Darowizna dla uchodźców – jak ją rozliczyć?

Darowizna dla uchodźców to jedna z form pomocy przekazywanej przez przedsiębiorców potrzebującym pomocy, którzy uciekli z terenów objętych wojną w Ukrainie. Jak rozliczyć taką darowiznę?

Specustawa, która została przyjęta w błyskawicznym tempie, zawiera szereg zapisów związanych z pomocą dla uchodźców. Znajdują się tam również ustalenia dotyczące kwestii podatkowych. Bo w przypadku darowizny (jakiejkolwiek) trzeba wiedzieć jaki podatek zapłacić i jak rozliczyć poprawnie darowiznę.

Chodzi tu również o świadczenie w wysokości 40 zł dziennie wypłacane każdemu, kto zdecydował się przyjąć pod swój dach uchodźcę z Ukrainy. Takie świadczenie nie jest opodatkowane.

Mało tego. Podatku nie musi też płacić obywatel Ukrainy, który będzie korzystał z dobrodziejstw takiej darowizny. Do ustawy wprowadzono bowiem sformułowanie, że „pomoc humanitarna otrzymana od 24 lutego 2022 do 31 grudnia 2022 dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Polski jest zwolniona z podatku”.

CZYTAJ TAKŻE: 5 pomysłów na biznes w 2022

Pomoc obywatelom Ukrainy może być różna. Począwszy od przekazania żywności, opłacenia leczenia, udostępnienia mieszkania..

40 zł dotacji na uchodźcę

Rozporządzenie Rady Ministrów z 15 marca 2020 roku wskazuje, że na jednego uchodźcę przysługuje 40 zł dziennie. I to tylko przez okres do 60 dni. Maksymalnie na jednego uchodźców przysługuje więc 2400 zł. Żeby świadczenie było wypłacane dłużej musi na to wyrazić zgodę wojewoda.

Ale to jeszcze nie wszystko. Jeśli przedsiębiorca dostarczy usługi lub produkty przeznaczone dla uchodźców to faktura dokumentująca takie działanie może być rozliczona 0% stawką VAT. I to nie tylko w odniesieniu do żywności jak wcześniej przekonywano. Preferencyjny VAT dotyczy każdej firmy i każdego produktu. Ważne by był on przeznaczony na pomoc uchodźcom.

0% VAT za pomoc uchodźcom

– W związku z wojną w Ukrainie wiele podmiotów gospodarczych angażuje się w przekazywanie darowizn towarów lub oferowanie nieodpłatnych usług w celu pomocy ofiarom tego konfliktu. Konieczne stało się wprowadzenie nadzwyczajnych rozwiązań podatkowych wspierających te działania również w obszarze podatku VAT – poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie zamieszczonym na stronach resortu.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej
Istotne jest by wsparciu skierować do podmiotów, które pomagają uchodźcom. Wynika z tego, że nie będzie możliwe zastosowanie takiej preferencji gdy darowiznę przekazujemy osobiście uchodźcom. Zerowy VAT można będzie rozliczyć jeśli produkty lub usługi staną się świadczeniami na rzecz podmiotów bezpośrednio zajmujących się pomocą. Zgodnie z zapisami zawartymi w rozporządzeniu może być np. Agencja Rezerw Strategicznych, podmiot leczniczy lub samorząd. Żeby zastosować preferencyjną stawkę VAT, przedsiębiorca jest zobowiązany do zawarcia umowy darowizny. Taki dokument wystarczy do potwierdzenia przekazania produktów. Ważne by zawrzeć w nim informację, że konkretne produkty lub usługi są przekazane na rzecz uchodźców.

Co ważne, 0% VAT można zastosować tylko wtedy gdy taką umowę darowizny sporządzimy. Wystarczy standardowy druk umowy darowizny podpisany odręcznie albo przygotowany w formie pliku zatwierdzonego podpisem elektronicznym. Zerowy VAT dotyczy produktów i usług dostarczonych nie wcześniej niż 24 lutego 2022.

STAN PRAWNY na 18.03.2022

 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Czynny żal. Jak działa? Wzór czynnego żalu do pobrania

Czynny żal pozwala uniknąć odpowiedzialności jeśli nie przedsiębiorca dopuścił się nieprzepisowego zachowania np. w stosunku do urzędu skarbowego. Żeby jednak czynny żal był skuteczny...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy

Zatrudnieni na umowę o pracę, szczególnie dobrze opłacani specjaliści często przechodzą na samozatrudnienie. Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy, przeczytaj czy jest to...

Darowizna samochodu od rodziców

Rodzice mogą dzieciom przekazać w darowiźnie różne rzeczy. Może to być nieruchomość, gotówka albo dowolna ruchomość (np. meble, samochód). Z tego artykułu dowiesz się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!