Czym jest deflacja i jakie są jej skutki dla gospodarki? Czy wzrost wartości pieniądza to pozytywne zjawisko?

Co to jest deflacja? Jakie skutki niesie ze sobą? Czy deflacja jest dobra, a może niekorzystnie wpływa na gospodarkę? Odpowiedzi na te i więcej pytań poznasz po przeczytaniu naszego artykułu.

Czym jest deflacja? Definicja

Deflacja to taki czas w gospodarce, gdy poziom cen spada. Mówiąc inaczej, gdy towary i usługi są coraz tańsze. Deflacja jest więc pojęciem przeciwnym do inflacji, kiedy to ceny rosną.

Nie oznacza to jednak, że deflacja jest sytuacją pozytywną lub pożądaną. Spadek cen towarów i usług w wyniku deflacji bardzo często idzie w parze ze spadkiem produkcji. Pojawia się spadek podaży pieniądza.

Do deflacji może dojść wtedy, gdy firmy mają nadprodukcję, maleje popyt. Firmy zaczynają mieć problemy finansowe, a gospodarka jest w coraz trudniejszej sytuacji. To wszystko sprawia, że pojawia się także wzrost bezrobocia.

Kiedy pojawia się deflacja? Przyczyny deflacji

Deflacja pojawia się w momencie gdy maleje popyt i klienci wydają coraz mniej pieniędzy. Może się wydawać, że to dziwny skutek skoro spadają ceny towarów i usług. Wyjaśnienie tego faktu jest jednak proste. W okresie deflacji opłacalne staje się oszczędzanie na przyszłość, w związku z czym coraz mniej pieniędzy wprowadzanych jest na rynek.

Skutki deflacji

Deflacja powoduje, że wzrastają realne stopy procentowe. Sprawia to, że coraz więcej trzeba płacić za obsługę długu. W efekcie firmy, które zaciągnęły pożyczki, mogą mieć trudności finansowe.

Skutkiem deflacji jest też spadek wartości aktywów takich jak nieruchomości, czy surowce. Efektem długotrwałej deflacji może być recesja i trudna gospodarcze.

Czy deflacja jest dobra dla gospodarki? Kto traci na deflacji?

Deflacja sprawia, że tracą na niej przede wszystkim ci, którzy mają zobowiązania finansowe i długi. Osoby i firmy mogą mieć kłopoty w spłacie zobowiązań. Dzieje się tak dlatego, że deflacja zwiększa realną wartość długu.

Problemy mogą mieć też firmy o bardzo wysokich kosztach stałych. To przede wszystkim przemysł ciężki. Deflacja to również kłopoty dla emerytów. Świadczenia dla nich są bowiem powiązane z poziomem inflacji oraz deflacji.

Podsumowując, deflacja ma negatywne skutki dla osób i podmiotów zobowiązanych finansowo lub z wysokimi kosztami stałymi, a także dla eksporterów i właścicieli nieruchomości.

Deflacja a inflacja

Tak inflacja, jak i deflacja, to sytuacje dosyć trudne w gospodarce. Powszechnie uważa się jednak, że deflacja jest znacznie bardziej niebezpieczna dla gospodarki niż inflacja. Jednak dla przeciętnego konsumenta to inflacja i wiążący się z nią wzrost cen może być bardziej dotkliwa. Szczególnie, dopóki jest krótkotrwała, deflacja i rosnąca siła nabywcza pieniądza mogą podbudować budżety gospodarstw domowych.

Dowiedz się więcej i zadbaj o finanse firmy.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kiedy będzie kwota wolna od podatku 60 tys. zł? Czy będzie obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia 2024 roku?

Jeżeli kwota wolna od podatku wzrośnie do 60 000 zł, znacznie zwiększy się liczba osób, które w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy...

Jak rozliczyć PIT z ZUS za zwolnienie lekarskie? Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS w deklaracji rocznej PIT

PIT-11A otrzymała każda osoba, która pobierała zasiłek macierzyński lub chorobowy od ZUS. Sprawdzamy, co z nimi zrobić. Jak rozliczyć PIT z ZUS? Czy za...

PIT 36L – jak rozliczyć podatek liniowy za rok podatkowy 2023? Rozliczenie PIT online i wzór formularza

PIT-36L to deklaracja, którą składają przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą podatku liniowego, czyli płacący podatek w wysokości 19%, niezależnie od wysokości dochodów. Jak wypełnić...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!