Już wkrótce najwięksi podatnicy, a później wszyscy przedsiębiorcy będą musieli generować i wysyłać organom skarbowym JPK_KR. Czym jest Jednolity Plik Kontrolny dla Ksiąg Rachunkowych, jaka jest jego struktura, co zawiera i kiedy zacznie obowiązywać – odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym przewodniku o JPK_KR.
Spis treści
JPK_KR – co to?
JPK_KR, czyli Jednolity Plik Kontrolny dla ksiąg rachunkowych, to elektroniczny dokument służący do przekazywania do organów skarbowych danych związanych z zapisami księgowymi (dotyczącymi wyniku bilansowego i podatkowego).
Organ podatkowy może zażądać JPK_KR w przypadku kontroli podatkowej, celno-skarbowej, postępowania podatkowego, lub czynności sprawdzających.
Uwaga! Obowiązek przygotowania JPK_KR i wysłania na żądanie dotyczy obecnie tylko podatników prowadzących księgi podatkowe i wytwarzających dowody księgowe w formie elektronicznej.
Trzeba pamiętać, że JPK_KR jest generowany i wysłany tylko na żądanie organów skarbowych. Służą do tego programy księgowe oraz bezpłatne aplikacje Klient JPK WEB (podatki.gov.pl) i e-mikrofirma (opcja dla podatników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą). Plik JPK na żądanie można przekazać również na fizycznych nośnikach danych (pendrive, karta pamięci, płyta CD/DVD). Niedopuszczalne jest wysyłanie dokumentu e-mailem.
Organy skarbowe wyznaczają w wezwaniu termin dostarczenia JPK_KR (to minimum 3 dni). Warto pamiętać, że podatnik może wnioskować o wydłużenie tego terminu ze względu na obiektywne okoliczności (np. odpowiedzialny pracownik jest nieobecny w pracy).
Formatem pliku JPK_KR jest .xml.
Czy wiesz, że…
Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl? |
Struktura JPK KR
JPK_KR składa się z:
- nagłówka – zawiera informacje identyfikujące plik (cel złożenia, okres sprawozdawczy, data wytworzenia JPK, kod urzędu skarbowego);
- podmiotu1 – zawiera dane identyfikujące podmiot przekazujący JPK, w tym NIP, REGON, pełną nazwę oraz adres;
- zestawienia obrotów i sald (ZOiS) – przedstawia zestawienie obrotów i sald, wynikające z ksiąg rachunkowych za dany okres;
- dziennika – chronologiczne ujęcie zdarzeń gospodarczych, które zostały zarejestrowane w danym okresie sprawozdawczym;
- dziennikaCtrl – zawiera sumy kontrolne dla sekcji Dziennik, w tym łączną ilość wierszy i sumę kwot operacji;
- kontaZapisu – odzwierciedla szczegółowe zapisy na kontach księgi głównej i ksiąg pomocniczych;
- kontaZapisuCtrl – zawiera pola kontrolne dla elementu KontoZapis, w tym łączną ilość wierszy i sumy kwot operacji po stronie Winien i Ma.
Co zawiera Jednolity Plik Kontrolny dla Ksiąg Rachunkowych?
JPK_KR zawiera informacje o zestawieniach obrotów i sald, dziennikach oraz zapisach na kontach księgi głównej i ksiąg pomocniczych.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
- Do kiedy JPK?
- Wysyłka JPK – instrukcja
- Korekta JPK, czyli jak skorygować Jednolity Plik Kontrolny?
- JPK_V7 – Jednolity Plik Kontrolny
- Jednolity Plik Kontrolny dla faktur VAT – JPK_FA
Kto ma obowiązek składania JPK KR?
Obowiązek składania JPK KR na żądanie organów skarbowych mają przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe w formie elektronicznej.
Ministerstwo Finansów stopniowo poszerza grupę podatników, którzy muszą przekazywać JPK_KR bez żądania organów skarbowych.
Od kiedy JPK_KR jest obowiązkowe?
JPK_KR wprowadzony został 1 lipca 2016 roku. Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje podatników grup kapitałowych i dużych podatników (przychody za poprzedni rok powyżej 50 mln zł) – jednolite pliki kontrolne wyślą do urzędów skarbowych w 2026 r. Od 1 stycznia 2025 r. regularne (bez wezwania) raportowanie ksiąg rachunkowych w formule JPK_KR ma dotyczyć wszystkich czynnych podatników VAT, którzy muszą składać JPK_VAT, a od 2026 r. pozostałych zobowiązanych. W praktyce oznacza to, że wszyscy przedsiębiorcy będą musieli prowadzić księgi rachunkowe, księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencje przychodów przy użyciu programów komputerowych.
Jak otworzyć JPK_KR?
Plik JPK_KR można otworzyć przy użyciu większości najbardziej popularnych programów księgowych lub przy użyciu bezpłatnych aplikacji udostępnionych przez Ministerstwo Finansów: e-mikrofirma (dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą) lub Klient JPK WEB.
Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy
Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.