Do kiedy JPK?

Jaki jest termin na złożenie JPK_VAT, do kiedy trzeba wysłać pliki na żądanie organu podatkowego i co grozi za opóźnienie? Przedstawiamy kluczowe informacje o przekazywaniu danych w formie JPK.

Czynni podatnicy VAT składają dokument elektroniczny JPK_VAT złożony z części ewidencyjnej i deklaracyjnej. JPK_VAT z deklaracją obowiązkowo składają wszyscy podatnicy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT.

Do kiedy należy złożyć JPK_VAT?

Przy rozliczeniu miesięcznym JPK (wariant JPK_V7M obejmujący część ewidencyjne i deklaracyjną) wysyłany jest do 25 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Przy rozliczeniu kwartalnym wypełniana jest tylko część ewidencyjna za pierwsze 2 miesiące każdego kwartału (wariant JPK_V7K). Należy ją wysłać do 25 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Po zakończeniu kwartału podatnik wypełnia część ewidencyjną za 3 miesiąc kwartału oraz część deklaracyjną za cały kwartał.

Czy wiesz, że…

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl?

Do kiedy trzeba wysłać JPK na żądanie?

Organy podatkowe oraz prezes UOKiK mogą – w ramach np. kontroli podatkowej – zażądać od podatnika wysłania pliku JPK. Robią to niezależnie od obowiązku regularnego składania przez przedsiębiorcę plików JPK_V7M/JPK_V7K. Podatnik ma przynajmniej 3 dni robocze na przekazanie wskazanej struktury JPK. Termin podawany jest w wezwaniu. Podatnik może zawnioskować o wydłużenie terminu z ważnego powodu, np. osoba odpowiedzialna za sporządzenie pliku nie jest obecna w pracy.

Na żądanie wysyłane są następujące struktury:

 • faktury VAT (JPK_FA),
 • księgi rachunkowe (JPK_KR),
 • magazyn (JPK_MAG),
 • wyciąg bankowy (JPK_WB),
 • faktury VAT rolnicy ryczałtowi (JPK_FA_RR),
 • podatkowa księga przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR),
 • ewidencja podatkowa (JPK_EWP).

Warto pamiętać, że aby zrealizować wezwanie, podatnik musi prowadzić księgi podatkowe lub tworzyć dowody księgowe przy użyciu programu komputerowego. To oznacza, że plików na żądanie nie wysyłają przedsiębiorcy prowadzący papierowe księgi. Takiego obowiązku nie mają też korzystający z faktur ustrukturyzowanych.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

  1. Wysyłka JPK – instrukcja
  2. JPK_V7 – Jednolity Plik Kontrolny
  3. JPK_KR, czyli Jednolity Plik Kontrolny dla Ksiąg Rachunkowych
  4. Jednolity Plik Kontrolny dla faktur VAT – JPK_FA
  5. Korekta JPK, czyli jak skorygować Jednolity Plik Kontrolny?

Co grozi za niezłożenie JPK w terminie?

Niezłożenie JPK VAT oznacza naruszenie wymogu składania informacji podatkowej. Zgodnie z art. 80 kodeksu karnego skarbowego, kto wbrew obowiązkowi nie składa w terminie właściwemu organowi wymaganej informacji podatkowej, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych (stawka wynosi 141,40 zł do 56 560 zł od 1 stycznia 2024 roku i 143,33 zł do 57 332 zł od 1 lipca 2024 r.).

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca na targowisku...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Czym zajmuje się robotnik gospodarczy? Do obowiązków robotnika...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!