Jednolity Plik Kontrolny dla faktur VAT – JPK_FA

JPK_FA bez tajemnic: czym jest, z jakich elementów się składa, kto go musi generować i w jakich sytuacjach, a którzy przedsiębiorcy są zwolnieni z tego obowiązku. Przedstawiamy najważniejsze informacje o JPK_FA.

Co to jest JPK_FA?

JPK_FA, czyli Jednolity Plik Kontrolny dla faktur wystawianych przy użyciu programów komputerowych, służy do przesyłania informacji o transakcjach gospodarczych do urzędu skarbowego lub odpowiedniego organu skarbowego. Taka elektroniczna forma ewidencji umożliwia sprawną i szybką kontrolę danych podatkowych. JPK_FA jest generowany i przesyłany tylko na żądanie organów podatkowych. 

Podatnik ma na wysyłkę JPK_FA przynajmniej 3 dni. W uzasadnionych przypadkach (do takich należy m.in. duża liczba danych) może zwrócić się do organu podatkowego o wydłużenie terminu, który jest wyznaczony w wezwaniu.

Co zawiera JPK_FA?

JPK_FA zawiera szczegółowe informacje dotyczące faktur sprzedaży wystawionych w określonym czasie:

 • rodzaj faktury (m.in. zwykła faktura VAT, faktura VAT korygująca, faktura VAT zaliczkowa);
 • szczegółowe pozycje faktury (kod waluty, data wystawienia, dane nabywcy i sprzedawcy, numer faktury, cena jednostkowa towaru lub usługi netto, wartość sprzedaży netto, stawka podatku);
 • informacje dodatkowe na temat faktur korygujących, w tym przyczynę jej wystawienia i numer.
Czy wiesz, że…

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl?

Struktura pliku JPK_FA

Struktura JPK_FA obejmuje wyłącznie faktury sprzedaży i składa się z sekcji:

 1. Nagłówek – zawiera dane dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego.
 2. Podmiot1 – dane identyfikujące podmiot przekazujący JPK (NIP, REGON, nazwa podmiotu, dane adresowe).
 3. Faktura – dane syntetyczne dotyczące faktury.
 4. FakturaCtrl – sumy kontrolne dla danych syntetycznych faktur z sekcji Faktura.
 5. FakturaWiersz — dane analityczne z poziomu pojedynczego wiersza faktury.
 6. FakturaWierszCtrl — sumy kontrolne dla danych analitycznych poszczególnych wierszy faktur z sekcji FakturaWiersz.

Od kiedy JPK_FA jest obowiązkowy?

Obowiązek generowania JPK_FA wszedł w życie 1 lipca 2018 roku.

Kogo obowiązuje JPK_FA?

JPK_FA obowiązuje wszystkich podatników prowadzących ewidencję księgową w formie elektronicznej. Do tej grupy należą podmioty zarejestrowane do VAT w Polsce, które nie mają w naszym kraju stałego miejsca prowadzenia działalności.

Organy podatkowe mogą żądać przekazania plików JPK – w tym JPK_FA – w czasie czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub celno-skarbowej.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 1. Do kiedy JPK?
 2. Wysyłka JPK – instrukcja
 3. Korekta JPK, czyli jak skorygować Jednolity Plik Kontrolny?
 4. JPK_V7 – Jednolity Plik Kontrolny
 5. JPK_KR, czyli Jednolity Plik Kontrolny dla Ksiąg Rachunkowych

Kogo nie dotyczy JPK_FA?

Warto pamiętać, że nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg przy użyciu aplikacji komputerowych. Przedsiębiorcy mogą zatem wystawiać faktury i prowadzić ewidencję w formie papierowej. Takie podmioty wezwane przez organy skarbowe przedstawiają dokumenty papierowe, czyli nie muszą tworzyć pliku JPK FA (oraz innych struktur na żądanie).

JPK_FA nie muszą przesyłać na żądanie organu podatkowego przedsiębiorcy, którzy wystawiają faktury ustrukturyzowane. Dostęp do takich dokumentów zapewnia Krajowy System e-Faktur.

Jak generować JPK FA?

JPK_FA można wygenerować i wysłać za pomocą programu do fakturowania używanego w danej firmie oraz bezpłatnych aplikacji Klient JPK WEB (podatki.gov.pl) i e-mikrofirma (opcja dla podatników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą). Jeżeli powyższe sposoby na dostarczenie JPK_VAT są niedostępne, to dopuszczalne jest przekazanie dokumentu na informatycznym nośniku danych (np. karcie pamięci czy pendrive’a).

Warto wspomnieć, jak działa konwerter JPK FA do JPK VAT, czyli narzędzie udostępniane w wielu programach księgowych. Użytkownik wskazuje w konwerterze plik JPK_FA, a następnie wybiera przycisk zatwierdzający polecenie „Konwertuj do JPK_VAT” (to ogólny schemat, który może się nieco różnić w konkretnych aplikacjach).

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca na targowisku...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Czym zajmuje się robotnik gospodarczy? Do obowiązków robotnika...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!