Wysyłka JPK – instrukcja

Przedsiębiorca nie potrzebuje płatnych, dodatkowych narzędzi, aby wysłać plik JPK_VAT do systemu Ministerstwa Finansów. Wysyłka JPK_VAT może być prosta dzięki e-mikrofirma. Podpowiadamy, jak skorzystać z tej bezpłatnej aplikacji.

Wysyłka JPK za pomocą e-mikrofirma

E-mikrofirma to bezpłatna aplikacja do wystawiania i zapisywania faktur krajowych, tworzenia ewidencji VAT oraz generowania i wysyłania plików JPK_VAT i JPK_FA. Dostępna jest w serwisie e-Urząd Skarbowy pod adresem https://urzadskarbowy.gov.pl/services.

Aby wysłać JPK za pomocą e-mikrofirma, należy:

 • zalogować się do aplikacji przy użyciu login.gov.pl (korzystając np. ze swojej bankowości elektronicznej) lub mObywatel;
 • w menu bocznym wybrać sekcję „Rozliczenia”, użytkownik zobaczy m.in. okres rozliczenia, daty rozliczenia, status rozliczenia, warto zwrócić uwagę na czerwony wykrzyknik – oznacza, że wewnątrz okresu znajdują się pozycje rozliczeń, które nie zostały jeszcze przesłane do systemu MF;
 • kliknąć „Generuj i wyślij JPK_VAT” – przycisk będzie aktywny jeżeli okres nie został jeszcze rozliczony/rozliczenie zostało cofnięte – lub kliknąć „Wyślij”;
 • podatnik zostanie przeniesiony automatycznie do aplikacji Klient JPK WEB, aby sfinalizować wysyłkę pliku;
 • jeśli wysyłka zakończyła się niepowodzeniem, użytkownik zobaczy komunikat „Odrzucony”, możliwa jest ponowna wysyłka odrzuconego pliku, po zaznaczeniu wiersza oraz wybraniu przycisku „Wyślij”;
 • użytkownik będzie informowany o statusie wysłanych plików, np. wysyłka JPK komunikat 120 oznacza, że sesja została poprawnie zakończona i trwa weryfikacja dokumentu.

Przed pierwszym skorzystaniem z e-mikrofirma podatnik musi zarejestrować się w aplikacji. Podczas rejestracji podaje się dane identyfikacyjne (NIP, imię, nazwisko, datę urodzenia), dane adresowe oraz dane do rozliczeń.

Wysyłka JPK do US za pomocą e-mikrofirma wymaga dostępu do internetu.

Czy wiesz, że…

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl?

Jak wysyłać JPK przez Ministerstwo Finansów?

Wysyłka JPK V7 jest możliwa przez aplikację Ministerstwa Finansów, czyli e-mikrofirma. Aplikacja znajduje się w serwisie e-Urząd Skarbowy pod adresem https://urzadskarbowy.gov.pl/services.

Z e-mikrofirma skorzystają osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Wysyłka JPK do US to niejedyna funkcjonalność aplikacji. Dzięki niej można również wystawić faktury krajowe (z wyłączeniem procedur szczególnych), a aplikacja na podstawie wprowadzonych danych stworzy ewidencję VAT i deklarację VAT.

Wszystkie bezpłatne narzędzia służące do przygotowania, generowania, podpisywania i wysyłki wszystkich plików JPK przez Ministerstwo Finansów znajdują się pod adresem https://www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny/jpk-vat-z-deklaracja/bezplatne-narzedzia. To:

 • klient JPK WEB do podpisywania i wysyłania wszystkich JPK do MF;
 • formularz uproszczony do przygotowania i wysyłki JPK_V7M i JPK_V7K;
 • podgląd i edycja pliku (wyświetlanie plików JPK_VAT zapisanych w .xml w formie wizualnej oraz edycja zapisanej kopii roboczej);
 • sprawdzenie statusu JPK i pobranie UPO (urzędowego poświadczenie odbioru).

JPK_WEB

Aby wysłać JPK za pomocą e-mikrofirma, należy przejść do zakładki „Wyślij dokumenty”. Zakładka dostępna jest pod adresem: https://e-mikrofirma.mf.gov.pl/jpk-client/send.

Wybrany dokument/dokumenty należy przeciągnąć do pola wysyłki lub przez przycisk „dodaj pliki”. Dokumenty muszą być w formacie .xml (czyli w ustalonym przez Ministerstwo Finansów), a ich rozmiar nie może przekraczać 100 MB.

Aplikacja e-mikrofirma służy do wysyłania do systemu Ministerstwa Finansów plików:

 • JPK_VAT: JPK_V7M(2), JPK_V7K(2), JPK_V7M(1), JPK_V7K(1), JPK_VAT(3), JPK_GV(1);
 • JPK na żądanie: JPK_FA(4), JPK_FA_RR(1), JPK_EWP(3), JPK_EWP(2), JPK_EWP(1), JPK_PKPIR(2), JPK_KR(1), JPK_MAG(1), JPK_WB(1);
 • informacji: CUK(2), CUK(1), ALK(2), ALK(1).

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 1.  Do kiedy JPK?
 2. Korekta JPK, czyli jak skorygować Jednolity Plik Kontrolny?
 3. Jednolity Plik Kontrolny dla faktur VAT – JPK_FA
 4. JPK_KR, czyli Jednolity Plik Kontrolny dla Ksiąg Rachunkowych
 5. JPK_V7 – Jednolity Plik Kontrolny

Wysyłka JPK_VAT przez MF – formularz uproszczony

Formularz uproszczony do wysyłki JPK_VAT dostępny jest pod adresem https://e-mikrofirma.mf.gov.pl/jpk-form/. Aby z niego skorzystać, należy zalogować się do e-mikrofirma, służy do tego profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczna.

Formularz uproszczony przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy potrzebują tylko przygotować i wysłać JPK_VAT z deklaracją.

Pierwszy krok, to wybór formularza (JPK_V7M lub JPK_V7K) i celu złożenia (po raz pierwszy lub korekta). Następnie podatnik podaje kod urzędu oraz okres, dane podmiotu (osoba fizyczna/osoba niefizyczna) i dane sprzedaży. Przed wysyłką dokumentu można go podejrzeć i ewentualnie edytować.

Wysyłka JPK przez program księgowy

Podatnicy mogą również wysłać JPK korzystając z komercyjnego programu księgowego. Jedną z popularnych opcji jest aplikacja Mała Księgowość Rzeczpospolitej (https://mk.rp.pl/jednolity-plik-kontrolny). To łatwy w użyciu program dla biur rachunkowych obsługujących małe i średnie firmy oraz osoby prowadzące JDG. Służy m.in. do generowania, podpisania i wysyłki pliku JPK.

Tworząc nowy plik JPK V7 (lub inny) należy określić jego typ oraz zakres dat. Po jego przygotowaniu możliwe jest wysłanie do Ministerstwa Finansów oraz sprawdzenie stanu wysyłki. Służy do tego funkcja „Podpisz i wyślij”.

Zanim nastąpi wysyłka JPK, użytkownik podpisuje plik poprzez profil zaufany, podpisem kwalifikowanym lub danymi. Należy też podpisać informację inicjującą transmisję.

Po wybraniu opcji „Stan wysyłki” podatnik może ponownie wysłać JPK, pobrać potwierdzenie przetworzenia oraz wydrukować UPO. Dostępna będzie również informacja o tym, gdzie wysłano plik (do systemu JPK MF/na bramkę testową JPK FM), o statusie, kodzie rezultatu oraz nr referencyjny przesyłki z systemu.

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca na targowisku...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Czym zajmuje się robotnik gospodarczy? Do obowiązków robotnika...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!