej

Kiedy urząd skarbowy może skontrolować firmę? Czy możliwa jest kontrola podatkowa po zamknięciu działalności gospodarczej? Kontrola urzędu skarbowego u wielu przedsiębiorców wzbudza niepokój. Nie...

Przejście z etatu na B2B. Jak to wygląda?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!