Każdy ubezpieczony w ZUS może sprawdzić informację o stanie konta. Jak to zrobić? Jak wygląda informacja o stanie konta ZUS? Przeczytaj i poznaj najważniejsze informacje.
Każdy ubezpieczony w ZUS, a więc i osoba, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, płaci m.in. składkę emerytalną. To od niej zależy, chociażby wysokość przyszłej emerytury. A jak to sprawdzić? Osoba ubezpieczona w ZUS, czyli np. przedsiębiorca może zapoznać się z informacją o stanie konta ZUS IOSKU. Tylko w tym roku takich dokumentów wygenerowano ponad 23 mln. Żeby ściągnąć takie informacje, trzeba skorzystać z platformy PUE ZUS. Informacje o stanie konta ZUS funkcjonuje teraz w formie cyfrowej.
Spis treści
Koniec papierowych informacji od ZUS-u?
ZUS sporo zmienia, jeśli chodzi o kwestię cyfryzacji. Do lamusa odchodzi coraz więcej papierowych dokumentów. Już od kilku lat ZUS nie wysyła tradycyjnych listów z informacją o stanie konta ubezpieczonego. I właśnie dlatego, „Informacja o Stanie Konta Ubezpieczeniowego” IOSKU będzie dostępna jedynie w wersji elektronicznej.
Informacja o stanie konta ZUS – jak uzyskać do niej dostęp?
Żeby uzyskać dostęp do Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego trzeba mieć założony profil w Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS. Konta ma już tutaj ponad 8,5 mln ubezpieczonych. Gdy zalogujemy się do platformy, będziemy w stanie zobaczyć, jakie środki udało nam się zgromadzić zarówno na koncie, jak i subkoncie emerytalnym na koniec zeszłego roku.
Co znajduje się w IOSKU?
Dokument, który generowany jest w platformie ZUS, tworzony jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, co roku. Można dzięki niemu sprawdzić wysokość zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne. To także suma składek na ubezpieczenie emerytalne za 2021 r. (tutaj jednak nie mówimy o waloryzacji).
Ile wyniesie moja emerytura?
No dobrze, a ile wyniesie przyszła emerytura?
Każdy ubezpieczony, który ukończył 35 lat do końca grudnia 2021 roku, (czyli rocznik 1986 i starsze) dowie się także, jaką hipotetyczną emeryturę wyliczył dla niego ZUS. Informacja ta jest publikowana w dwóch wariantach:
„– pierwszy – przy założeniu, że ubezpieczony będzie pracował do momentu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego i na jego konto będą wpływały składki (tzw. hipotetyczne składki),
– drugi – na podstawie kwot zapisanych na koncie do końca 2021 r.” – czytamy w objaśnieniach ZUS.
A jaka jest twoja przyszła emerytura?