Pieczęć elektroniczna – jak wygląda dokument potwierdzony pieczęcią elektroniczną? Po czym poznać, że ją zawiera?

Pieczęć elektroniczna jest jedną z usług zaufania. Dedykowana jest dla osób prawnych. Umożliwia ona bezpieczny i w pełni elektroniczny obieg dokumentów. Sprawdziliśmy, jak działa i jak wygląda pieczęć elektroniczna oraz w jaki sposób wyglądają dokumenty nią podpisane!

Pieczęcią elektroniczną posługują się osoby prawne, aby w ten sposób potwierdzić, że konkretne dokumenty zostały przez nie wygenerowane lub że zapoznały się z nimi i zatwierdzają ich treść. Co jeszcze powinieneś wiedzieć na temat pieczęci elektronicznej? Serdecznie zapraszamy do lektury!

Jak działa pieczęć elektroniczna?

Pieczęć elektroniczna to jedna z usług zaufania. Dedykowana jest osobom prawnym, a więc przedsiębiorstwom, organizacjom i instytucjom. Przypomnijmy, że osoby fizyczne mogą korzystać z innej usługi pozwalającej na ich identyfikację, jaką jest podpis elektroniczny. Podpis i pieczęć elektroniczne nie są jednak własnymi odpowiednikami.

Pieczęć elektroniczną definiuje się jako dane zapisane w postaci elektronicznej i dodane lub logicznie powiązane z innymi danymi, które również posiadają postać elektroniczną. Zastosowanie takiego połączenia stanowi gwarancję autentyczności pochodzenia pieczęci oraz jej integralne powiązanie z danymi.

Pieczęć najczęściej znajduje się na fakturach, umowach i ofertach handlowych. Na takiej pieczęci znajdują się podstawowe dane przedsiębiorstwa, instytucji lub organizacji, które zazwyczaj pojawiają się również na pieczęciach tradycyjnych.

Rozróżnia się dwa rodzaje pieczęci elektronicznej – pieczęć zaawansowaną oraz pieczęć kwalifikowaną. Postawienie tej drugiej wymaga posiadania odpowiedniego urządzenia kwalifikowanego oraz aktualnego kwalifikowanego certyfikatu. Te są dystrybuowane przez kwalifikowanych dostawców usług zaufania.

W jakim celu stosuje się pieczęć elektroniczną?

Zadaniem wszystkich usług zaufania, a więc również pieczęci elektronicznej jest zapewnienie szybszej i wygodniejszej komunikacji biznesowej i administracyjnej. Dzięki pieczęci elektronicznej możliwy staje się w pełni elektroniczny obieg dokumentacji.

Pieczęć elektroniczna na dokumencie daje gwarancję, że pochodzi on od konkretnego podmiotu oraz że jego treść nie została zmieniona. Cechy te zostały usankcjonowane w rozporządzeniu Rady Europejskiej eIDAS.

Rodzaje pieczęci elektronicznej

Istnieją dwa rodzaje pieczęci elektronicznej:

Pieczęć elektroniczna zaawansowana jest unikalna dla osoby prawnej, która ją złożyła. Oznacza to, że pozwala ona na jednoznaczne rozpoznanie jej tożsamości. Dodatkowo właściciel takiej pieczęci ma pełną kontrolę nad danymi, które służą mu do składania pieczęci. Opieczętowanie dokumentu pieczęcią zaawansowaną sprawia, że każda późniejsza zmiana dokonana na dokumencie, będzie możliwa do szybkiego rozpoznania.

Elektroniczna pieczęć kwalifikowana spełnia wszystkie warunki pieczęci zaawansowanej, ale jest zdecydowanie bardziej bezpieczna, ponieważ składa się ją przy pomocy urządzenia kwalifikowanego działającego na podstawie certyfikatu kwalifikowanego. Taki certyfikat ważny jest tylko przez określony czas. Wydawany jest przez kwalifikowanych dostawców usług zaufania.

Jak wygląda dokument potwierdzony pieczęcią elektroniczną?

Na dokumencie podbitym pieczęcią elektroniczną nie znajduje się pieczęć w tradycyjnej formie, a jedynie informacja o podbiciu go pieczęcią elektroniczną oraz zestaw danych umożliwiających przeprowadzenie łatwej i szybkiej walidacji.

Jakie dane znajdują się na pieczęci elektronicznej?

Pieczęć elektroniczna zawiera dane, które zazwyczaj umieszczane są również na pieczęciach standardowych, a więc:

 • nazwa ogólna podmiotu będącego właścicielem pieczęci;
 • nazwa firmy/organizacji;
 • kraj zarejestrowania podmiotu;
 • identyfikator organizacji – najczęściej numer NIP lub REGON;
 • adres właściciela pieczęci.

Na jakich dokumentach można znaleźć pieczęć elektroniczną?

Przedsiębiorcy swoje pieczęci elektroniczne stawiają najczęściej na:

 • oficjalnej korespondencji firmowej;
 • fakturach elektronicznych;
 • personalizowanych ofertach przygotowanych dla konkretnych klientów;
 • dokumentach prawnych;
 • ulotkach reklamowych;
 • umowach zawieranych z kontrahentami.

Podsumowując, pieczęć elektroniczna jest zestawem danych zapisanych w postaci elektronicznej, które są przypisane do konkretnej osoby prawnej i umożliwiają jej bezbłędną identyfikację. Wyróżnia się dwa rodzaje pieczęci elektronicznej – pieczęć zaawansowaną oraz kwalifikowaną.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Ile kosztuje podpis elektroniczny? Kwalifikowany podpis elektroniczny na polskim rynku

Ile kosztuje podpis elektroniczny? Na to pytanie odpowiedzi szuka coraz więcej osób, jako że usługi zaufania stają się coraz bardziej powszechne. Nic dziwnego, korzystanie...

Jak przebiega kontrola ZUS L4? Kiedy można się spodziewać kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego?

Pracodawca może podejrzewać, że jego pracownik, który poszedł na „chorobowe”, w rzeczywistości ma się dobrze, a nawet wykonuje dodatkową pracę zarobkową. Zawiadomi ZUS, a...

Podpis elektroniczny PDF. Jak podpisać dokument PDF e-podpisem?

Podpis elektroniczny to narzędzie, które zrewolucjonizowało świat administracji i biznesu. Pozwala ono na w pełni zdalny obieg dokumentów, co znacznie usprawnia i ułatwia ten...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!