fbpx

Jak zamknąć działalność gospodarczą?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak zamknąć działalność gospodarczą? Czy to możliwe?

Niezależnie od tego jak długo prowadzisz działalność gospodarczą, musisz pamiętać, że zawsze można ją zamknąć. Formalności z tym związane nie są skomplikowane. W tym materiale podpowiadamy, jak zamknąć działalność gospodarczą.

Zamknięcie działalności gospodarczej

Niewypłacalność firmy, niechęć do prowadzenia biznesu, przejście przedsiębiorcy na emeryturę lub po prostu zmiana planów życiowych. To najczęściej pojawiające się przyczyny zamykania działalności gospodarczej. Statystyki pokazują, że tylko połowa firm przetrwa pierwsze dwa lata, a kolejne dwa lata jedynie 10 proc. Biznes jest bowiem nie lada wyzwaniem.

Jeśli więc nie idzie on tak jak sobie wyobrażaliśmy, nie sprawia już tyle radości co wcześniej, zawsze istnieje możliwość jego zamknięcia. I to dosłownie. Jak formalnie zamknąć działalność?

Żeby zamknąć działalność trzeba to zgłosić do centralnej ewidencji działalności gospodarczej, na tym samym wniosku, na którym zgłasza się uruchomienie działalności gospodarczej, zawieszenie działalności lub jej wznowienie. Po prostu na formularzu zaznaczamy opcję „zamknięcie działalności gospodarczej”. Formularz można wypełnić w formie online, samodzielnie przekazać do urzędu lub wysłać pocztą. Nie trzeba tego faktu zgłaszać nigdzie indziej.

Po otrzymaniu wniosku o zamknięcie działalności gospodarczej, przedsiębiorca jest automatycznie wyrejestrowany z ZUS

Zamknięcie działalności, a remanent

W momencie zamknięcia działalności trzeba też będzie ostatecznie rozliczyć podatek dochodowy i VAT, składki ZUS, a także policzyć wartość niesprzedanych towarów i usług.

Jeśli zamykasz działalność ostatniego dnia miesiąca, to rozliczasz wszystko tak jak do tej pory. Płacisz ostatni raz pełne składki ZUS, rozliczasz zaliczkę na podatek dochodowy, a także podatek VAT (jeśli jesteś płatnikiem VAT). Trzeba też przygotować wykaz składników majątku firmy. W tym zestawieniu trzeba je wymienić z nazwy, dodać datę nabycia danego składnika majątku, kwotę wydatków, które poniesiono żeby je kupić. Od wszystkich towarów, które sprzedasz w ciągu 6 lat po zamknięciu firmy trzeba będzie zapłacić podatek.

Podobnie będzie z remanentem, czyli spisem z natury. Trzeba go przygotować na dzień zamknięcia działalności gospodarczej.

CZYTAJ TAKŻE: Remanent i spis z natury. Czy to jest to samo?

Wyrejestrowanie kasy fiskalnej

Jeśli w czasie działalności gospodarczej prowadziłeś sprzedaż dla osób prywatnych i korzystałeś z kasy fiskalnej, to musisz ją wyrejestrować. Wyrejestrowania kasy dokonuje serwisant, który na co dzień zajmował się jej obsługą, fiskalizacją i bieżącą konserwacją. Całość kończy się złożeniem wniosku o wyrejestrowanie kasy fiskalnej do urzędu skarbowego.

Rozwiązanie umów z pracownikami

Jeśli zatrudniałeś pracowników albo współpracowałeś z nimi na umowach cywilnoprawnych, trzeba będzie te umowy wypowiedzieć.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zwolnić pracownika?

Warto pamiętać, że nawet po zamknięciu działalności gospodarczej jestem zobowiązany do przechowywania wszystkich dokumentów z nią związanych. Czas przechowywania dokumentów zależy od ich rodzaju. Można przyjąć, że wszelkie dokumenty sprzedażowe i kosztowe przechowujemy minimum 5 lat, a te związane z ZUS przynajmniej przez 10 lat.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Pomysły na biznes 2023 – lista 10 pomysłów

Pomysły na biznes mogą być najróżniejsze. Przygotowaliśmy listę 10 pomysłów, które mogą stać początkiem świetnego biznesu w 2023r. Chcesz otworzyć biznes ale nie wiesz jaki...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kalkulator brutto na netto

Wynagrodzenie brutto to całkowite wynagrodzenie przed odliczeniem podatku i składek na ubezpieczenie społeczne. Na konto pracownika wpływa jednak inna kwota. Już po odliczeniach. To...

Całkowity koszt zatrudnienia na umowę o dzieło

Jaki jest całkowity koszt zatrudniania na umowę o dzieło? Czy zatrudnianie na umowę o dzieło się opłaca? Rosnące koszty prowadzenia działalności powodują, że przedsiębiorcy szukają...

Co to jest cold mailing?

Cold mailing, czyli zimne maile kojarzą się z denerwującymi reklamami, a nawet spamem. Okazuje się jednak, że jest to bardzo skuteczne narzędzie marketingowe. Co to...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!