Jak otworzyć sklep z bronią? Taki pomysł na biznes wiąże się ze sporymi formalnościami, ale może przynieść też dużo satysfakcji. Zobacz, jak się do tego zabrać.
To, jak otworzyć sklep z bronią nie jest tak proste, jak w przypadku innych przedsiębiorstw. Może go otworzyć praktycznie każdy, o ile zdobędzie odpowiednie dokumenty i ukończy specjalistyczny kurs.
Spis treści
Jak otworzyć sklep z bronią? Sklep z bronią a broń bez pozwolenia
Sprzedaż broni w Polsce reguluje ustawa o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym z 22 czerwca 2001 roku. W ustawie tej znajdziemy wskazówki, co musimy zrobić, by otworzyć sklep z bronią.
CZYTAJ TAKŻE: Sklep całodobowy. Czy to się opłaca?
Jeśli zastanawiasz się, jak otworzyć sklep z bronią, warto wiedzieć, że broń o sile rażenia mniejszej niż 17 dżuli nie wymaga żadnego zezwolenia na handel bronią, ani uprawnień od kupującego. Jest tak od lipca 2009 roku. W każdym pozostałym przypadku trzeba będzie postarać się o koncesję na sprzedaż broni. Handel bronią to działalność wymagająca koncesji.
Jak otworzyć sklep z bronią?
Sklep z bronią może otworzyć wyłącznie obywatel Polski. Musi mieć co najmniej 25 lat i przynajmniej średnie wykształcenie. Trzeba też mieć dokument, który potwierdza przygotowanie do kierowania albo wykonywania działalnością gospodarczą związaną z wytwarzaniem i obrotem materiałami wybuchowymi, bronią i technologią o przeznaczeniu wojskowym albo policyjnym.
Taki kurs organizowany jest przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Oprócz tego, żeby otrzymać pozwolenie na handel bronią, trzeba mieć pełną zdolność do czynności prawnych, wykonać badania lekarskie i odwiedzić psychologa, który wyda stosowną opinię.
Właściciel sklepu z bronią musi też przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Nie może też figurować w rejestrze dłużników. We wniosku wskazujemy, gdzie będziemy chcieli sprzedawać broń. W związku z tym trzeba będzie do niego dołączyć zaświadczenie ze straży pożarnej, pismo inspektora sanitarnego i inspektora ochrony środowiska. Muszą oni potwierdzić, że w obiekcie można będzie sprzedawać broń.
Gdy te wszystkie warunki jest w stanie spełnić, składa wniosek do MSWiA o wydanie zezwolenia na handel bronią.
CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes – myjnia ręczna
Jak otworzyć sklep z bronią? Rodzaje broni
Rynek broni staje się coraz bardziej konkurencyjny. W związku z tym sklepy z bronią się profesjonalizują. Są takie, które specjalizują się np. w sprzedaży broni myśliwskiej albo takie oferują broń sportową. Samych sklepów dla myśliwych jest ponad 100 tys.
Jeśli zdecydujemy się na wąską specjalizację, będziemy musieli naprawdę bardzo dużo wiedzieć o broni. Wszystko dlatego, że odwiedzać nas będą pasjonaci i hobbiści, którzy o danym rodzaju broni wiedzą sporo. Gdy nie będziemy w stanie doradzić w wyborze najlepszego produktu dla nich, to szybko stracimy renomę.
Jak otworzyć sklep z bronią? Sejfy w sklepach z bronią
Sklep z bronią wymaga posiadania sejfów na broń i amunicję. Jeśli oferujemy broń do 17 dżuli, to nawet sejfy nie będą wymagane. Można wtedy potraktować taki sklep jak każdy inny. W przypadku broni mocniejszej nie uda się go otworzyć bez spełnienia wytycznych ministerstwa.
Jak otworzyć sklep z bronią? Lokalizacja
W przypadku sklepu z bronią lokalizacja nie ma dużego znaczenia. Skoro to sklep dla pasjonatów, to i tak będą w stanie go znaleźć. Zakup broni nie jest czymś, co robi się impulsywnie. Nie znaczy to, że każde miejsce będzie dobre. Liczy się dobry dojazd i parking.
Sklep z bronią to miejsce, które przede wszystkim odwiedzają mężczyźni. I właśnie dlatego marki sklepów z bronią reklamują się głównie w serwisach przeznaczonych dla mężczyzn. Sporo sklepów z bronią przechodzi do internetu, oferując sprzedaż pistoletów dostępnych bez zezwolenia na handel bronią poprzez zakupy online.
CZYTAJ TAKŻE: Koncesja na biznes. Jakie działalności wymagają specjalnego zezwolenia?
Jak otworzyć sklep z bronią? Sprzedaż broni na pozwolenie
Jeśli mamy koncesję na sprzedaż broni, to sprzedając je, trzeba będzie prowadzić dokładny rejestr sprzedawanej broni, wraz z oznaczeniem kupującego i dokumentu, który uprawnia do zakupu broni. Ustawa określa też, kiedy i komu można sprzedać hełm wojskowy czy kamizelkę kuloodporną.
Koncesja na sprzedaż broni wydawana jest na okres od 5 do 50 lat. Koncesja może być cofnięta, jeśli przedsiębiorca nie rozpocznie sprzedaży w ciągu 6 miesięcy od jej wydania.
Szukasz pomysłu na biznes? Zainspiruj się naszymi propozycjami.