Dofinansowanie na szkolenia

Jak podnieść kwalifikacje swoich pracowników, jak sprawniej prowadzić swoją firmę? Nowe umiejętności zdobędziesz biorąc udział w szkoleniach. Teraz najważniejsza informacja: nie musisz finansować wyspecjalizowanych kursów z własnej kieszeni. Sprawdź, gdzie szukać dofinansowania w wysokości nawet 100%.

Jakie są dofinansowania na szkolenia?

Dofinansowania na szkolenia to środki finansowe, które można otrzymać z różnych źródeł, aby pokryć lub zmniejszyć koszty kształcenia ustawicznego pracowników lub własnego (jako właściciela firmy). W 2024 roku przedsiębiorcy mogą szukać szkoleń organizowanych w ramach:

  • Europejskiego Funduszu Społecznego – unijny fundusz dedykowany m.in. przedsiębiorcom, którzy chcą inwestować w podnoszenie kwalifikacji pracowników. Do dyspozycji są szkolenia dotowane w 100% oraz w wysokości 50-80%,
  • Krajowego Funduszu Szkoleniowego – inicjatywa wspierająca kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców w różnych branżach, zwłaszcza w IT, motoryzacji i działaniach wymagających umiejętnościach cyfrowych, finansowana z rządowego funduszu pracy. Szkolenia przeznaczone są dla pracowników, pracodawców i przedsiębiorców,
  • Bazy Usług Rozwojowych – serwisu, na którym pracodawca/właściciel firmy (mikro, MŚP) oraz osoby indywidualne znajdą szkolenia i kursy oferowane przez wyspecjalizowane firmy i uczelnie. Wkład własny wynosi minimum 20%. BUR administrowana jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), a działa z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach  Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).

Jakie dofinansowanie na szkolenia pracowników?

Jednym z najbardziej popularnych źródeł środków na szkolenia dla pracowników jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Na ten cel KFS zgromadził na 2024 r. 294 383 tys. zł.

O pieniądze z KFS mogą starać się przedsiębiorstwa, urzędy, fundacje oraz osoby na jednoosobowej działalności gospodarczej, które zatrudniają przynajmniej jednego pracownika.

Na jaką pomoc może liczyć właściciel firmy? To 80% dofinansowania kosztów szkoleń. Natomiast mikroprzedsiębiorcy – zatrudniający poniżej 10 pracowników, z obrotem ze sprzedaży poniżej 2 mln euro – mogą otrzymać dofinansowanie nawet 100% wartości szkoleń. W obu przypadkach wsparcie nie może przekroczyć 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika. 

Środki z KFS będą wydane na wsparcie kształcenia ustawicznego:

  • w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy,
  • w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych,
  • osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych,
  • w zakresie umiejętności cyfrowych,
  • osób pracujących w branży motoryzacyjnej,
  • osób po 45 roku życia,
  • skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców,
  • w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach. 

Szkolenia finansowane z KFS obejmują kursy, studia podyplomowe, egzaminy, badania lekarskie i psychologiczne, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz usługi tłumacza języka migowego, lektora lub osoby towarzyszącej osobie niepełnosprawnej.

Gdzie szukać dofinansowania z KFS? Nabory wniosków ogłaszane są w powiatowych urzędach pracy. Zainteresowany powinien wybrać urząd właściwego ze względu na swoją siedzibę albo miejsce prowadzenia działalności.  

We wniosku należy podać m.in. dane pracodawcy, wymienić działania do sfinansowania z udziałem KFS, liczbę osób według grup wieku, których wydatek dotyczy, formy kształcenia ustawicznego, koszty kształcenia ustawicznego na osobę oraz termin realizacji wskazanych działań, całkowitą wysokość wydatków, która będzie poniesiona na działania związane z kształceniem ustawicznym, uzasadnienie potrzeby odbycia takie kształcenia oraz uzasadnienie wyboru realizatora usługi finansowanej ze środków KFS. 

Urzędnicy mają 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Warto pamiętać, że pula środków jest ograniczona i lepiej nie zwlekać z przystąpieniem do naboru. Kolejne kroki, to podpisanie umowy z PUP, realizacja szkolenia oraz rozliczenie się z dotacji.

Jakie dofinansowania dla jednoosobowych działalności gospodarczych?

Informacje na temat szkoleń, kursów zawodowych, studiów, mentoringu i doradztwa dla pracowników i pracodawców można znaleźć również na ogólnopolskiej platformie Baza Usług Rozwojowych. Tam znajdują się oferty usługodawców, którzy spełniają kryteria jakości ustalone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Baza znajdziemy na stronie www.bazauslugrozwojowych.gov.pl. 

Ze szkoleń BUR skorzystają osoby indywidualne – w tym przedsiębiorcy na JDG – oraz pracodawcy. Np. Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach szacuje, że w projekcie “Buduj swój Rozwój – Baza Usług Rozwojowych” weźmie udział ponad 3800 osób. 

BUR finansowany jest ze środków UE. Ile można dostać dofinansowania? Nawet do 90% wszystkich kosztów związanych z wybranym szkoleniem lub kursem. Przywołany kielecki WUP informuje, że uczestnik programu otrzyma do 8 500 zł. 

Część BUR dedykowana jest przedsiębiorcom i pracodawcom. W WUP w Kielcach projekt “Pracownik kapitałem firmy. Postaw na jego rozwój z Bazą Usług Rozwojowych” zapewni refundację 75-80% poniesionych kosztów. Urzędnicy szacują, że dzięki BUR swoje kompetencje podniesie ok. 3200 pracowników z ponad 1200 firm/instytucji. 

Jak otrzymać dofinansowanie? Należy wybrać szkolenie, a następnie podmiot, który jest operatorem BUR w danym województwie oraz podpisać z nim umowę, a później skorzystać ze szkolenia (szczegółowe informacje można znaleźć na stronie uslugirozwojowe.parp.gov.pl)  

Warto przypomnieć, że PARP szuka firm szkoleniowych i instytucji, które będą dostawcami usług dla Bazy Usług Rozwojowych. Nabór wniosków rozpoczął się 12 lutego 2024 r. i potrwa do 31 sierpnia 2026 r.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!