Na czym polega prowadzenie działalności nierejestrowanej? Kiedy jest możliwe?

Wiele osób, które myśli o prowadzeniu własnego biznesu, obawia się założenia działalności gospodarczej, formalności z tym związanych, oraz że planowane dochody mogą okazać się niewystarczające na opłacenie podatków czy składek ZUS. Prowadzenie działalności gospodarczej jest tutaj dobrą alternatywą.

Strach przed składkami powstrzymuje cię przed spełnieniem marzenia o założeniu własnej firmy? Prowadzenie działalności nierejestrowanej to coś dla ciebie. Kto może prowadzić nieewidencjonowaną działalność gospodarczą i jakie warunki musi spełnić?

Co charakteryzuje niezarejestrowaną działalność gospodarczą?

Działalność nierejestrowana odróżnia od regularnej działalności gospodarczej przede wszystkim brak konieczności rejestrowania jej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. 

CZYTAJ TAKŻE: Działalność nierejestrowana – jak założyć? Kiedy warto?

Prowadzenie działalności nierejestrowanej z pozoru przypomina prowadzenie tej regularnej. Niewątpliwie ma charakter zarobkowy i prowadzona jest we własnym imieniu. Jednak ze względu na niskie przychody działalnością gospodarczą nie jest. 

Prowadzenie działalności nierejestrowanej – limit przychodów

Podstawowe warunki, które muszą zostać spełnione, aby swoją drobną działalność zarobkową móc nazwać nieewidencjonowaną to przede wszystkim: 

  1. przychody w miesiącu nie większe niż 1745 zł (stanowi to 50% minimalnego wynagrodzenia – stan na kwiecień 2023), 
  2. niewykonywanie w ciągu ostatnich 60 miesięcy (5 lat) działalności gospodarczej. Jeśli posiadasz firmę, musi ona pozostawać przez ten czas w zawieszeniu. 

CZYTAJ TAKŻE: Działalność nierejestrowana a praca na etacie

Kiedy niemożliwe jest prowadzenie nierejestrowanej działalności gospodarczej?

Czasami prowadzenie działalności nierejestrowanej jest niemożliwe. Takimi wyjątkami są działalności: 

  • potrzebujące zezwolenia lub koncesja, 
  • podlegające obowiązkowi wpisu do rejestru działalności regulowanej,
  • zdefiniowane w przepisach jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy – Prawo przedsiębiorców. 

Wtedy, niezależnie od wysokości osiąganych przychodów, wpis do CEIDG jest obligatoryjny.

Prowadzenie niezarejestrowanej działalności gospodarczej.

Prowadzenie niezarejestrowanej działalności gospodarczej sprawia, że jesteśmy zwolnieni z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz składki zdrowotnej. Dodatkowo uzyskane przez nas przychody nie podlegają opodatkowaniu. 

CZYTAJ TAKŻE: Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna

Pomimo wielu uproszczeń i nikłego sformalizowania tego rodzaju działalności istnieją obowiązki, które jednak trzeba spełnić. Przede wszystkim należy prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży, która jest istotna do ustalania wartości sprzedaży i kontrolowania czy kwota miesięcznego przychodu mieści się w limicie. 

Jeżeli przekroczymy limit przychodu, niemożliwe jest dalsze prowadzenie działalności nierejestrowanej. Wówczas przedsiębiorca ma 7 dni na zarejestrowanie jej w CEDIG. 

Obowiązek, jaki należy spełnić wobec Urzędu Skarbowego to rozliczyć przychody z działalności nierejestrowej (po odliczeniu kosztów) w zeznaniu rocznym PIT-36 (jeśli takie zeznanie składamy).

Działalność nierejestrowana a faktury

Warto pamiętać, że w relacji z konsumentami prowadzący nieewidencjonowaną działalność gospodarczą ma takie same obowiązki jak przedsiębiorca, dlatego między innymi powinien:

  • wystawiać rachunek lub fakturę na żądanie kupującego;
  • przestrzegać praw konsumenckich;
  •  respektować prawo do zwrotu, odstąpienia od umowy, reklamacji czy naprawy.

CZYTAJ TAKŻE: Działalność nierejestrowana – PIT

Podsumowując, nawet pracując na etacie, możesz w wolnym czasie rozkręcać własny mały biznes. Nie ma zakazu prowadzenia działalności nierejestrowanej dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. 

Korzyścią płynącą z tej formy działalności jest też niewątpliwe, brak konieczności płacenia podatku VAT, ponieważ przychody z działalności nierejestrowej nie przekroczą 200 tys. zł w skali roku.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak umożliwić zdalne podpisywanie umów pracownikom i klientom?

Już nie trzeba spotykać się w siedzibie firmy, czy czekać na podpis pracownika, który akurat przebywa w delegacji. Podpis elektroniczny umożliwia zdalne podpisywanie umów,...

Wdrożenie podpisu elektronicznego w świetle rozporządzenia eIDAS

Wdrożenie podpisu elektronicznego nie byłoby możliwe bez odpowiednich przepisów. W Unii Europejskiej kwestie związane z usługami reguluje rozporządzenie eIDAS. Sprawdź, jak opisuje ono podpis...

Jak wykorzystać podpis elektroniczny w firmie by system działał jak najbardziej efektywnie?

Podpis elektroniczny to wygoda i oszczędność czasu. Jak zaplanować jego wdrożenie, by przyniósł jak najwięcej korzyści? Przede wszystkim zidentyfikuj konkretny problem, który chcesz za...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!