Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej – jak ją prowadzić?

Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej dotyczy każdego, kto musi ewidencjonować sprzedaż inaczej niż za pomocą faktur i rachunków. W praktyce są to podatnicy prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osoby prowadzące działalność nierejestrowaną. Sprawdź, jak prowadzić ewidencję sprzedaży.

Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej – na czym polega?

Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej polega na codziennym zapisywaniu dokonanych transakcji. Tak udokumentowany przychód:

  • podatnik wpisze do KPiR;
  • osoba prowadząca działalność nierejestrowaną wykorzysta do kontrolowania, czy nie przekroczyła miesięcznego limitu.

Ewidencję należy prowadzić w miejscu dokonywania sprzedaży.

Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej – co powinna zawierać?

Zgodnie z art. 7 ust. 2. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencja sprzedaży powinna być:

  • zbroszurowana;
  • jej karty ponumerowane.

Powinna zawierać co najmniej:

  1. numer kolejny wpisu;
  2. datę sprzedaży nieudokumentowanej fakturami lub rachunkami;
  3. wartość sprzedaży.

Jak widać, nie jest to wymagane, ale warto także opisywać każdą transakcję.

Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej – wzór

Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej – druk

Pobierz plik do ewidencji sprzedaży bezrachunkowej w formacie PDF do druku.

Pobierz plik do ewidencji sprzedaży bezrachunkowej w formacie DOCX do edycji.

Ewidencja sprzedaży – wzór Excel

Pobierz plik do ewidencji sprzedaży bezrachunkowej w formie tabeli Excel.

Ewidencja sprzedaży na potrzeby KRiP

Ewidencja sprzedaży pozwala udokumentować w księdze przychodów i rozchodów przychody uzyskane, ale nie udokumentowane w inny sposób. Takie przychody pojawią się, jeśli przedsiębiorca nie wystawia faktur ani rachunków, ani nie ewidencjonuje sprzedaży na kasie fiskalnej.

Jeśli więc:

  • prowadzisz sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności, którym nie wystawiasz faktur ani rachunków oraz
  • nie wystawiasz paragonów, korzystając ze zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej,

musisz prowadzić ewidencję sprzedaży.

Zapisuj każdą transakcję i przed rozpoczęciem następnego dnia sprzedaży przenoś sumę przychodów do KPiR.

Jeśli Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe, suma przychodów ze sprzedaży powinna być sumowana na koniec miesiąca i wtedy wprowadzana do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej w działalności nierejestrowanej

Innym podmiotem, który musi prowadzić ewidencję sprzedaży, jest osoba prowadząca działalność nierejestrowaną. W tym przypadku ta konieczność wynika z potrzeby monitorowania miesięcznych przychodów. Jeśli przekroczą one 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia (2 700 zł w drugiej połowie 2023 roku), działalność trzeba będzie zarejestrować.

W tym przypadku nie ma konieczności stosowania się do wymogów formalnych, omówionych powyżej, ale warto i tak to robić. Dzięki temu łatwiej zachowasz przejrzystość.

Teoretycznie możesz, jako osoba prowadząca działalność nierejestrowaną, zapisywać jedynie wartość każdej sprzedaży w notatce w telefonie, ale w ten sposób łatwo się pogubić. Tabelka w Excelu, czy nawet taka w zeszycie, sprawdzi się dużo lepiej.

Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej a podatnik VAT

Czynny podatnik VAT musi w ewidencji sprzedaży wskazać odpowiednią stawkę podatku od towarów i usług. Na podstawie ewidencji sprzedaży możliwe musi być wyliczenie podatku VAT.

Zgodnie z art. 109 ust. 3 Ustawy o VAT w ewidencji należy ujmować dane dotyczące:

  • rodzaju sprzedaży i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, w tym korekty podatku należnego, z podziałem na stawki podatku;
  • kwoty podatku naliczonego obniżającego kwotę podatku należnego, w tym korekty podatku naliczonego;
  • kontrahentów;
  • dowodów sprzedaży i zakupów.

Te przychody w pliku JPK_V7 należy opisać oznaczeniem 'WEW’.

Jak prowadzić ewidencję sprzedaży w Małej Księgowości?

Ewidencję sprzedaży możesz prowadzić w Małej Księgowości. Możesz tu wprowadzać kwoty przychodu nieudokumentowanego fakturami bądź innymi dokumentami. Dane te później można zaksięgować.

Aby wprowadzić dane do ewidencji, otwórz program, a następnie 'Księgowość’ > 'Dokumenty’ > 'Ewidencja sprzedaży’. Kliknij 'Nowy’, aby wprowadzić nową pozycję. Uzupełnij:

  • datę uzyskania przychodu;
  • kwotę przychodu nieudokumentowanego żadnymi dokumentami (faktury itp.);
  • kwotę przychodu udokumentowanego dokumentami w tym fakturami, itp.;
  • (opcjonalnie) dowolne uwagi dotyczące danego przychodu.

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Więcej takich artykułów znajdziesz w kategorii Księgowość.

Anna Frankiewicz
Anna Frankiewicz
Studiowała dziennikarstwo. Jako copywriter pracuje od kilku lat. Zdobywała doświadczenie w agencjach marketingowych i grupach wydawniczych. Prywatnie chętnie czyta.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!