Co to jest deflacja? Jakie skutki niesie ze sobą? Czy jest dobra, a może niekorzystnie wpływa na gospodarkę? Odpowiedzi na te i więcej pytań poznasz po przeczytaniu naszego artykułu.
Spis treści
Czym jest deflacja? Definicja
Deflacja to taki czas w gospodarce, gdy poziom cen spada. Mówiąc inaczej, gdy towary i usługi są coraz tańsze. Jest więc pojęciem przeciwnym do inflacji, kiedy to ceny rosną.
Nie oznacza to jednak, że jest sytuacją pozytywną lub pożądaną. Spadek cen towarów i usług w wyniku deflacji bardzo często idzie w parze ze spadkiem produkcji. Pojawia się spadek podaży pieniądza.
Może dojść do niej wtedy, gdy firmy mają nadprodukcję, maleje popyt. Firmy zaczynają mieć problemy finansowe, a gospodarka jest w coraz trudniejszej sytuacji. To wszystko sprawia, że pojawia się także wzrost bezrobocia.
Kiedy pojawia się deflacja? Przyczyny deflacji
Deflacja pojawia się w momencie, gdy maleje popyt i klienci wydają coraz mniej pieniędzy. To mało intuicyjne, bo przecież spadają wówczas ceny towarów i usług. Wyjaśnienie tego faktu jest jednak proste. W takim okresie opłacalne staje się oszczędzanie na przyszłość, w związku z czym coraz mniej pieniędzy wprowadzanych jest na rynek.
Skutki deflacji
Deflacja powoduje, że wzrastają realne stopy procentowe. Sprawia to, że coraz więcej trzeba płacić za obsługę długu. W efekcie firmy, które zaciągnęły pożyczki, mogą mieć trudności finansowe.
Jej skutkiem jest też spadek wartości aktywów takich jak nieruchomości, czy surowce. Efektem długotrwałej deflacji może być recesja i trudna gospodarcze.
Czy deflacja jest dobra dla gospodarki? Kto traci na deflacji?
Deflacja sprawia, że tracą na niej przede wszystkim ci, którzy mają zobowiązania finansowe i długi. Osoby i firmy mogą mieć kłopoty w spłacie zobowiązań. Dzieje się tak dlatego, że wzrost wartości pieniądza zwiększa realną wartość długu.
Problemy mogą mieć też firmy o bardzo wysokich kosztach stałych. To przede wszystkim przemysł ciężki.
Oznacza również kłopoty dla emerytów. Świadczenia dla nich są bowiem powiązane z poziomem inflacji oraz deflacji.
Podsumowując, deflacja ma negatywne skutki dla osób i podmiotów zobowiązanych finansowo lub z wysokimi kosztami stałymi, a także dla eksporterów i właścicieli nieruchomości.
Deflacja a inflacja
Oba te zjawiska mogą oznaczać trudne czasy w gospodarce. Powszechnie uważa się jednak, że deflacja jest znacznie bardziej niebezpieczna dla gospodarki niż inflacja. Jednak dla przeciętnego konsumenta to inflacja i wiążący się z nią wzrost cen może być bardziej dotkliwa.
Szczególnie że, dopóki jest krótkotrwała, rosnąca siła nabywcza pieniądza mogą podbudować budżety gospodarstw domowych.
Dowiedz się więcej i zadbaj o finanse firmy.