Czym jest HUB paragonowy? E-paragony od 15 września 2023 roku

15 września weszły w życie przepisy umożliwiające wystawianie e-paragonów na telefon komórkowy. Póki co to rozwiązanie dobrowolne, ale zdecydowanie warte uwagi. Sprawdziliśmy, czym jest i jak działa HUB paragonowy!

HUB paragonowy funkcjonuje od 15 września bieżącego roku. To platforma o ogólnopolskim zasięgu, za pomocą której możliwe staje się powiązanie anonimowego klienta z wystawionymi przez kasę fiskalną paragonami w wersji wirtualnej. Paragony można pobierać na smartfona. Aplikacja e-paragony dystrybuowana jest wyłącznie przez Ministerstwo Finansów i jest całkowicie bezpłatna.

Czym jest HUB paragonowy?

HUB paragonowy to centralna platforma rejestracji klientów o ogólnopolskim zasięgu i prowadzona przez Ministerstwo Finansów. Za pomocą usługi można odbierać i dystrybuować paragony w formie elektronicznej (e-paragony). Paragony wystawiane są przez kasę fiskalną i powiązane z anonimowym klientem.

Paragony można pobrać na smartfona za pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej e-Paragony. Jej emitentem będzie wyłącznie Ministerstwo Finansów.

HUB paragonowy funkcjonuje od 15 września bieżącego roku. Nie jest to rozwiązanie obowiązkowe. Stanowi jednak dobrą alternatywę dla mało wygodnych i rzadko pobieranych od sprzedawców przez kupujących paragonów w wersji tradycyjnej (papierowej).

Jakie korzyści dają e-paragony?

Powstanie e-paragonów wiąże się z wieloma korzyściami zarówno dla sprzedających, jak i dla kupujących. Należy wyraźnie zaznaczyć, że korzystanie z nich nie jest obowiązkowe, ale warto je wypróbować, ponieważ w ten sposób otrzymuje się dostęp do e-paragonów w każdym czasie, co znacznie ułatwia przebieg procesu reklamacji i zwrotów.

Paragony elektronicznie nie blakną, nie niszczą się i nie gubią się, co ma miejsce w przypadku paragonów tradycyjnych. Dodatkowo aplikacja mobilna Ministerstwa Finansów będzie dawała możliwość analizy ponoszonych wydatków, co ułatwi planowanie domowego budżetu.

Dla sprzedawców e-paragony to przede wszystkim oszczędność na zakupie rolek do druku paragonów tradycyjnych. To również duży krok w stronę ochrony środowiska naturalnego i ograniczenia śladu węglowego.

Dodatkowym aspektem funkcjonowania e-paragonów jest nadzieja na ograniczenie szarej strefy. Ministerstwo Finansów liczy, że sprzedający będą częściej wystawiać e-paragony, ponieważ kupujący będą chętnie je gromadzić, co przyczyni się do wzrostu dochodów podatkowych.

Co warto wiedzieć o aplikacji e-Paragony?

Obecnie dostępna jest wersja 2.0 aplikacji e-Paragony. To produkt bezpłatny, który można pobrać ze strony Ministerstwa Finansów. Dzięki niemu zarządzanie wydatkami gospodarstwa domowego staje się znacznie łatwiejsze. Aplikacja daje możliwość sprawdzania paragonów z kodem QR oraz zgłaszania ewentualnych nieprawidłowości.

Korzystanie z aplikacji jest w pełni anonimowe i bezpieczne. Ministerstwo nie gromadzi żadnych informacji o aktywności klientów, a wszelkie dane zapisywane są wyłącznie na smartfonie klienta lub ewentualnie w chmurze.

Do aplikacji można zalogować się biometrią lub PIN-em, co daje gwarancję zabezpieczenia zgromadzonych danych w razie zagubienia telefonu. Usługodawca przewidział również dodatkowe zabezpieczenie w postaci bezpiecznego hasła, które pozwala na zresetowanie kodu PIN w razie jego zapomnienia.

Aplikacja daje możliwość nie tylko pobierania paragonów, ale również zarządzania nimi, a więc: opisywania ich, tagowania, dodawania zdjęć i informacji o gwarancji. Każdy sprzedawca, paragon i wydatek może zostać przypisany do jednej z 18 kategorii. Klienci mają też możliwość dokonywania podsumowania wydatków w ujęciu całościowym oraz z podziałem na poszczególne kategorie.

Jak działa nowy system dystrybucji paragonów elektronicznych?

Do tej pory e-paragony funkcjonowały w niektórych sklepach. Zapisywały się one w aplikacjach poszczególnych sprzedawców. Wielu z nich, szczególnie popularne sieciówki, posiadają własne karty i aplikacje lojalnościowe. To tam zapisują się dane dotyczące zakupów. Zawsze jednak paragonowi elektronicznemu towarzyszył ten papierowy. Teraz ma się to zmienić. Jak działa HUB paragonowy?

HUB paragonowy umożliwi pobranie paragonu w wersji elektronicznej na smartfona. Klient pozostanie jednak całkowicie anonimowy. Będzie się identyfikował za pomocą specjalnego kodu. Otrzymanie identyfikatora nie wymaga podania żadnych danych identyfikacyjnych, takich jak imię i nazwisko, adres email czy numer telefonu. Należy jedynie zgłosić chęć jego wygenerowania za pośrednictwem aplikacji.

Aby móc odbierać e-paragony na telefon, konieczne jest zainstalowanie bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Finansów (e-Paragony). Kolejno należy pobrać własny, unikalny identyfikator. Właśnie tym identyfikatorem klient będzie musiał posłużyć się przy kasie, kiedy będzie chciał odebrać e-paragon.

Identyfikator można podać w postaci cyfrowej, ale również w zdecydowanie bardziej wygodnej formie, a więc w postaci kodu paskowego dostępnego w aplikacji mobilnej. Kasjer ma możliwość zeskanowania tego kodu czytnikiem, w który wyposażona jest kasa fiskalna. W ten sposób e-paragon automatycznie zostanie wysłany do systemu dystrybucji.

Paragon będzie dostępny dla klienta w ciągu kilku sekund od jego wygenerowania. Będzie czekał na pobranie przez 30 dni od daty wystawienia. Później zostanie usunięty. Taki paragon będzie wywoływał dokładnie takie same skutki prawne i będzie niósł identyczną wartość dowodową jak tradycyjny, papierowy paragon fiskalny.

Podsumowując, e-paragony nie są opcją obowiązkową, ale wygodnym rozwiązaniem, które z pewnością warto przetestować. Aplikacja daje możliwość pobierania, kategoryzowania, i opisywania poszczególnych paragonów oraz prowadzenia statystyk dotyczących wydatków w budżecie domowym.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Pomysł na biznes z małym wkładem własnym – 5 firm, które otworzysz z niskim kapitałem początkowym

Najlepszy pomysł na biznes z małym wkładem własnym to taki, który wykorzystuje inne z Twoich zasobów – Twoją wiedzę i kreatywność. Proponujemy listę 5...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!