Jakie uprawnienia ma ochroniarz?

Czy ochroniarz może zmusić klientów do noszenia maseczki? Czy ma prawo użycia broni i przeszukiwania torby klienta? Sprawdzamy, jakie ma uprawnienia.

Ochroniarz może pracować w obiektach użyteczności publicznej, chroniąc urzędy czy ambasady. Może też ochraniać prywatne firmy. Jego uprawnienia są szerokie. Może zastosować przymus bezpośredni, a w określonych sytuacjach broń. To, co może ochroniarz, określa ustawa o ochronie osób i mienia.

Legitymacja ochroniarza

Każdy osoba, która wykonuje obowiązki ochroniarza, musi mieć legitymację. Na każde żądanie musi ją okazać, tak by można było zapisać jego dane. Ochroniarz może zażądać dokumentu tożsamości. Wszystko po to, by stwierdzić, czy konkretna osoba jest upoważniona do przebywania na danym terenie.

Upoważniony do ochrony przedstawiciel ma prawo nakazać opuszczenie danego miejsca klientowi. Może też wyprosić gościa (klienta), jeśli zachowanie gościa zagraża bezpieczeństwu lub zdrowiu innych. Ustawa o ochronie osób i mienia zakłada, że ochroniarz może przekazać konkretną osobę policji, ale nie ma prawa jej przetrzymywać, jeśli policji nie wezwie. Gdy istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa przez klienta, to koniecznie powinien wezwać policję.

Kto może ochraniać sklep?

Ochroną sklepów i firm zajmują się profesjonalne firmy ochroniarskie. Żeby mogły działać, muszą posiadać koncesję. Ochroniarz, który pilnuje np. sklepu, może wezwać klienta do opuszczenia sklepu, jeśli ten zakłóca porządek. Może to też zrobić, gdy klient jest pod wpływem alkoholu lub innych używek.

Czy ochrona może zastosować środki przymusu bezpośredniego?

Prawo zezwala ochronie na użycie środków przymusu bezpośredniego. Może użyć siły i obezwładnić inną osobę. Ochroniarz może posłużyć się kajdankami, a także pałką, paralizatorem i gazem łzawiącym. Warto jednak pamiętać o tym, że ochroniarz może zastosować środki przymusu bezpośredniego wyłącznie w określonych sytuacjach.

Te sytuacje to konieczność odparcia bezpośredniego zamachu na życie i zdrowie pracownika ochrony lub innej osoby, a także w sytuacji przeciwdziałania bezpośredniemu niszczeniu mienia. Przymus bezpośredni może być też użyty, by uniemożliwić ucieczkę. Co istotne, środki przymusu bezpośredniego mogą być przez ochroniarza zastosowane wyłącznie na terenie, który został mu przekazany do ochrony. Poza nim środki ochrony bezpośredniej mogą być zastosowane wyłącznie podczas ochraniania konwoju.

CZYTAJ TAKŻE: Jak szukać pomysłu na biznes?

Czy ochroniarz może mieć broń?

Ochroniarz może mieć broń tylko wtedy gdy posiada pozwolenie na broń. Broni może wtedy użyć, jeśli zagrożone jest zdrowie, życie lub wolność ochroniarza albo innej osoby, albo mienie. Ochroniarz może użyć broni, gdy ktoś inny próbuje mu ją odebrać albo mimo wezwania nie chce porzucić niebezpiecznego przedmiotu.

Ochroniarz może wykonać strzał ostrzegawczy, by zaalarmować innych o niebezpieczeństwie. Broni może jednak używać wyłącznie na terenie obiektu, który ochrania. Chyba że zajmuje się ochroną konwoju. Wyłącznie wtedy może użyć broni poza obiektem. Każde użycie broni wymaga opisania w specjalnej ewidencji.

Czy ochroniarz może zmusić do założenia maseczki?

W okresie pandemii koronawirusa, w obiektach handlowych, przestrzeniach zamkniętych powinno się nosić maseczki. Personel takiego sklepu może poprosić klientów o założenie maseczek, nie ma jednak prawa wymusić na nich takiego działania. W związku z tym ochrona też nie może zastosować żadnych sankcji wobec klienta, który nie ma maseczki.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza to wciąż...
Mała Księgowość

Najnowsze

Działalność nierejestrowana – faktura. Wszystko co musisz wiedzieć

Prowadząc działalność nierejestrowana faktura to coś, co nie powinno być ci obce. Może pojawić się sytuacja, w której będziesz musiał ją wystawić. Zobacz czy...

Działalność nierejestrowana – PIT

Dopiero startuje twoja działalność nierejestrowana? PIT to ważny element jej prowadzenia. Sprawdź, czy zaliczki na podatek płacimy co miesiąc. Dowiedz się wszystkiego, co ważne...

Działalność nierejestrowana a praca na etacie

Czy praca na etacie pozwala prowadzić działalność nierejestrowaną? Czy są jakieś ograniczenia z tym związane? Dowiedz się wszystkiego, co ważne na temat: działalność nierejestrowana...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!