Inwestycja w złoto. Jak inwestować w złoto?

Czy inwestycja w złoto jest właściwym wyborem? Kto powinien inwestować w złoto? Kiedy zdecydować się na inwestycję w złoto?

Złoto kojarzy się ze stabilnością, sposobem na utrzymanie wartości, czyli ochroną przed inflacją. I właśnie w takich kategoriach złoto powinno być postrzegane. Nie jako typowa inwestycja, która ma wygenerować zysk, ale raczej jako środek do ochrony wartości pieniądza.

Jak inwestować w złoto?

Oczywiście poprzedni akapit odnosi się do złota w formie fizycznej. Zanim zaczniemy szczegółowo omawiać tę formę lokowania kapitału, zacznijmy od złota w wersji elektronicznej, czyli akcji spółek wydobywających złoto lub kontraktów terminowych na złoto. Te dwa rodzaje aktywów są obarczone sporym ryzykiem wahań cen. Może to odpowiadać spekulantom, zainteresowanym krótkoterminową inwestycją.

Oprócz tego mamy też złoto fizyczne, w sztabkach lub monetach. Eksperci przekonują, że właśnie taka forma złota to dobry wybór dla tych, którzy chcą przechować wartość pieniądza w czasie. Bo, jak już wspominałem, taka forma złota, raczej nie nadaje się do spekulacji, a lokowania nadwyżek.

Złoto w monetach czy sztabkach?

W przypadku inwestycji w złoto fizyczne jedną z podstawowych kwestii jest to czy wybrać złoto w monetach, czy w sztabkach. Na pierwszy rzut oka nie ma to znaczenia, bo zarówno monety (zwane bulionowymi), jak i złote sztabki są tak samo łatwe w przechowywaniu, a ryzyko ich zniszczenia ograniczone jest do minimum. Nie będzie im groźny nawet pożar czy powódź.

Jakie sztabki kupić?

Zacznijmy od sztabek. Sztabki złota kojarzą się nam przede wszystkim z dużymi, ciężkimi sztabami złota ulokowanymi w skarbcach bankowych. Warto jednak wiedzieć, że na rynku występują również mniejsze sztabki. Mają od 1 grama do 1 kilograma.

Trzeba pamiętać, że masę sztabki określa się w uncjach. Te małe pakowane są w tzw. certipaki, czyli specjalne opakowania, których celem jest ochrona przed zniszczeniem, a także potwierdzają autentyczność sztabki. Sztabki ze względu na to, że zawsze wyglądają tak samo, są możliwe do podrobienia. Fałszerze mogą np. wypełnić sztabkę innym niż złoto metalem. Właśnie dlatego trzeba bardzo dokładnie sprawdzać źródło pochodzenia konkretnej sztabki złota.

Gdy porównamy sztabkę o określonej masie z monetą złotą o takiej samej masie, okaże się, że sztabka będzie tańsza.

Monety bulionowe

Dlaczego monety bulionowe kosztują trochę więcej od sztabek o tej samej wadze? Przede wszystkim, że są trochę lepiej zabezpieczone. Mogą mieć np. mikrograwery lub inne drobne zabezpieczenia. To wszystko powoduje, że fałszerz musiałby wykonać bardzo dużo pracy, żeby podrobić taką monetę.

Poza tym moneta jest zdecydowanie wygodniejsza w użyciu. W obliczu kryzysu dużo łatwiej je wymienić. Podobnie jak w przypadku sztabek, także i monety występują w różnych odmianach wagowych. I tak jak w przypadku sztabek powinny kosztować tyle samo co złoto w nich zawarte. Są jednak droższe niż złoto w sztabach, bo wiele monet ma również wartość kolekcjonerską. Sporo osób zbiera monety właśnie dla ich walorów kolekcjonerskich.

Cena sztabek złota

Monety, jak i sztabki, jak już wspomniałem, są o różnej masie. Zasada jest prosta, im mniejsza masa, tym więcej zapłacić trzeba za złoto, bo marża dystrybutora jest najwyższa. Jeśli chcemy zainwestować w złoto fizyczne określoną kwotę, najlepiej więc kupić sztabkę lub monetę o największej masie, na jaką w danym momencie możemy sobie pozwolić.

Jakie monety kupić?

Kupowanie złotych monet warto rozpocząć od tych pochodzących z najpopularniejszych serii. Wśród tych występujących najczęściej jest Krugerrand, Filharmonik Wiedeński, Liść Klonowy, Amerykański Orzeł czy Australijski Kangur.

Inwestując w fizyczne złoto, musimy też przemyśleć, w jaki sposób będziemy je przechowywać. Złoto można trzymać w domu (trudno jednak będzie takie wartości ubezpieczyć, np. przed kradzieżą) albo wynająć skrytkę bankową. To rozwiązanie nie jest jednak zbyt popularne i dość trudno dostępne.

Dowiedz się więcej i zadbaj o finanse firmy.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!