Działalność nierejestrowana a ubezpieczenie zdrowotne

Zastanawiasz się nad prowadzeniem działalności nierejestrowanej i nie wiesz, czy będziesz musiał płacić składkę zdrowotną? W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości – poznasz najważniejsze zasady dotyczące składek ZUS w przypadku biznesu na próbę, w tym przede wszystkim na ubezpieczenie zdrowotne.

Na czym polega działalność nierejestrowana?

Czym jest działalność nierejestrowana (zwana również nierejestrową)? To drobna działalność zarobkowa prowadzona wyłącznie przez osoby fizyczne, która nie wymaga rejestracji firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ani w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Aby ją prowadzić, należy spełnić warunki:

  • miesięczne przychody z działalności nie mogą przekroczyć określonego limitu (75% minimalnego wynagrodzenia za pracę – od stycznia do czerwca 2024 roku wynosi 3181,50 zł, a od lipca 2024 roku – 3225 zł), po jego przekroczeniu należy w ciągu 7 dni zarejestrować działalność w CEIDG;
  • osoba zainteresowane działalnością nierejestrową nie może wykonywać działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy (5 lat).

Działalność nierejestrowana traktowana jest często jako biznes na próbę. Jeżeli powiedzie się, to kolejnym krokiem może być założenie JDG lub zawiązać spółkę i zwiększenie przychodów.

Czy na działalności nierejestrowanej trzeba opłacać składkę zdrowotną?

Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną, nie musi płacić składki zdrowotnej. Z zasady nie mają też obowiązku odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS (emerytalnej, rentowej, chorobowej) – z wyjątkiem świadczenia usług w ramach działalności nierejestrowej lub umowy zlecenia.

Obowiązkowa składka zdrowotna pojawia się w przypadku przekroczenia limitu miesięcznych przychodów i konieczności zarejestrowania działalności gospodarczej.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

  1. Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy w jednoosobowej działalności
  2. Działalność nierejestrowana – jakie usługi może objąć?
  3. Działalność nierejestrowana. Czy można prowadzić działalność bez rejestracji?
  4. Jaki PIT do rozliczenia działalności nierejestrowanej?
  5. Limit przychodów dla nierejestrowanej działalności gospodarczej w 2024 roku – planowane kolejne zmiany

Jak mieć ubezpieczenie zdrowotne na działalności nierejestrowanej?

Jeżeli działalność nierejestrowa jest jedynym źródłem dochodu, to dana osoba może opłacać dobrowolną składkę zdrowotną. W tym celu powinna złożyć wniosek w Narodowym Funduszu Zdrowia (wojewódzkim oddziale, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania). Wniosek dostępny jest na stronie NFZ.

Jeżeli wnioskodawca był wcześniej ubezpieczony (np. pracował na etacie), to powinien przedstawić dokument potwierdzający ostatni okres ubezpieczenia oraz dokument potwierdzający opłaconą składkę zdrowotną z ostatniego tytułu ubezpieczenia.

Alternatywą dla dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego jest wykupienie opieki zdrowotnej w podmiocie komercyjnym.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne jest możliwe, jeżeli dana osoba nie jest objęta obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym (np. z tytułu pracy na etacie), nie jest członkiem rodziny osoby ubezpieczonej oraz nie ma ubezpieczenia zdrowotnego w jednym z krajów Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).

Studenci, którzy nie ukończyli 26 roku i prowadzą działalność nierejestrową, nie muszą martwić się o ubezpieczenie zdrowotne. Podobnie osoby zatrudnione na umowę o pracę, a działalność nierejestrowaną traktują jako sposób na dodatkowy zarobek – mają one ubezpieczenie zdrowotne z tytułu pracy na etacie.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!