Przedsiębiorcy mają obowiązek terminowego regulowania swoich zobowiązań finansowych. Na szczęście mogą zlecić wykonanie tego zadania pracownikom biura rachunkowego, z którym współpracują. Kiedy możliwe jest wykonywanie przelewów w imieniu klienta? Z jakimi konsekwencjami będzie się wiązać taka decyzja?
Spis treści
Jakie zobowiązania mogą posiadać przedsiębiorcy?
Przedsiębiorcy zmuszeni są do obsługiwania wielu rodzajów zobowiązań. Podstawowe to te o charakterze podatkowo-administracyjnym, ale codziennością są też zobowiązania wynikające z zawartych umów z instytucjami finansowymi i kontrahentami. Każda faktura i rachunek posiadają konkretny termin zapłaty. Podobnie jest ze składkami do ZUS oraz podatkami.
Obowiązek regulowania zobowiązań w terminie jest jednym z podstawowych obowiązków przedsiębiorców. Wynika on z przepisów prawa cywilnego, ale też stanowi wyraz uczciwości i podstawę zaufania. Możliwe jest wykonywanie przelewów w imieniu klienta przez biuro rachunkowe. Dzięki temu jest o jedną rzecz mniej, o której przedsiębiorca musi co miesiąc pamiętać.
Czy wiesz, że…?
Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl. |
Wykonywanie przelewów w imieniu klienta biura rachunkowego
Polskie ustawodawstwo dopuszcza, aby przedsiębiorca zlecił obsługę własnych zobowiązań innemu podmiotowi, na przykład wybranemu biuru rachunkowemu. Można to zrobić ustnie, ale zdecydowanie bardziej polecaną formą jest podpisanie odpowiedniej umowy, która w sposób precyzyjny określi obowiązki stron oraz ewentualne konsekwencje za ich niedopełnienie.
Wykonywanie przelewów w imieniu klienta przez biuro rachunkowe może odbywać się na podstawie umowy o świadczenie usług kompleksowych, jak również na podstawie odrębnego kontraktu. Pierwszą podpisuje się zazwyczaj na początku współpracy. Kontrakt można podpisać w dowolnym momencie współpracy.
Zadania biura rachunkowego w kontekście opłacania zobowiązań klienta mogą przyjmować różne zakresy. Najczęściej księgowi dbają o regularne wykonywanie przelewów do ZUS-u i US-u. Czasami odpowiadają również za wypłatę zobowiązań dla pracowników. Rzadko zdarza się, że przedsiębiorcy zlecają biurom rachunkowym opłacanie faktur zakupowych oraz rat kredytów i pożyczek.
Odpowiedzialność za firmowe zobowiązania
Odpowiedzialność za firmowe zobowiązania spoczywa na właścicielu działalności gospodarczej. Nawet jeśli zadanie opłacenia rachunków zostanie zlecone innej osobie, to i tak dłużnik będzie w pierwszej kolejności ponosił odpowiedzialność za ewentualne opóźnienia w płatnościach. Oczywiście później może on wystąpić z roszczeniami do osoby winnej powstałej sytuacji. Taka odpowiedzialność ma wówczas charakter odszkodowawczy względem zleceniodawcy.
Podsumowując, nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych co do tego, aby biuro rachunkowe zostało upoważnione do wykonywania przelewów w imieniu swoich klientów. Zakres obowiązków może być tutaj różny, warto jednak dokładnie określić go w umowie, aby w ten sposób ułatwić sobie ewentualne późniejsze dochodzenie roszczeń z tytułu braku należytego wypełnienia obowiązków.
Należy bowiem zaznaczyć, że odpowiedzialność za nieterminowe regulowanie zobowiązań firmowych zawsze w pierwszej kolejności spada na właścicieli działalności gospodarczej, którzy na późniejszych etapach mogą dochodzić odszkodowania od osób odpowiedzialnych za powstanie problemów.
Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy
Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.