Założenie działalności gospodarczej przez Internet

Planujesz założenie działalności gospodarczej przez internet i zastanawiasz się, jak to zrobić? Bardzo prosto. Wystarczy wpis do CEIDG. Oto szczegółowy poradnik jak otworzyć firmę przez internet.

Planujesz założenie działalności gospodarczej przez internet? Czego będziesz potrzebować, aby to zrobić? Jak wypełnić wniosek Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej?

Definicja działalności gospodarczej

Zanim dowiemy się, jak otworzyć firmę, dobrze będzie poznać definicję działalności gospodarczej. Bo to ten model przedsiębiorstwa jest najbardziej popularny wśród wszystkich tych, którzy pragną zarabiać, prowadząc firmę.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza działalność gospodarcza – o czym pamiętać

Jednoosobowa działalność gospodarcza to taki rodzaj firmy, którą można prowadzić samodzielnie. Oczywiście można mieć pracowników, ale specyfika działalności gospodarczej polega na tym, że właściciel odpowiada całym majątkiem prywatnym za wszystkie zobowiązania.

Obecnie możliwe jest założenie działalności gospodarczej przez internet. Można to zrobić, wypełniając wniosek za pośrednictwem strony firma.gov.pl lub ceidg.gov.pl Są to witryny rządowe i jako jedyne pozwalają założyć firmę przez internet.

Złożony na jednej z tych wniosek o wpis do CEIDG jest podstawową czynnością, którą trzeba wykonać. Procedura różni się w zależności od tego, czy mamy podpis elektroniczny, czy też takowego nie posiadamy.

Podpis kwalifikowany

W pierwszym przypadku możemy założyć działalność, korzystając z podpisu kwalifikowanego albo używając profilu zaufanego. Podpis kwalifikowany wymaga podpięcia go do komputera przy pomocy specjalnego tokena, a swoją tożsamość potwierdza się u notariusza lub u wystawcy podpisu. Znacznie łatwiej jest założyć profil zaufany. To darmowe rozwiązanie. Jeśli nie mamy profilu zaufanego, można go założyć poprzez aplikację bankową lub w urzędzie skarbowym.

CZYTAJ TAKŻE: Podpis elektroniczny – zastosowanie, rodzaje

Jeśli posiadamy jeden z tych podpisów, wystarczy wypełnić elektronicznie wniosek o wpis do CEIDG i podpisać elektronicznie. System automatycznie przekaże wniosek do Urzędu Skarbowego, który nada numer NIP, do Głównego Urzędu Statystycznego, który nada REGON, a także przekaże informacje o uruchomieniu działalności.

Założenie działalności gospodarczej przez internet. Jak wypełnić wniosek CEIDG?

We wniosku musisz wypełnić nazwę firmy. Jednoosobowa działalność gospodarcza musi być oznaczona imieniem i nazwiskiem przedsiębiorcy. Dopuszczalne są dodatkowe określenia, ale nazwa musi zawierać imię i nazwisko.

Kolejnym elementem jest oznaczenie daty rozpoczęcia działalności. Od tego dnia będzie trzeba rozliczać składki na ubezpieczenie społeczne. Następnym punktem w formularzu jest miejsce prowadzenia działalności, czyli siedziby. Adres siedziby ma znaczenie przede wszystkim ze względu na właściwość urzędu skarbowego. Adres wpisujemy też na fakturach. Prowadząc jednoosobową działalność, możesz zarejestrować ją we własnym mieszkaniu lub też pod każdym innym adresem, z którego możesz korzystać. (np. na podstawie umowy najmu czy użyczenia).

Gdy już wypełnimy te elementy, należy wybrać odpowiedni kod PKD. Kody PKD określają, czym zajmuje się konkretna działalność gospodarcza.

CZYTAJ TAKŻE: Rejestracja VAT – jak się zarejestrować do VAT?

Czy muszę mieć konto firmowe?

Wniosek CEIDG trzeba też uzupełnić o wybraną formę opodatkowania (ryczałt, karta podatkowa, zasady ogólne, podatek liniowy), a także numer rachunku bankowego. To ważne o tyle, że ten numer będzie służył do rozliczeń m.in. z urzędem skarbowym i ZUS więc musi być dla tych urzędów jawny.

Na koniec określamy czy będziemy płatnikami VAT, czy nie, a także, w jaki sposób będzie prowadzona księgowość. Czy będzie to robione samodzielnie, czy przez biuro księgowe.

Gdy wszystkie te dane są już wypełnione, wystarczy wniosek podpisać. Tak jak zaznaczaliśmy wcześniej, można to zrobić albo podpisem kwalifikowanym, albo przez profil zaufany.

Rejestracja działalności gospodarczej przez internet jest darmowa.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!