Doradca finansowy – kim jest i czym się zajmuje?

Doradcy finansowi to specjaliści pomagający przedsiębiorcom w wyborze optymalnych produktów finansowych. Ich usługi są szczególnie przydatne przy planowaniu wysokokwotowych i ryzykownych transakcji.

Doradcy finansowi są niezależnymi specjalistami, którzy pomagają swoim klientom w bezpieczny sposób zarządzać zgromadzonym kapitałem, utrzymać płynność finansową oraz realizować cele biznesowe wymagające finansowania zewnętrznego. Usługi doradców wynagradzane są przez klientów, a cenniki mocno zróżnicowane. Sprawdź, czym dokładnie zajmują się doradcy finansowi oraz czy warto korzystać z ich usług!

Czym zajmuje się doradca finansowy?

Dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca pośrednictwa finansowego definiuje doradców finansowych jako grupę zawodową niezależnych specjalistów, którzy nie są związani z żadną konkretną instytucją finansową. Ich zadaniem jest przekazywanie klientom merytorycznej wiedzy w temacie bezpiecznego zarządzania majątkiem własnym.

Odmienną definicję proponuje Europejska Federacja Doradców Finansowych i Pośredników Finansowych (FECIF). Zgodnie z nią doradca finansowy jest specjalistą, który podejmuje działania w celu ochrony majątku klienta i zapewnienia mu płynności finansowej. Osoba ta analizuje potrzeby swoich klientów i wybiera właściwe dla nich produkty finansowe.

Doradca finansowy ma zatem za zadanie niesienie pomocy klientom indywidualnym i korporacyjnym w dokonywaniu trafnych i intratnych decyzji finansowych. Doradcy najczęściej pomagają w znalezieniu najlepiej dopasowanych do indywidualnych potrzeb klientów ofert kredytów, pożyczek, ubezpieczeń i funduszy emerytalnych.

Należy wyraźnie zaznaczyć, że doradca finansowy nie jest ani pośrednikiem finansowym, ani doradcą kredytowym czy inwestycyjnym.

Na rynku funkcjonują osoby świadczące usługi doradcze na różnym poziomie. Dzieje się tak, ponieważ polskie ustawodawstwo nie nakłada na grupę zawodową doradców finansowych obowiązku ukończenia żadnych studiów, kursów, czy szkoleń specjalistycznych. Wystarczy wykształcenie średnie.

Znakomita większość doradców finansowych funkcjonujących na rynku posiada wykształcenie wyższe z dziedziny finansów, rachunkowości, ekonomii, zarządzania, bankowości lub prawa. Dodatkowo dążą oni do stałego podnoszenia własnych kompetencji zawodowych i regularnie dokonują aktualizacji posiadanej wiedzy.

Kiedy warto skorzystać z usług doradcy finansowego?

Pomoc doradców finansowych będzie szczególnie cenna dla osób, które stoją przed wyborem odpowiedniej oferty kredytu, pożyczki, ubezpieczenia czy funduszu emerytalnego, a nie orientują się w obecnej sytuacji rynkowej i wachlarzu ofert na tyle mocno, aby móc samodzielnie dokonać dobrego wyboru.

Doradca finansowy nie tylko udzieli Ci merytorycznej pomocy w dziedzinie finansów, ale również zaoszczędzi sporo Twojego czasu. W jego ofercie znajduje się zazwyczaj wiele ofert wszystkich najistotniejszych podmiotów na rynku. Dzięki współpracy z doradcą możesz wszystkie je porównać w jednym miejscu i czasie.

Zanim jednak zdecydujesz się na powierzenie losu swojej firmy doradcy, dokładnie sprawdź opinie o nim. Na rynku nie brakuje nieuczciwych ekspertów, którzy nie kierują się dobrem klientów, a swoim własnym, wybierając oferty, które wiążą się dla nich z najwyższymi profitami.

Ile kosztuje doradca finansowy?

Musisz mieć świadomość, że istnieje spora różnica pomiędzy doradcami i ekspertami finansowymi. Zgodnie z obowiązującym prawem doradcy finansowi nie mogą pobierać prowizji od banku, dlatego kosztem swojej porady obciążają klienta. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej u ekspertów finansowych. Ci z kolei nie mają prawa pobierać prowizji od klienta, dlatego zarabiają na prowizjach bankowych. Zadaniem obydwóch grup zawodowych jest natomiast niesienie pomocy w doborze najlepszej oferty produktów kredytowych, ubezpieczeniowych i oszczędnościowych.

Wynagrodzenie doradców finansowych najczęściej ustalane jest indywidualnie, jako procent wartości przedmiotu usługi. Przykładowo w przypadku kredytów firmowych, prowizja za skuteczną pomoc w uzyskaniu finansowania może wynosić od 2 do nawet 5 procent wartości udzielonego zobowiązania.

Podsumowując, doradca finansowy jest specjalistą doradzającym swoim klientom w dziedzinie szeroko pojętych finansów. Jego zadaniem jest przede wszystkim pomoc w wyborze najbardziej opłacalnych ofert kredytów, pożyczek, ubezpieczeń i funduszy inwestycyjnych. Prawo zabrania doradcom finansowym czerpania korzyści od banków, dlatego też rozliczają się oni ze swoimi klientami. Rozliczenie to najczęściej przybiera formę prowizji wyrażonej procentowo i liczonej od sumy przedmiotu, którego dotyczy usługa.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kiedy należy złożyć PCC-3A?

Formularz PCC-3A stosowany jest w niektórych przypadkach podczas zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprawdź, kiedy używa się go zamiast druku PCC-3. Jak go złożyć?...

Czym są niskocenne środki trwałe? Definicja, ewidencja i amortyzacja niskocennych składników majątku

W naszym artykule szczegółowo opiszemy, czym są tzw. niskocenne środki trwałe. Dowiesz się, jakie kryteria muszą spełnić, abyśmy mogli zaklasyfikować je do tej kategorii....

Jak rozliczyć darowiznę z budżetu firmy? Odliczenie darowizny od podatku

Darowiznę może przekazać nie tylko osoba fizyczna, takie prawo mają również przedsiębiorstwa. Sprawdzamy, o czym trzeba pamiętać, robiąc lub przyjmując darowiznę od firmy. Kto...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!