Działalność nierejestrowana kosmetyczki a Sanepid

Zastanawiasz się nad świadczeniem usług kosmetycznych na próbę, w formie działalności nierejestrowanej? Pamiętaj, że nawet jeśli nie rejestrujesz firmy w CEIDG, to i tak musisz przestrzegać przepisów sanitarnych. Oto najważniejsze informacje, czy i jakie obowiązki spoczywają na kosmetyczkach prowadzących działalność nierejestrowaną.

Na czym polega działalność gospodarcza?

Działalność nierejestrowana (nierejestrowa) to rodzaj biznesu na próbę – nie ma obowiązku jej rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) czy Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Polega na prowadzeniu drobnej działalności zarobkowej przez osoby fizyczne, które:

  • nie przekroczyły limitu miesięcznych przychodów (75% minimalnego wynagrodzenia za pracę – od stycznia do czerwca 2024 roku wynosi 3181,50 zł, a od lipca 2024 roku – 3225 zł), po przekroczeniu limitu pojawia się obowiązek wpisu działalności do CEIDG lub KRS (w ciągu 7 dni)
  • nie wykonywały działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy, czyli 5 lat (art. 5 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców).

Działalność nierejestrowana jest atrakcyjną opcją dla osób, które chcą przetestować rynek i swoje umiejętności przed podjęciem decyzji o pełnym zaangażowaniu się w prowadzenie działalności gospodarczej. Mała skala i brak wielu zobowiązań (np. do prowadzenia pełnej księgowości czy opłaty składek ZUS) nie oznacza jednak pełnej dowolności.

Czy na działalności nierejestrowanej można świadczyć usługi kosmetyczne?

Tak, w ramach działalności nierejestrowanej można świadczyć usługi kosmetyczne.

Należy pamiętać, że nie każdą działalność jest dozwolona w formule nierejestrowanej. Trzeba zarejestrować jeżeli wymaga zezwolenia, koncesji, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub została zdefiniowana w Prawie przedsiębiorców. Na liście nie ma usług kosmetycznych.

Osoba, która chce świadczyć usługi kosmetyczne, musi pamiętać m.in. o:

  • prowadzeniu uproszczonej ewidencji sprzedaży;
  • rozliczeniu przychodów w PIT-36;
  • przestrzeganiu praw konsumenta;
  • wystawianiu faktur lub rachunków na żądanie kupującego;
  • przestrzeganiu innych przepisów, czyli np. o dostosowaniu się do wymagań Sanepidu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

  1. Działalność nierejestrowana a ubezpieczenie zdrowotne
  2. Działalność nierejestrowana – jakie usługi może objąć?
  3. Jaki PIT do rozliczenia działalności nierejestrowanej?
  4. Na czym polega prowadzenie działalności nierejestrowanej? Kiedy jest możliwe?
  5. Działalność nierejestrowana a praca na etacie. Czy można pracować i prowadzić działalność nierejestrową?

Jak dostosować się do wymagań sanepidu prowadząc działalność nierejestrowaną?

Osoba, która chce świadczyć usługi kosmetyczne, fryzjerskie, tatuażu, odnowy biologicznej lub zbliżone w ramach działalności nierejestrowej, nie musi zgłaszać tego do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. 

Należy jednak pamiętać, że konsultacja z Sanepidem może być wymagana w związku z przepisami ustawy Prawo budowlane:

  • zmiana sposobu użytkowania lokalu (art. 71);
  • w przypadku konieczności uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego (art. 56).

To nie wszystko. Zgoda lub opinia Sanepidu może być niezbędna w przypadku odstępstwa od warunków technicznych, czy bezpieczeństwa i higieny pracy.

Szczegółowe wymagania mogą być związane z konkretną usługą i z tego względu, w razie wątpliwości, warto skonsultować się z powiatowym inspektorem sanitarnym właściwym terenowo ze względu na lokalizację działalności.

Działalność nierejestrowana związana z szeroko pojętymi usługami kosmetycznymi, fryzjerskimi, wykonywania tatuaży czy odnowy biologicznej regulowana jest również przez ustawy:

  • o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, m.in. art. 16 ust. 1 zobowiązuje osoby inne niż udzielające świadczeń zdrowotnych podejmujące czynności, w trakcie wykonywania których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, do wdrożenia i stosowania procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi – oznacza to, że wszelkiego rodzaju narzędzia i materiały powinny być wysterylizowane;
  • o produktach kosmetycznych (wymagania dotyczące składu oznakowania, przechowywania kosmetyków);
  • o odpadach;
  • rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy;
  • rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dotyczące pomieszczeń przeznaczonych na działalność).
Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!