Co grozi za wystawienie faktury po terminie? Co wiąże się z niewystawieniem faktury za usługę?

Czy trzeba zawsze wystawić fakturę? Jakie konsekwencje przyniesie niewystawiona faktura? Jaki jest termin wystawienia faktury? Na te pytania odpowiadamy w naszym materiale.

Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą powinna wystawić dokument potwierdzający zawarcie danej transakcji. Takim dokumentem może być paragon albo faktura. Dotyczy to również przedsiębiorców rozliczających się kartą podatkową. Zgodnie z zasadami karty podatkowej nie muszą oni prowadzić dokładnej ewidencji przychodów i kosztów. Jednak na wyraźne żądanie klienta, taką fakturę lub rachunek musi wystawić.

CZYTAJ TAKŻE: Karta podatkowa. Kto może z niej skorzystać?

Niewystawiona faktura – terminy wystawiania faktur

Mówiąc o samej fakturze jako takiej, to obowiązek jej wystawienia mają czynni podatnicy VAT. Nie muszą wystawiać faktury, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna i kupuje produkt dla celów prywatnych. W każdym wypadku, gdy kupujący tego zażąda, sprzedawca musi wystawić fakturę.

Fakturę najlepiej wystawić od razu po sprzedaży. Podstawowa zasada mówi jednak, że fakturę powinniśmy wystawić nie później niż do 15. dnia następnego miesiąca, w którym została wykonana usługa lub dostarczono produkt. W sytuacji, gdy nabywca zapłacił za towar całość lub część kwoty jeszcze zanim jego kontrahent wywiązał się ze swoich obowiązać, to od tego momentu istnieje już obowiązek wystawienia faktury. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że jeśli mamy do czynienia z fakturą VAT to nie można jej wystawić wcześniej niż 30 dni przed dostawą towaru lub usługi albo przed wpłatą zaliczki.

Datę wystawienia faktury reguluje ustawa o podatku od towarów i usług. W artykule 106 ustawy o VAT możemy przeczytać, że „fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-9” a „jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość, lub część zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy”.

Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Niewystawiona faktura – opóźnienie

Skoro ustaliliśmy, do kiedy powinniśmy wystawić fakturę, pora zająć się opóźnieniem. Każdy dokument, który został wystawiony po 15 dniu następnego miesiąca, albo wcześniej niż 30 dni przed usługą lub dostawą towaru, jest uznany za dokument, który nie został wystawiony w terminie.

Niewystawiona faktura – konsekwencja opóźnienia terminu wystawienia

Faktura VAT jest potwierdzeniem dokonania transakcji, jednak pod względem prawnym jest to mniej istotna czynność niż poprawne obliczenie podatku. Niezależnie od tego, czy fakturę wystawimy we właściwym terminie i prawidłowo, zawsze obowiązkiem przedsiębiorcy jest właściwie obliczyć i wykazać do urzędu skarbowego należny podatek VAT. Istnieje bowiem coś takiego jak termin obowiązku podatkowego.

Nawet jeśli faktury nie wystawimy w określonym terminie, to i tak zacznie biec obowiązek podatkowy. Obowiązek podatkowy powstaje w momencie upływu terminu wystawienia faktury, jeśli dla danego dokumentu nie został określony w przepisach termin wystawienia. Niezależenie, od tego, kiedy wystawimy fakturę, to i tak trzeba wykazać urzędowi skarbowemu należny podatek VAT w danym okresie rozliczeniowym.

CZYTAJ TAKŻE: Faktura korygująca – wszystko co musisz wiedzieć

Niewystawiona faktura – przedwczesne wystawienie faktury VAT

Jeśli fakturę wystawimy wcześniej niż 30 dni przed terminem dostawy produktu lub wpłaty zaliczki, może zostać uznana za tzw. „pustą fakturę”. W takiej sytuacji niewystawienie faktury w terminie powinno się skorygować jej anulowaniem albo wystawieniem faktury korygującej. Anulowanie faktury możliwe jest tylko w sytuacji, gdy nie została ona jeszcze przekazana odbiorcy. W przeciwnym razie trzeba będzie skorygować fakturę (poprzez fakturę korygującą do zera) i wystawić nową fakturę w określonym czasie.

Niewystawiona faktura – co za nie grozi?

Weźmy jednak pod uwagę sytuację, gdy przedsiębiorca nie wystawi w ogóle faktury. W takim momencie przedsiębiorca podlega odpowiedzialności zgodnie z kodeksem karnym skarbowym. Podstawową sankcją jest kara grzywny do 180 stawek dziennych. Oznacza to, że taka grzywna może wynieść od 534 do nawet 3 840 000 zł.

Możemy przeczytać o tym w Art, 62 § 1. Kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych.

CZYTAJ TAKŻE: Wszystko, co musisz widzieć o duplikacie faktury

Jeżeli niewystawienie faktury zostanie uznane za przypadek mniejszej wagi, może zostać zakwalifikowany jako wykroczenie. Wówczas grzywna może wynieść od 160 do 32.000 zł.

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Zwolnienie z PIT– kto nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych? Nie tylko ulga dla młodych

Zerowy PIT dla młodych ludzi zdobył duży rozgłos – osoby poniżej 26 roku nie muszą płacić daniny państwu. Jednak nie tylko oni mogą skorzystać...

Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy można je odliczyć?

Kiedy składki ZUS stanowią koszt uzyskania przychodów, jak je prawidłowo odliczyć i zaksięgować? To może być wyzwanie, nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. Oto najważniejsze...

Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?

Jak czas spędzony na urlopie wychowawczym wpłynie na wysokość przyszłej emerytury rodziców czy opiekunów dzieci? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, czy urlop wychowawczy zaowocuje wyższą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!