Całkowity koszt zatrudnienia pracownika na umowę o pracę, zlecenie, o dzieło w 2024 roku

Zatrudnienie pracownika wiąże się z wieloma kosztami, które różnią się w zależności od formy zatrudnienia. Pracodawcy mają do wyboru przede wszystkim umowę o pracę, umowę zlecenie i umowę o dzieło. Każda z nich wiąże się z innymi obowiązkami i generuje różne koszty. Oto najważniejsze informacje, ile kosztuje zatrudnienie pracownika w 2024 roku.

Głównym kosztem pracodawcy, który zatrudnia pracownika, jest wypłata wynagrodzenia. Jednak to nie wszystko. Należy uwzględnić inne składniki, które sprawiają, że całkowity koszt zatrudnienia różni się od wypłaty otrzymywanej przez pracownika.

Co składa się na koszt zatrudnienia pracownika przy minimalnym wynagrodzeniu w 2024 roku?

Całkowity koszt zatrudnienia pracownika na pensji minimalnej w Polsce w 2024 roku składa się z:

 • wynagrodzenia brutto;
 • składki ZUS opłacanej przez pracodawcę;
 • Pracowniczych Planów Kapitałowych (w części opłacanej przez pracodawcę).

Zacznijmy od wynagrodzenia brutto. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku wynosi ono minimalnie 4 242 zł, a od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku sięgnie 4 300 zł. Pracodawca nie może zapłacić etatowemu pracownikowi mniej, niż wynosi minimalne wynagrodzenie.

Składki ZUS opłaca pracownik i pracodawca. Po stronie pracodawcy składki wynoszą (brutto):

 • ubezpieczenie emerytalne: 9,76% wynagrodzenia;
 • ubezpieczenie rentowe: 6,5% wynagrodzenia;
 • ubezpieczenie wypadkowe: 1,67% wynagrodzenia (standardowa stopa procentowa, konkretna stawka uzależniona jest od rodzaju pracy);
 • Fundusz Pracy (FP): 2,45% wynagrodzenia;
 • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP): 0,1% wynagrodzenia.

Składki ZUS pracownika potrącane są przez pracodawcę z wynagrodzenia brutto (emerytalne – 9,76%, rentowe – 1,50%, zdrowotne – 9%), do tego dochodzi PPK (2% wpłaty podstawowej i ew. 2% wpłaty dodatkowej).

Część PPK opłacana przez pracodawcę wynosi 1,5%.

Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Jak policzyć koszt zatrudnienia pracownika przy wynagrodzeniu za pracę innym niż minimalne?

Obliczając koszt zatrudnienia pracownika zarabiającego więcej niż najniższa krajowa, należy wziąć pod uwagę wynagrodzenie brutto, składki ZUS pracodawcy oraz Pracownicze Plany Kapitałowe. Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotną jest taka sama, jak w przypadku osoby z minimalnym wynagrodzeniem.

Koszt zatrudnienia pracownika na umowę o pracę

W przypadku pracownika z wynagrodzeniem minimalnym koszt jego zatrudnienia wynosi:

 • 5 174,38 zł – do czerwca 2024 r.;
 • 5 245,14 zł – od lipca do grudnia 2024 r.

Spójrzmy na koszt zatrudnienia pracownika na etacie z pensją wyższą niż minimalna krajowa. Oto przykład 30-letniej osoby, której pensja brutto wynosi 8 000 zł.

Całkowity koszt zatrudnienia wyniesie 10 334,40 zł:

 • wynagrodzenie brutto: 8 000 zł;
 • składki ZUS (pracownik + pracodawca): 2 054,40 zł;
 • składki PPK (pracownik + pracodawca): 280 zł;
 • całkowity koszt: 8 000 zł wynagrodzenia brutto + 2 054,40 zł ZUS + 280 zł PPK = 10 334,40 zł

Koszt zatrudnienia pracownika na zleceniu

Zatrudnienie pracownika na umowę zlecenie pozwala pracodawcy zmniejszyć koszty, a jednocześnie zachować elastyczność (m.in. taką umowę łatwiej rozwiązać niż umowę o pracę).

Całkowity koszt zatrudnienia na umowę zlecenie dla pracodawcy składa się z kilku elementów:

 • wynagrodzenia brutto, pracodawca musi pamiętać o minimalnej stawce godzinowej, która wynosi 27,70 zł do czerwca 2024 r. i 28,10 zł od lipca do grudnia 2024 r.;
 • składki ZUS opłacanej przez zleceniodawcę, składki na ubezpieczenie emerytalne 9,76%, rentowe 6,5%, wypadkowe 1,67% (standardowa stopa procentowa), Fundusz Pracy (FP) 2,45% i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) 0,1% (składki ZUS opłacane przez zleceniobiorcę obejmują składki na ubezpieczenie emerytalne 9,76%, rentowe 1,5%, chorobowe 2,45% (dobrowolne) i zdrowotne 9%);
 • wpłaty do PPK finansowane przez zleceniodawcę (1,5% wynagrodzenia) oraz przez zleceniobiorcę (wpłata dodatkowa 2,5%).

Zdarza się, że jedna osoba może mieć podpisanych kilka umów zlecenia. Opłata składek na ubezpieczenia społeczne jest obowiązkowe, o ile wynagrodzenie jest równe co najmniej wynagrodzeniu minimalnemu: 4 242 zł brutto do czerwca 2024 r., a od lipca 2024 r. – 4 300 zł brutto. Po przekroczeniu tego progu zleceniodawca nie musi opłacać składek ZUS, a kosztem będzie dla niego wynagrodzenie brutto (składka zdrowotna pozostaje obowiązkowa dla każdej zawartej umowy). Podobnie będzie w sytuacji studenta, który nie ukończył 26 roku życia.

Zleceniobiorca, który zawarł umowę z pracodawcą, u którego pracuje na etat, podlega wszystkim ubezpieczeniom ZUS. Podpisanie umowy zlecenia z emerytem/rencistą oznacza, że zleceniodawca będzie musiał opłacić za niego ubezpieczenie społeczne.

Warto pamiętać, że zleceniodawca może umówić się ze zleceniobiorcą na kwotę netto, czyli na rękę.

CZYTAJ TAKŻE:

 1. B2B – koszty pracodawcy. Jakich się spodziewać?
 2. Co można wliczyć w koszty firmy?
 3. Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy można je odliczyć?
 4. Jak zatrudnić pierwszego pracownika?
 5. Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej. Jak zatrudnić osobę niepełnosprawną?

Koszt zatrudnienia pracownika na umowę o dzieło

Zatrudnienie osoby na umowę o dzieło wiąże się dla pracodawcy ze znacznie niższymi kosztami w porównaniu do umowy o pracę czy zlecenie – nie ma obowiązku odprowadzania składek ZUS. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dziełobiorca zawiera umowę z własnym pracodawcą.

Koszt całkowity zatrudnienia na umowę o dzieło składa się zazwyczaj tylko z wynagrodzenia brutto.

Trzeba pamiętać, że w przypadku umowy o dzieło nie obowiązuje minimalne wynagrodzenie ani minimalna stawka godzinowa.

Uwaga! Należy pamiętać, że od 2021 roku płatnik składek lub osoba fizyczna zlecająca dzieło musi poinformować ZUS o zawarciu każdej umowy o dzieło (w ciągu 7 dni od dnia zawarcia tej umowy). Podmiot, np. spółka z o.o., który nie jest płatnikiem składek, nie ma tego obowiązku informacyjnego. Z tego obowiązku zwolnione są również umowy zawarte z własnymi pracownikami, wykonywane na rzecz własnego pracodawcy, zawarte z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.

Osoba fizyczna zawsze musi zgłosić umowę o dzieło do ZUS.

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?

Osoba, która chce rozpocząć biznes, ma do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Może wybierać m.in. między spółką jawną i spółką cywilną. Jednak czym...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy....

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!