Jak odliczyć koszty dojazdu do pracy w PIT-37 za 2023? Pracownicze koszty uzyskania przychodu

Dojazd do pracy to jeden z najczęstszych wydatków ponoszonych przez pracowników. Istnieje możliwość odliczenia kosztów dojazdu do pracy w PIT-37, co może obniżyć wysokość należnego podatku. Oto, jakie obowiązują zasady, jakie są limity odliczeń i jakie dokumenty należy do tego celu załączyć.

Jak odliczyć koszty dojazdu do pracy własnym samochodem?

Podatnik może uwzględnić w rocznym zeznaniu wydatki na dojazd do pracy, jednak do wysokości przysługującego ryczałtu. To 300 zł miesięcznie, czyli 3600 zł rocznie lub 5 400 zł jeżeli pracownik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej. Osoba zainteresowana takim odliczeniem musi spełnić warunki:

  • mieszkać poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy,
  • nie otrzymywać dodatku za rozłąkę.

Jeżeli pracownik otrzymuje dodatek za rozłąkę, to odlicza koszty jak pracownik miejscowy (250 zł miesięcznie, 3 000 zł przy jednym stosunku pracy i 4 500 zł przy co najmniej dwóch stosunkach pracy).

Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Jak rozliczyć koszt dojazdu do pracy komunikacją miejską w PIT za 2023 rok?

Jeśli pracownik dojeżdża do pracy komunikacją miejską i udokumentował swoje dojazdy imiennymi biletami okresowymi – miesięcznymi lub innymi – na transport publiczny (autobusy, tramwaje, pociągi, promy), to może odliczyć faktyczne wydatki na te podróże. Należy podkreślić, że zasada ta nie dotyczy zwrotu kosztów dojazdu samochodem prywatnym.

Odliczenie od dochodu kwoty wydanej na bilety zmniejszy podstawę opodatkowania i wysokość należnego podatku.

Podatnik musi pamiętać, że odliczenie dotyczy tylko biletów imiennych, czyli nie można odliczyć kosztów biletów na okaziciela. Musi dostarczyć informacje o kosztach dojazdu do pracodawcy i powinien zachować wszystkie dowody zakupu biletów. 

Odliczenie nie będzie możliwe jeżeli pracownik otrzymał zwrot kosztów dojazdu i nie został on doliczony do przychodów podlegających opodatkowaniu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy można je odliczyć?
  2. Jak wygląda odliczenie darowizny od podatku dochodowego 2024?
  3. Co można odliczyć w PIT za 2023? Ulgi i odliczenia podatkowe dostępne dla podatnika w 2024 roku
  4. Ulga na dziecko, czyli ulga prorodzinna w PIT za 2023 w 2024 roku – kto może z niej skorzystać? Limit dochodów
  5. Ulga dla młodych w PIT 2024 – kogo dotyczy i na czym polega zerowy PIT dla młodych do 26 roku życia?

Gdzie w PIT-37 wpisać podwyższone koszty uzyskania przychodu?

Podwyższone koszty uzyskania przychodu wpisuje się w sekcji D formularza PIT-37. Wartość tych kosztów podaje pracodawca w PIT-11. Ich wysokość zależy od miejsca zamieszkania pracownika oraz liczby posiadanych przez niego stosunków pracy.

Podatnik musi złożyć oświadczenie na cele stosowania podwyższonych kosztów, aby pracodawca mógł zastosować wyższą kwotę kosztów (na druku PIT-2). Oświadczenie zawiera dane identyfikacyjne podatnika, dane płatnika, któremu składany jest dokument i oświadczenie o wysokości kwoty zmniejszającej podatek. 

Jeśli pracodawca nie zastosował podwyższonych kosztów, pracownik ma prawo zrobić to samodzielnie i wpisać wyższą kwotę kosztów uzyskania przychodu w rocznym PIT.

Jeżeli podatnik otrzymał dodatek za rozłąkę, to nie może odliczyć podwyższonych kosztów. Zawsze musi też mieć bilety potwierdzające poniesione wydatki.

Ile zwrotu podatku za dojazd do pracy?

Kwota zwrotu podatku za dojazd do pracy zależy od tego, czy pracownik dojeżdża do pracy z innej miejscowości oraz, czy nie otrzymuje dodatku za rozłąkę od pracodawcy. Pracownicy mogą odliczyć od podatku kwotę do 300 zł miesięcznie, co może dać maksymalny roczny zwrot do 3600 zł. Jeśli pracownik ma więcej niż jedno miejsce pracy, limit roczny wynosi 5400 zł. Pracownik, który dojeżdża do pracy środkami transportu publicznego i posiada imienne bilety okresowe, może odliczyć faktycznie poniesione wydatki na dojazd w zeznaniu rocznym.

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Przeczytaj więcej o rozliczaniu podatku dochodowego w kategorii PIT.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?

Osoba, która chce rozpocząć biznes, ma do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Może wybierać m.in. między spółką jawną i spółką cywilną. Jednak czym...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy....

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!