Okres wypowiedzenia. Ile trwa i jak się go ustala?

Okres wypowiedzenia zależy w dużej mierze od rodzaju umowy. Czy można wypowiedzieć umowę za porozumieniem stron? Ile dokładnie może trwać wypowiedzenie?

Okres wypowiedzenia ma spory wpływ na to, w jaki sposób kończymy współpracę z naszym pracownikiem. Sprawdź, ile trwa w zależności od umowy. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj najważniejsze informacje.

Wypowiedzenie umowy między pracownikiem a pracodawcą

Wypowiedzenie umowy o pracę może być złożone w określonych sytuacjach. Umowę może wypowiedzieć zarówno pracownik, jak i pracodawca. Powód rozwiązania umowy może być różny. Pracownik może wypowiedzieć umowę np. ze względu na niesatysfakcjonujące warunki w zakładzie pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zwolnić pracownika?

Pracodawca ma możliwość wypowiedzenia umowy np. ze względu na działalność konkurencyjną pracownika, ograniczenie zaufania do pracownika lub też po prostu ze względu na likwidację stanowiska pracy albo zamknięcie firmy.

Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem

Umowę można zakończyć na kilka sposobów. Jedną z nich jest rozwiązanie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Umowę za wypowiedzeniem można rozwiązać zarówno w sytuacji, gdy jest to umowa na okres próbny, jak i umowa na czas określony albo umowa na czas nieokreślony.

Czas wypowiedzenia zależy od tego, na jaki okres zawarłeś umowa. Jeśli więc pracownik jest zatrudniony:

  • krócej niż 6 miesięcy, to okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie,
  • 6 miesięcy – 1 miesiąc,
  • przynajmniej 3 lata – 3 miesiące.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy można wypowiedzieć umowę z biurem księgowym?

Okres wypowiedzenia przy umowie na okres próbny

Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku umowy na okres próbny. Także tutaj czas wypowiedzenia zależy od tego, jak długo pracownik jest zatrudniony. W przypadku gdy umowa na okres próbny zawarta jest na:

  • mniej niż 2 tygodnie, to wypowiedzenie trwa 3 dni robocze,
  • przynajmniej 2 tygodnie – 1 tydzień,
  • 3 miesiące – 2 tygodnie.

Kiedy rozpoczyna się okres wypowiedzenia?

Okres wypowiedzenia rozpoczyna się pierwszego dnia następnego miesiąca, w którym pracownik lub pracodawca złożył wypowiedzenie. Kończy się więc zawsze ostatniego dnia miesiąca. I nie ma tu znaczenia, czy miesiąc ma 30, 31, czy 28 dni.

CZYTAJ TAKŻE: Czy można skrócić okres wypowiedzenia?

Jeśli wypowiedzenie liczy się w tygodniach, a nie miesiącach, to wypowiedzenia zaczyna się w pierwszą niedzielę po dniu złożenia wypowiedzenia. W takiej sytuacji czas wypowiedzenia kończy się zawsze w sobotę. W przypadku, gdy liczy się go w dniach, to pierwszym dniem wypowiedzenia jest dzień roboczy następujący po dniu doręczenia wypowiedzenia.

Trzydniowy okres wypowiedzenia dotyczy wyłącznie umowy na okres próbny, który trwa dwa tygodnie. W tej sytuacji czas wypowiedzenia rozpoczyna się następnego dnia. Wlicza się w ten czas również sobotę, choć standardowo jest to dzień wolny od pracy.

Czas pracy a wypowiedzenie

Warto pamiętać, że na długość okresu wypowiedzenia ma wpływ również staż pracy u danego pracodawcy. Jeśli kiedyś pracowaliśmy przez 2 miesiące, a po jakimś czasie wróciliśmy do pracy w tym samym miejscu, to ten czas pracy wcześniejszy zalicza się nam do wypowiedzenia.
Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Działalność nierejestrowana – faktura. Wszystko co musisz wiedzieć

Prowadząc działalność nierejestrowana faktura to coś, co nie powinno być ci obce. Może pojawić się sytuacja, w której będziesz musiał ją wystawić. Zobacz czy...

Działalność nierejestrowana – PIT

Dopiero startuje twoja działalność nierejestrowana? PIT to ważny element jej prowadzenia. Sprawdź, czy zaliczki na podatek płacimy co miesiąc. Dowiedz się wszystkiego, co ważne...

Działalność nierejestrowana a praca na etacie

Czy praca na etacie pozwala prowadzić działalność nierejestrowaną? Czy są jakieś ograniczenia z tym związane? Dowiedz się wszystkiego, co ważne na temat: działalność nierejestrowana...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!