Pieczęć elektroniczna. Skąd wiadomo, że jest wiarygodna?

Skąd wiadomo, że pieczęć elektroniczna jest wiarygodna?

Cyfrowe dokumenty to obecnie powszechny element życia. W celu potwierdzenia ich wiarygodności, stosuje się między innymi pieczęć elektroniczną. Takiego rodzaju zabezpieczenie współcześnie jest w stanie ułatwić obieg dokumentów.

Czym jest pieczęć elektroniczna?

Pieczęć elektroniczna jest tym samym, co standardowa pieczęć, jednak w wersji oczywiście elektronicznej. Zawiera dane takie jak: CN (Common Name) – nazwa ogólna; O (Organization) – nazwa firmy/ organizacji; C (Country) – kraj zarejestrowania podmiotu; 2.5.4.97 – numer rejestrowy jednostki, np. NIP; PostalAddress – adres podmiotu.

Pieczęć elektroniczna charakteryzuje się tym, że posługiwać się nią mogą podmioty o osobowości prawnej. To podstawowa różnica między nią, a podpisem elektronicznym. Jednocześnie pieczęć elektroniczna nie jest tym samym, co podpis elektroniczny. Dlatego firmy często stosują pieczęć jako potwierdzenie dokumentów firmowych, a podpis elektroniczny jest stosowany w celu zatwierdzenia woli konkretnej osoby fizycznej. Nie ma możliwości, aby pieczęć elektroniczna zawierała tożsamość autora podpisu.

Jest to narzędzie, które gwarantuje autentyczność i integralność dokumentów. To znaczy, że podpisuje je faktycznie dany podmiot i że w dokumentach tych nie zostało nic zmienione ani dodane. Przydaje się ona jako zabezpieczenie faktur elektronicznych, dokumentów prawnych albo ofert handlowych.

Szczegółową rolę pieczęci elektronicznej określono na mocy rozporządzenia eIDAS, czyli rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady z 23 lipca 2014 roku w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania. Zgodnie z nim, pieczęć elektroniczną określa się mianem danych w formie elektronicznej, które zostały dodane do innych elektronicznych danych albo są z nimi w sposób logiczny powiązane. To gwarantuje integralność danych i autentyczność ich pochodzenia.

Rodzaje pieczęci elektronicznej

Tak samo, jak ma to miejsce w przypadku podpisu elektronicznego, również pieczęć dzieli się na kilka rodzajów.

Jednym z nich jest zaawansowana pieczęć elektroniczna. To unikalne narzędzie dla każdej osoby prawnej, która się nim posługuje. Jeżeli dojdzie do jakiejkolwiek zmiany w obrębie dokumentów, będzie ona rozpoznana przez wystawiający dokument podmiot.

Kwalifikowana pieczęć elektroniczna działa na takich samych zasadach, a dodatkowo jest jeszcze składana za pośrednictwem kwalifikowanego urządzenia (czytnika kart albo aplikacji SimplySign). Dzięki temu ułatwia i przyśpiesza wiele procesów obiegów dokumentów.

Z czego wynika wiarygodność pieczęci elektronicznej?

Za wystawienie kwalifikowanego certyfikatu pieczęci elektronicznej odpowiedzialni są wyłącznie kwalifikowani dostawcy usług zaufania. W Polsce może go wydać dowolny europejski kwalifikowany dostawca usług zaufania. Lista firm, które się tym zajmują, jest prowadzona przez Narodowy Bank Polski i jednocześnie jest nadzorowana przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Pieczęć elektroniczna kwalifikowana jest najlepszym narzędziem zabezpieczania dokumentów. Gwarantuje ona, że odbiorcą dokumentów nie będzie żadna niepowołana i nieuprawniona osoba oraz że nie zostaną w nim wprowadzone żadne zmiany.

Certyfikaty kwalifikowane są wydawane przez dostawców usług zaufania. Oznacza to, że to oni mają obowiązek sprawdzenia podmiotu, któremu wydana zostanie na przykład pieczęć elektroniczna. Stąd na przykład konieczność posiadania do złożenia wniosku o pieczęć elektroniczną podpisu elektronicznego. Oba te narzędzia są więc ze sobą powiązane. Sprawdzenie tożsamości oraz prawidłowości danych sprawiają, że pieczęć elektroniczna jest wiarygodna tak samo, jak standardowa pieczęć, a do tego ma jeszcze kilka innych atutów.

 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Czynny żal. Jak działa? Wzór czynnego żalu do pobrania

Czynny żal pozwala uniknąć odpowiedzialności jeśli nie przedsiębiorca dopuścił się nieprzepisowego zachowania np. w stosunku do urzędu skarbowego. Żeby jednak czynny żal był skuteczny...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy

Zatrudnieni na umowę o pracę, szczególnie dobrze opłacani specjaliści często przechodzą na samozatrudnienie. Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy, przeczytaj czy jest to...

Darowizna samochodu od rodziców

Rodzice mogą dzieciom przekazać w darowiźnie różne rzeczy. Może to być nieruchomość, gotówka albo dowolna ruchomość (np. meble, samochód). Z tego artykułu dowiesz się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!