Odsetki od zaległości podatkowych. Jak obliczyć odsetki za zwłokę w płatności podatków w 2024 roku?

Odsetki od zaległości podatkowych będą naliczane, jeśli spóźnimy się z płatnością. Kiedy trzeba zapłacić odsetki od zaległości podatkowych i kiedy ich unikniemy?

Podatki, niezależnie od tego, czy jest to podatek VAT, czy podatek dochodowy to tak zwana należność budżetowa. Zgodnie z ordynacją podatkową, każda sytuacja, gdy podatek nie jest opłacony w terminie, powoduje zaległość podatkową. Zaległość podatkowa występuje również w sytuacji, gdy zapłaciliśmy podatek w terminie, ale w niepełnej wysokości. Dotyczy to również zaliczki na podatek dochodowy.

Odsetki podatkowe – jak się je liczy?

W przypadku gdy rozliczamy zaległość podatkową, musimy obliczyć odsetki od zaległości podatkowych. Ich wysokość zależy od stopy lombardowej ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej. To, że RPP podnosi stopy, nie oznacza, że tylko kredytobiorcy płacą wyższe raty. Wzrastają też odsetki, również te od zaległości podatkowych. Odsetki od zaległości podatkowych, jak już wspomnieliśmy, zależą od wysokości stopy lombardowej.

Podstawowa stawka odsetek od zaległości podatkowych to suma 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego i 2% z zastrzeżeniem, że nie może to być mniej niż 8%. Dokładnie opisuje to art. 56 ust. 1 Ordynacji podatkowej:

„Stawka odsetek za zwłokę jest równa sumie 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim, i 2%, z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8%”.

Powiązanie wysokości odsetek od zaległości podatkowych ze stopą lombardową powoduje, że w różnym czasie mogą być one niższe lub wyższe. Odsetki od zaległości oblicza się zgodnie ze stawką obowiązującą w momencie, kiedy należność powinna być uregulowana. Jeśli więc zaległość powstała w maju 2022, to sprawdzamy, jaka była wysokość stopy lombardowej w każdym miesiącu od 2022 roku, aż do daty rozliczenia zaległości.

Czy wiesz, że…?

swoje dochody możesz kontrolować dzięki Małej Księgowości. Niezależnie od wybranej formy opodatkowania, zawsze będziesz na bieżąco ze swoimi finansami i nie zapomnisz o zapłacie podatku na czas.

Zaokrąglenie odsetek od zaległości podatkowych 2024

Odsetki od zaległości podatkowych zaokrągla się do pełnych złotych zgodnie z podstawowymi zasadami zaokrąglania. Jeśli końcówka kwoty jest niższa niż 50 groszy, to ją pomijamy, jeśli wyższa, zaokrąglamy do pełnego złotego.

Podwyższenie stopy lombardowej oznacza wzrost stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych.

Stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych od 8 września 2022 r. wynosi 16,50% w stosunku rocznym. Stosownie bowiem do art. 56 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stawka odsetek za zwłokę to suma 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, i 2%, z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8%, czyli 7,25 x 200% + 2% = 16,50%.

Obniżona stawka odsetek

W określonych przypadkach można obniżyć odsetki od zaległości podatkowej. Połowę odsetek płacimy np. wtedy gdy złożymy korektę deklaracji nie później niż w ciągu 6 miesięcy od właściwego terminu, a zaległość podatkową rozliczymy w ciągu 7 dni od złożenia korekty. Nie dotyczy to jednak sytuacji, w której korekta została złożona w ramach kontroli podatkowej, albo też po tym, gdy urzędnicy dokonali czynności sprawdzających.

Podwyższone odsetki

Trzeba też pamiętać, że jeśli zobowiązanie podatkowe będzie zaniżone albo zawyżona kwota nadpłaty, to po wykryciu takiej sytuacji w toku kontroli trzeba będzie od zaległości zapłacić 150% wartości normalnych odsetek od zaległości podatkowych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

  1. Ile wynoszą, jak obliczyć, kiedy stosujemy odsetki ustawowe? 
  2. Umorzenie zaległości podatkowej wniosek 
  3. Spóźnienie w płatności podatku. Co mi grozi, gdy nie zapłacę zaliczki w terminie 
  4. Indywidualna interpretacja podatkowa. Co to jest i jak działa? 
  5. Czynny żal w postępowaniu karnoskarbowym

Stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych

Stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych w skali roku wynoszą:

  • 14,50% – stawka podstawowa odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych;
  • 7,25% – stawka obniżona odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych (50% stawki podstawowej);
  • 7,25% – stawka opłaty prolongacyjnej (50% stawki podstawowej);
  • 21,75% – stawka podwyższona odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych (150% stawki podstawowej). 

Kontroluj swoje dochody i należne podatki z Małą Księgowością

W programie księgowym Mała Księgowość Rzeczpospolitej możesz wystawiać faktury i dokumenty JPK, prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów i kontrolować ponoszone koszty. Znajdziesz w nim wszystkie funkcje niezbędne do płynnego prowadzenia księgowości firmy, niezależnie od tego, czy rozliczasz się według skali, liniowo, ryczałtem, czy też kartą podatkową. Wszystkiego o Małej Księgowości dowiesz się na mk.rp.pl.

Przeczytaj więcej o rozliczaniu podatku.

Szymon Ostrowski
Szymon Ostrowski
Dziennikarz ekonomiczny, bloger, konsultant w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, marketingu dla biur księgowych, prawnych i doradztwa finansowego.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kiedy będzie kwota wolna od podatku 60 tys. zł? Czy będzie obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia 2024 roku?

Jeżeli kwota wolna od podatku wzrośnie do 60 000 zł, znacznie zwiększy się liczba osób, które w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy...

Jak rozliczyć PIT z ZUS za zwolnienie lekarskie? Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS w deklaracji rocznej PIT

PIT-11A otrzymała każda osoba, która pobierała zasiłek macierzyński lub chorobowy od ZUS. Sprawdzamy, co z nimi zrobić. Jak rozliczyć PIT z ZUS? Czy za...

PIT 36L – jak rozliczyć podatek liniowy za rok podatkowy 2023? Rozliczenie PIT online i wzór formularza

PIT-36L to deklaracja, którą składają przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą podatku liniowego, czyli płacący podatek w wysokości 19%, niezależnie od wysokości dochodów. Jak wypełnić...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!