Wykonywanie przelewów w imieniu klienta przez biuro rachunkowe – o czym należy pamiętać?

Przedsiębiorcy mają obowiązek terminowego regulowania swoich zobowiązań finansowych. Na szczęście mogą zlecić wykonanie tego zadania pracownikom biura rachunkowego, z którym współpracują.  Kiedy możliwe jest wykonywanie przelewów w imieniu klienta? Z jakimi konsekwencjami będzie się wiązać taka decyzja?

Jakie zobowiązania mogą posiadać przedsiębiorcy?

Przedsiębiorcy zmuszeni są do obsługiwania wielu rodzajów zobowiązań. Podstawowe to te o charakterze podatkowo-administracyjnym, ale codziennością są też zobowiązania wynikające z zawartych umów z instytucjami finansowymi i kontrahentami. Każda faktura i rachunek posiadają konkretny termin zapłaty. Podobnie jest ze składkami do ZUS oraz podatkami.

Obowiązek regulowania zobowiązań w terminie jest jednym z podstawowych obowiązków przedsiębiorców. Wynika on z przepisów prawa cywilnego, ale też stanowi wyraz uczciwości i podstawę zaufania. Możliwe jest wykonywanie przelewów w imieniu klienta przez biuro rachunkowe. Dzięki temu jest o jedną rzecz mniej, o której przedsiębiorca musi co miesiąc pamiętać.

Wykonywanie przelewów w imieniu klienta biura rachunkowego

Polskie ustawodawstwo dopuszcza, aby przedsiębiorca zlecił obsługę własnych zobowiązań innemu podmiotowi, na przykład wybranemu biuru rachunkowemu. Można to zrobić ustnie, ale zdecydowanie bardziej polecaną formą jest podpisanie odpowiedniej umowy, która w sposób precyzyjny określi obowiązki stron oraz ewentualne konsekwencje za ich niedopełnienie.

Wykonywanie przelewów w imieniu klienta przez biuro rachunkowe może odbywać się na podstawie umowy o świadczenie usług kompleksowych, jak również na podstawie odrębnego kontraktu. Pierwszą podpisuje się zazwyczaj na początku współpracy. Kontrakt można podpisać w dowolnym momencie współpracy.

Zadania biura rachunkowego w kontekście opłacania zobowiązań klienta mogą przyjmować różne zakresy. Najczęściej księgowi dbają o regularne wykonywanie przelewów do ZUS-u i US-u. Czasami odpowiadają również za wypłatę zobowiązań dla pracowników. Rzadko zdarza się, że przedsiębiorcy zlecają biurom rachunkowym opłacanie faktur zakupowych oraz rat kredytów i pożyczek.

Odpowiedzialność za firmowe zobowiązania

Odpowiedzialność za firmowe zobowiązania spoczywa na właścicielu działalności gospodarczej. Nawet jeśli zadanie opłacenia rachunków zostanie zlecone innej osobie, to i tak dłużnik będzie w pierwszej kolejności ponosił odpowiedzialność za ewentualne opóźnienia w płatnościach. Oczywiście później może on wystąpić z roszczeniami do osoby winnej powstałej sytuacji. Taka odpowiedzialność ma wówczas charakter odszkodowawczy względem zleceniodawcy.

Podsumowując, nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych co do tego, aby biuro rachunkowe zostało upoważnione do wykonywania przelewów w imieniu swoich klientów. Zakres obowiązków może być tutaj różny, warto jednak dokładnie określić go w umowie, aby w ten sposób ułatwić sobie ewentualne późniejsze dochodzenie roszczeń z tytułu braku należytego wypełnienia obowiązków.

Należy bowiem zaznaczyć, że odpowiedzialność za nieterminowe regulowanie zobowiązań firmowych zawsze w pierwszej kolejności spada na właścicieli działalności gospodarczej, którzy na późniejszych etapach mogą dochodzić odszkodowania od osób odpowiedzialnych za powstanie problemów.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?

Osoba, która chce rozpocząć biznes, ma do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Może wybierać m.in. między spółką jawną i spółką cywilną. Jednak czym...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy....

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!