Posiłki i dania przygotowane w restauracjach czy przez firmy cateringowe mogą być zarówno sprzedawane na wynos, jak i konsumowane na miejscu. Od tego, którą opcję wybierzemy, zależy jednak stawka VAT. Sprawdź, jaka jest stawka VAT dla usług cateringowych, a jaka dla posiłków sprzedawanych w restauracji.
Spis treści
Sprzedaż posiłków i dań – usługa czy towar?
Możemy wskazać dwie kategorie produktów sprzedawanych w barach (także samoobsługowych) czy restauracjach:
- gotowe dania, które są przeznaczone do dalszej odsprzedaży (przygotowane, przyprawione i ugotowane), mrożone lub w puszkach, słoikach czy pakowane próżniowo, składające się z ponad dwóch różnych składników (z wyjątkiem przypraw);
- dania podawane bezpośrednio w lokalu, już gotowe do konsumpcji przez klienta (na miejscu lub na wynos).
To rozróżnienie jest ważne, bo wpływa na podział według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Dania gotowe mają numer PKWiU 10.85, a usługi związane z wyżywieniem numer PKWiU 56.
Podatek VAT od sprzedaży posiłków i dań – wybór odpowiedniej stawki
Od czego zależy zatem wybór odpowiedniej stawki VAT? Pod uwagę trzeba wziąć:
- stopień przetworzenia produktów,
- formę, w jakiej są one sprzedawane.
Podstawową stawką podatku VAT jest 23%. Ustawodawca przewidział jednak preferencyjne stawki w wysokości 5% i 8%.
Gotowe posiłki i dania przeznaczone do bezpośredniej sprzedaży, które są dla sprzedawcy towarem handlowym podlegają stawce VAT 5% (sprzedaż bezpośrednia, bez dodatkowych usług oferowanych przez lokal gastronomiczny). Takie posiłki i dania są pakowane np. próżniowo. Wyjątkiem są napoje z zawartością alkoholu powyżej 1,2%.
Usługi związane z wyżywieniem, w których posiłki przygotowywane są i podawane klientowi do spożycia na miejscu, opodatkowane są stawką 8%. Tutaj uwzględniana jest dodatkowa obsługa, np. kelnerska. Taki podatek obowiązuje również w usługach cateringowych.
Warto podkreślić, że stawka 8% nie dotyczy sprzedaży napojów alkoholowych, produktów nieprzetworzonych, ani posiłków, w których skład wchodzą produkty objęte stawką 23%.
Stawka 23% obowiązuje na następujące napoje: alkoholowe (z zawartością alkoholu powyżej 1,2%), mieszanek piwa i napojów bezalkoholowych (zawartość alkoholu do 0,5%), gazowanych napojów, wody mineralnej, kawy i herbaty.
Jaki VAT na dostawę jedzenia?
Podatek VAT od sprzedaży posiłków i dań uzależniony jest od rodzaju sprzedawanego produktu lub usługi.
Dostawa jedzenia, czyli catering, obejmuje stawka VAT w wysokości 8%. Stawka związana jest z przygotowaniem i dowozem posiłku pod adres wskazany przez zamawiającego.
Usługi kompleksowe a prawidłowa stawka VAT
Jeśli właściciel baru lub restaurator świadczy kompleksowe usługi, to musi uwzględnić stawkę VAT odpowiadającą produktom sprzedawanym w ramach tej usługi.
Usługa kompleksowa polega na wynajmie lokalu, usłudze gastronomicznej oraz obsłudze kelnerskiej. Stawka podatku VAT zależy od rodzaju oferowanych produktów. Jeżeli sprzedawany produkt objęty jest preferencyjnym podatkiem, to również skorzysta z niej cała usługa.
Trzeba jednak pamiętać o sytuacji, w której w ramach jednej usługi restaurator oferuje produkt objęty stawką 23%. Oznacza to, że całą usługę należy opodatkować stawką podstawową. Tak będzie np. w sytuacji zamówienia jedzenia (podatek 8%) z piwem lub herbatą (23%).
Ustalając wysokość podatku VAT, należy zauważyć, że usługa kompleksowa dzieli się na usługę zasadniczą i pomocniczą. Jeżeli usługa zasadnicza to usługa gastronomiczna, podatnik stosuje stawkę 8%, a podawanie napojów gazowanych, herbaty, kawy lub alkoholu zostanie objęte stawką 23%.
Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy
Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.