Potrzebujesz pieniędzy na rozwój działalności i zastanawiasz się, czy kredyt dla firm to dobre rozwiązanie? Przygotowaliśmy krótki przewodnik, z którego dowiesz się, jakie są rodzaje kredytów, kiedy warto je brać i czy młoda firma ma szansę na takie finansowanie.
Spis treści
Czy opłaca się brać kredyt dla firm?
Kredyt jest jednym z najważniejszych narzędzi używanych przez przedsiębiorców. Pomaga zdobyć środki na przykład na:
- inwestycje, które przyniosą w przyszłości większe zyski,
- bieżące lub niespodziewane wydatki,
- możliwość utrzymania płynności finansowej (np. kiedy kontrahent nie wywiązuje się ze zobowiązań finansowych),
- uregulowanie zobowiązań wobec dostawców,
- terminową wypłatę wynagrodzeń dla pracowników,
- opłaty za wynajem lokalu na prowadzenie działalności gospodarczej.
Kredyt firmowy opłaca się jeżeli przedsiębiorstwo przeznaczy go na rozwój, zwiększenie obrotów i generowanie większych zysków. Dzięki zewnętrznemu finansowaniu przedsiębiorstwo nie wydaje własnych pieniędzy na inwestycje. Jednak zabezpieczenie kredytem bieżącej działalności bywa ryzykowne. Być może sytuacja firmy nie jest stabilna i w przyszłości pojawią się kłopoty ze spłatą zobowiązań.
Gdzie najłatwiej o kredyt dla firm?
Myśląc o kredycie dla firm, warto dokładnie porównać oferty różnych banków. Porównywarki są przydatne, choć nie zawsze wiarygodne. Z zasady łatwiej dostać kredyt w banku, w którym ma się założone konto. Kredyt w rachunku będzie dobrym wyborem np. dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Korzystne propozycje mogą mieć banki specjalizujące się w obsłudze firm.
Dostępność kredytu zależy od m.in. jego rodzaju, kwoty, o którą występuje przedsiębiorstwo, jej zdolności kredytowej oraz warunków przyznawania finansowania przez bank. Warto pamiętać, że zbyt dużo zapytań kredytowych wysłanych do banku może popsuć ocenę firmy w BIK.
Kredyt dla firm najłatwiej uzyskać w firmach pożyczkowych, które zazwyczaj mają mniejsze wymagania wobec wnioskodawców niż banki. Z drugiej strony, tego typu finansowanie jest bardziej kosztowne dla przedsiębiorstwa. „Chwilówki” dla firm obciążają zdolność kredytową i mogą w przyszłości utrudnić zdobycia finansowania z banków.
Jakie są rodzaje kredytów dla przedsiębiorców?
Spójrzmy, po jakie kredyty mogą sięgnąć przedsiębiorcy. Wybór jest bardzo duży, na liście znajdziemy:
- kredyt obrotowy – na zabezpieczenie bieżących potrzeb finansowych przedsiębiorstwa związanych z działalnością operacyjną, np. zakup surowców, płatności dla dostawców, wypłaty dla pracowników czy opłacenie bieżących zobowiązań, np. rachunków za wynajmowany lokal;
- kredyt na start działalności – finansowanie dla firm, które poszukują środków na rozpoczęcie działalności, np. startupów;
- kredyt w rachunku bieżącym – umożliwia przedsiębiorcy tymczasowe przekroczenie stanu konta bieżącego, w przypadku JDG będzie to dodatkowy limit na koncie osobistym. Właściciel otrzymuje dostęp do dodatkowych środków, które wykorzysta do pokrycia bieżących wydatków lub spłaty zobowiązań;
- kredyt inwestycyjny – dla firm planujących zakup nowych aktywów (np. maszyn, urządzeń, środków transportu), rozwinięcie działalności lub wdrożenie projektów inwestycyjnych;
- kredyt pomostowy – krótkoterminowe finansowanie, które ma zapewnić płynność finansową przedsiębiorcom oczekującym na pełne finansowanie długoterminowe, np. dotacje z Unii Europejskiej;
- kredyt konsolidacyjny – umożliwia spłatę wielu istniejących zobowiązań poprzez połączenie ich w jedno nowe zobowiązanie, z jedną, niższą miesięczną ratą (spłata zobowiązania będzie trwała dłużej, a koszt całkowity kredytu wzrośnie);
- kredyt hipoteczny – na zakup nieruchomości, działki pod budynek przeznaczony na prowadzenie działalności, lokalu na wynajem czy remont.
Jak długo trzeba prowadzić działalność, żeby dostać kredyt?
Banki ograniczają ryzyko kredytowe i dlatego najchętniej finansują przedsiębiorstwa, które mają już określony staż rynkowy.
Zazwyczaj kredyt firmowy jest udzielany podmiotom działającym na rynku 1-2 lata. Czasem jednak wystarczy 6 miesięcy, a nawet 3 miesiące. To rzadkość – na takie warunki mogą liczyć osoby prowadzące JDG, które świadczą usługi na rzecz dotychczasowego pracodawcy lub zdolne dodatkowo zabezpieczyć spłatę zobowiązania (np. na majątku stałym).
Wyjątkiem są kredyty na start, czyli dla tzw. młodych przedsiębiorców. To specyficzna grupa: start-up nie ma jeszcze historii kredytowej i stażu rynkowego, a jego potencjał można ocenić tylko po biznesplanie. Właścicielowi takiej firmy pomoże wysoka zdolność kredytowa lub gwarancja finansowania zewnętrznego (np. z UE).
Co sprawdza bank przy kredycie firmowym?
Przed udzieleniem kredytu banki analizują zdolność kredytową oraz oceniają wiarygodność finansową przedsiębiorcy. W przypadku nowych firm lub wniosków o kredyt inwestycyjny przeprowadzą też analizę jakościową biznesplanu oraz ocenią jakie zyski osiągają przedsiębiorstwa z danej branży.
Banki sprawdzają historię potencjalnego kredytobiorcy w BIK i innych bazach danych (Krajowym Rejestrze Długów, ERIF), staż działalności, podmioty powiązane (jeżeli wniosek kredytowy składa spółka) oraz ewentualne zaległości w ZUS i urzędach skarbowych.
Wnioskodawca zostanie poproszony o zaświadczenie z KRS oraz przedstawienie dokumentów finansowych firmy, np. bilans za zakończony rok rozliczeniowy, książkę przychodów i rozchodów i CIT. W przypadku JDG do wniosku kredytowego należy dołączyć informację o wpisie do CEiDG oraz PIT z poprzedniego roku.
Kredyt dla firm – podsumowanie
Kredyt dla firm jest opłacalnym rozwiązaniem jeżeli pomoże w osiągnięciu większych zysków lub ułatwi zachowanie płynności finansowej. Finansowanie z banku łatwiej uzyskają firmy z odpowiednim rynkowym stażem, o dużych zdolnościach kredytowych.
Młodzi przedsiębiorcy są w gorszej sytuacji, choć i oni mogą znaleźć ofertę dla siebie (zwłaszcza jeżeli pozyskali wcześniej dotację państwową lub z UE). Zawsze warto dokładnie porównać oferty banków i spróbować wynegocjować korzystniejsze warunki.
Dowiedz się więcej i zadbaj o finanse firmy.