Jak otworzyć działalność gospodarczą przez Internet?

Działalność gospodarcza jest elastyczna, daje wolność i możliwość decydowania o wielu sprawach. Oto kilka podstawowych informacji o tym, jak otworzyć działalność gospodarczą przez Internet.

Jednoosobowa działalność gospodarcza to podstawowa forma prowadzenia firmy. Choć sama nazwa wskazuje, że prowadzi ją jedna osoba, to warto wiedzieć, że w jednoosobowej działalności można zatrudniać pracowników. Chodzi jednak o kwestie odpowiedzialności. Jednoosobowa działalność gospodarcza to taka forma prowadzenia biznesu, w którym odpowiedzialność za każdy jej aspekt opiera się na jednej osobie. Mówiąc wprost, jedna osoba odpowiada za wszystkie zobowiązania całym swoim majątkiem.

Działalność nierejestrowana

Zanim odpowiemy na pytanie, jak otworzyć działalność gospodarczą, warto przypomnieć, że dla niewielkiej działalności nie jest nawet potrzebna rejestracja. Jeśli w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadziliśmy firmy, a przychód nie jest wyższy niż 50% minimalnego wynagrodzenia, nie trzeba wcale rejestrować działalności gospodarczej. Oczywiście można ją zarejestrować, ale nie będzie to obowiązkowe.

CZYTAJ TAKŻE: Jak założyć działalność gospodarczą?

Koniecznie działalność trzeba będzie zarejestrować, jeśli przychód w danym miesiącu będzie wyższy niż 50% minimalnego wynagrodzenia. Gdy tak się stanie to na rejestrację firmy mamy 7 dni.

Jak otworzyć działalność gospodarczą przez Internet?

Żeby założyć firmę przez internet, wystarczy wypełnić formularz na stronie www.biznes.gov.pl.

To właśnie tutaj można złożyć wniosek nie tylko o założenie firmy, ale również wprowadzić wszelkie zmiany dotyczące firmy. Zdecydowanie najłatwiej zrobić to dzięki podpisowi elektronicznemu z certyfikatem kwalifikowanym lub profilowi zaufanemu ePUAP.

Zakładanie działalności gospodarczej przez profil zaufany ePUAP

Profil zaufany ePUAP jest bezpłatny. Jeśli go jeszcze nie mamy, możemy to zrobić za pomocą internetowego konta bankowego. Zawsze można też profil zaufany potwierdzić w urzędzie (np. urzędzie skarbowym).

CZYTAJ TAKŻE: Nierejestrowana działalność gospodarcza

Gdy mamy już profil zaufany ePUAP to po wejściu na stronę www.biznes.gov.pl wypełniamy wniosek o wpis do ewidencji. Wpisujemy:

  • swoje dane,
  • imię,
  • nazwisko,
  • adres,
  • nazwę działalności.

Trzeba pamiętać, że w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nazwa firmy zawsze musi zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy.

Gdy wniosek już wypełnimy, jest on przekazywany do Głównego Urzędu Statystycznego, który nadaje REGON, do urzędu skarbowego w celu nadania numeru NIP. Wniosek trafia też do ZUS-u lub KRUS-u, by przedsiębiorca mógł podlegać ubezpieczeniom społecznym. W momencie, gdy wniosek zostanie przyjęty, następuje wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Najczęściej dzieje się to w ciągu 24 godzin od wpisu.

Jak otworzyć działalność gospodarczą przez Internet bez profilu ePUAP?

Jeśli nie mamy profilu zaufanego albo kwalifikowanego podpisu elektronicznego, możemy przez internet wypełnić wniosek o wpis do ewidencji działalności, a potem w ciągu 7 dni podpisać go w urzędzie gminy. Podczas składania takiego wniosku otrzymamy kod, który będzie potwierdzeniem wypełnienia wniosku. I da możliwość wpisu firmy do ewidencji działalności.

CZYTAJ TAKŻE: Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy wpis do ewidencji działalności kosztuje?

Założenie działalności gospodarczej przez internet od strony formalnej jest wolne od opłat. Często zdarza się, że różne firmy podszywają się pod urząd i próbują wymusić opłatę za wpis do rejestru działalności. Tak naprawdę jest to prywatna inicjatywa, która nie ma nic wspólnego z oficjalnym rejestrem.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Jak wygląda weryfikacja podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej?

Weryfikacja podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej pozwala potwierdzić, czy są one ważne i nie zostały naruszone od czasu ich złożenia. Proces ten pozwoli wykryć,...

PAdES a XAdES – czym różnią się różne formaty certyfikatu kwalifikowanego?

Aby podpisać dokument podpisem kwalifikowanym lub złożyć pieczęć elektroniczną, należy najpierw wybrać ich parametry. Jednym z nich jest format PAdES lub XAdES. Czym się...

KSeF dopiero od 2026 roku: „Groził nam paraliż polskiej gospodarki”

26 kwietnia 2024 roku Ministerstwo Finansów przeprowadziło briefing prasowy, na którym dokonane zostało podsumowanie audytu dotyczącego Krajowego Systemu e-Faktur. Przypominamy, że KSeF miał zostać...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!