Brak terminu płatności na fakturze – i co dalej?

Co oznacza brak terminu płatności na fakturze? Czy powinien się tam znaleźć? Jaki termin należy wpisać na fakturze? Co zrobić, jeśli nie otrzymamy zapłaty za naszą pracę udokumentowaną fakturą?

Brak terminu płatności na fakturze wciąż oznacza, że faktura jest, pod względem formalnym, prawidłowo wystawiona. Uzasadnionym pytaniem wydaje się jednak to dotyczące kwestii windykacji należności.

Czy na fakturze musi być termin płatności?

Faktura jest dokumentem, który dla swojej ważności musi zawierać określone elementy, m.in. określenie stron transakcji (w taki sposób by dało się je zidentyfikować), a także nazwę produktu lub usługi i dokładne rozliczenie podatku.

CZYTAJ TAKŻE: Jak wystawiać faktury? Najważniejsze zasady i elementy faktur

Przedsiębiorcy pytają często, czy muszą na fakturze oznaczać termin płatności. Okazuje się, że nie jest to obowiązkowy element. To od przedsiębiorcy zależy, czy wpisze termin płatności, czy nie. Jak się jednak okazuje, warto na fakturze umieścić termin płatności. Dlaczego? By uniknąć problemu z dochodzeniem płatności.

Jaki termin płatności na fakturze?

Jeśli wystawca faktury decyduje się na umieszczenie terminu zapłaty na fakturze, znacznie ułatwia to dochodzenie należności. Oczywiście im szybciej kontrahent zapłaci, tym lepiej. Warto jednak pamiętać, by termin płatności był możliwy do zrealizowania.

Wśród najczęściej spotykanych terminów zapłaty, jest 7 lub 14 dni. Zaznaczenie terminu płatności powoduje, że zarówno kontrahent, jak i wystawca faktury, wie, kiedy należy uregulować płatność.

Nie ma terminu płatności na fakturze

Gdy na fakturze nie ma terminu płatności, to nie znaczy, że kontrahent może zapłacić nam za usługę lub produkt w dowolnym momencie. Jeśli z kontrahentem zawarliśmy umowę, w której określiliśmy, że płatność za fakturę przypada np. po 14 dniach od jej wystawienia, to taki termin jest obowiązujący.

CZYTAJ TAKŻE: Faktura nie ma wszystkich danych. Czy jest ważna?

Jeśli na fakturze jest inny termin zapłaty, niż ten, który umieściliśmy w umowie, to zapis z umowy jest wiążący. A co jeśli termin zapłaty nie został w ogóle określony? W takiej sytuacji bierze się pod uwagę kodeks cywilny. Art. 455 kodeksu cywilnego zakłada, że jeśli nie określiliśmy terminu płatności, to powinniśmy jej dokonać niezwłocznie po wezwaniu dłużnika.

Mówiąc wprost, jeśli kontrahent nam nie zapłaci, to wystarczy, że wezwiemy drugą stronę do zapłaty, a ta ma obowiązek do uczynić. W wezwaniu koniecznie wskażmy też termin, w jakim powinno się dokonać płatności.

Warto też pamiętać o art. 6 ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Zakłada on, że jeśli zapłata nie trafi na nasze konto w ciągu 30 dni od wykonania usługi lub dostarczenia towaru, to możemy naliczać odsetki za opóźnienie. I nie trzeba w takiej sytuacji wzywać drugiej strony do zapłaty.

Opóźnienia w płatności faktur

Jak widać, terminu płatności nie musisz oznaczać na fakturze, ale i tak wtedy da się ustalić, kiedy płatność powinna być uregulowana.

CZYTAJ TAKŻE: Elektroniczna faktura – czy jest tym samym co papierowa?

Praktyka biznesowa pokazuje, że terminy płatności czasem traktowane są bardzo umownie. Mimo deklarowania na fakturach terminu płatności 7 lub 14 dni wpływają one na konto z opóźnieniem. I choć nie powinno tak być, ze względu na utrzymywanie dobrych kontaktów z kontrahentami, takie sytuacje się zdarzają.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Działalność nierejestrowana – faktura. Wszystko co musisz wiedzieć

Prowadząc działalność nierejestrowana faktura to coś, co nie powinno być ci obce. Może pojawić się sytuacja, w której będziesz musiał ją wystawić. Zobacz czy...

Działalność nierejestrowana – PIT

Dopiero startuje twoja działalność nierejestrowana? PIT to ważny element jej prowadzenia. Sprawdź, czy zaliczki na podatek płacimy co miesiąc. Dowiedz się wszystkiego, co ważne...

Działalność nierejestrowana a praca na etacie

Czy praca na etacie pozwala prowadzić działalność nierejestrowaną? Czy są jakieś ograniczenia z tym związane? Dowiedz się wszystkiego, co ważne na temat: działalność nierejestrowana...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!