Indywidualna interpretacja podatkowa. Co to jest i jak działa?

Przepisy podatkowe są coraz bardziej skomplikowane i wyjątkowo szybko się zmieniają. To, co w przypadku jednej firmy się sprawdzi, w przypadku innej nie będzie dobrym rozwiązaniem. Czy sposobem na wszystko jest indywidualna interpretacja podatkowa?

Zmiany w przepisach podatkowych powinny być przygotowywane z dużą starannością. Co, jednak gdy są niejasne i nie wiesz, w jaki sposób zachować się, by poprawnie realizować rozliczenia? Nawet jeśli jesteśmy otoczeni tabunem prawników, mamy bardzo dobrych doradców podatkowych i księgowych nie zawsze będziemy w stanie w prawidłowy sposób rozliczyć podatków i innych obciążeń. Mało tego: czasem nawet przedstawiciele organów skarbowych czy sądów administracyjnych orzekają niejednoznacznie w dwóch takich samych sytuacjach. Żeby więc uniknąć konsekwencji karno-skarbowych warto postarać się zawczasu o indywidualną interpretację podatkową.

Co to jest indywidualna interpretacja podatkowa?

Indywidualna interpretacja podatkowa jest specjalnym pismem, które wydaje organ skarbowy na wniosek podatnika. Dokument wydawany jest w imieniu ministra finansów. Posiadanie indywidualnej interpretacji podatkowej oznacza, że każdy urzędnik będzie musiał w konkretny sposób rozstrzygnąć spór w razie niejasności interpretacyjnych dla tego konkretnego podatnika.

CZYTAJ TAKŻE: Nadpłata podatku VAT i zaliczki na podatek dochodowy

Indywidualna interpretacja podatkowa uwzględnia wszystkie możliwe przesłanki potrzebne do jej wydania. Jeśli interpretacja jest korzystna dla zgłaszającego wniosek, nie trzeba podawać uzasadnienia takiej decyzji. Jeśli jest negatywna, będzie miała uzasadnienie.

Indywidualna interpretacja może być wydana tylko wtedy gdy wystąpi o nią podatnik. Taka interpretacja jest wiążąca nawet w sytuacji, gdy inne organy państwowe miałyby inną opinię.

Chyba że interpretacja zostanie zmieniona odgórnie, przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Może się tak zdarzyć, jeśli orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego czy Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. W takiej jednak sytuacji podatnik zostanie poinformowany o zmianie interpretacji indywidualnej.

CZYTAJ TAKŻE: Podatek liniowy vs skala. Co się bardziej opłaca?

Jak uzyskać interpretację indywidualną?

Indywidualną interpretację może uzyskać każdy, kto rozlicza podatki. Zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna (firma). Po taki dokument sięga się, wtedy gdy podatnik nie jest pewny, w jaki sposób stosować przepisy podatkowe.

Żeby uzyskać indywidualną interpretację, składamy wniosek ORD-IN. We wniosku jak najdokładniej opisujemy sytuację, co do której mamy wątpliwości. We wniosku wpisujemy własną opinię na temat tego, jak powinna być rozwiązania pod względem podatkowym dana sytuacja.

Ile kosztuje interpretacja indywidualna?

Na rozpatrzenie wniosku o wydanie interpretacji podatkowej poczekamy maksymalnie 3 miesiące. Interpretacja może dotyczyć stanu faktycznego, ale i takiego, który nastąpi w przyszłości.

CZYTAJ TAKŻE: Zaliczka na podatek dochodowy

Każdy problem podatkowy, który organ ma wyjaśnić w interpretacji podatkowej to koszt 40 zł. Kwotę wpłaca się w terminie 7 dni od daty złożenia wniosku. Jeśli rozpatrujemy kilka stanów faktycznych, to za każdą opinię też zapłacimy min. 40 zł.

Przeczytaj więcej o rozliczaniu podatku.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Zwolnienie z PIT– kto nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych? Nie tylko ulga dla młodych

Zerowy PIT dla młodych ludzi zdobył duży rozgłos – osoby poniżej 26 roku nie muszą płacić daniny państwu. Jednak nie tylko oni mogą skorzystać...

Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy można je odliczyć?

Kiedy składki ZUS stanowią koszt uzyskania przychodów, jak je prawidłowo odliczyć i zaksięgować? To może być wyzwanie, nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. Oto najważniejsze...

Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?

Jak czas spędzony na urlopie wychowawczym wpłynie na wysokość przyszłej emerytury rodziców czy opiekunów dzieci? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, czy urlop wychowawczy zaowocuje wyższą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!