PIT-0 dla seniora w rozliczeniu PIT w 2024 – jak rozliczać przychody z ulgą dla pracujących seniorów?

Państwo zachęca seniorów do dalszej pracy zarobkowej, m.in. oferując zerowy PIT. Zerowy PIT dla seniora jest ulgą podatkową, która zwalnia z podatku dochodowego osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nie pobierają emerytury i nadal pracują. Co trzeba zrobić, aby skorzystać z ulgi? Czy przysługuje każdemu seniorowi? Oto najważniejsze informacje o PIT 0 dla seniorów.

Ulga dla pracujących seniorów obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. i ma zachęcić osoby, które osiągnęły wiek emerytalny do pozostania aktywnymi zawodowo. Spójrzmy, kto i na jakich zasadach może z niej skorzystać w rozliczeniu rocznym PIT za 2023 rok.

Jakich przychodów dotyczy PIT-0 – ulga dla pracujących seniorów?

PIT 0 dla seniora dotyczy przychodów z:

  • pracy na etacie, czyli umowy o pracę, stosunku służbowego, pracy nakładczej czy spółdzielczego stosunku pracy;
  • umów zlecenia, zawartych z podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, właścicielem (posiadaczem) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora – jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością lub z przedsiębiorstwem w spadku;
  • działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, 19% podatkiem liniowym, ulgą IP BOX (stawka 5%) oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
  • zasiłku macierzyńskiego.

Warto zauważyć, że w ramach ulgi dla pracujących seniorów nie odliczymy przychodów z m.in. umów o dzieło, z praw autorskich, kontraktów menedżerskich, zasiłków chorobowych czy podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ulga w PIT 2024 polega na tym, że spełniający warunki seniorzy nie muszą płacić podatku dochodowego od przychodów z pracy do kwoty 85 528 zł rocznie. Dodatkowo, jeśli rozliczają się na skali podatkowej, mają prawo do kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł.

Spójrzmy na przykład. Pan Jan ma 67 lat i prowadzi działalność gospodarczą. Jego dochód nie przekracza 85 528 zł rocznie. Dzięki zerowemu PIT dla seniorów zapłaci podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków w skali roku (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi). Do kwoty 85 528 możesz korzystać z PIT-0.

Kto może skorzystać z zerowego PIT dla seniora w rozliczeniu rocznym?

Ulga dotyczy osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, czyli kobiet powyżej 60 lat i mężczyzn powyżej 65 lat. Podatnik nie może też pobierać emerytury lub renty rodzinnej z ZUS/KRUS. Obowiązkowo musi natomiast podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywanej pracy.

Uwaga! Wspomniana kwota 85 528 zł dotyczy suma przychodów zwolnionych od podatku w ramach PIT-0, czyli oprócz ulgi dla pracujących seniorów także ulgi na powrót i ulgi dla rodzin 4+.

Jak skorzystać ze zwolnienia z PIT w 2024 roku?

Aby skorzystać z ulgi, trzeba złożyć oświadczenie pracodawcy/zleceniodawcy o spełnieniu warunków korzystania z zerowego PIT. Należy pamiętać, że przepisy nie przewidują wzoru wspomnianego wyżej oświadczenia. Musi ono zawierać stwierdzenie, że podatnik spełnia warunki wraz z klauzulą o treści: „Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

Osoby na działalności gospodarczej oraz osiągające zagraniczne przychody z pracy na etacie czy umów zlecenia, zawartych z firmą, muszą samodzielnie obliczyć zaliczki/podatku.

Uwaga! Jeżeli podatnik przestanie spełniać warunki, które uprawniają go do zastosowania ulgi – najczęściej będzie to pobranie emerytury – to musi o tym poinformować pracodawcę. Po otrzymaniu takiej informacji pracodawca przestanie stosować ulgę najpóźniej od następnego miesiąca.

Ulgę PIT 0 dla seniora można zacząć stosować w ciągu roku, jednak trzeba pamiętać, że ostatecznie należy ją rozliczyć w zeznaniu rocznym PIT. 

Jaką deklarację złożyć, żeby skorzystać z PIT 0 pracujących dla seniora?

Seniorzy, którzy chcą skorzystać z zerowego PIT, muszą rozliczyć ulgę, składając deklarację PIT 37 lub PIT-36 w usłudze Twój e-PIT przygotowaną na podstawie danych posiadanych przez Krajową Administrację Skarbową, w tym danych z informacji PIT-11 złożonych do urzędu skarbowego przez płatników. To najprostszy i najszybszy sposób, choć podatnik może też złożyć tradycyjne zeznanie papierowe.

O czym należy pamiętać? W niektórych przypadkach będzie konieczna korekta zeznania przygotowanego w systemie Twój e-PIT. To spotka osoby, którym PIT-0 dla seniora przysługuje tylko za część roku podatkowego (a płatnik nie uwzględnił tego w PIT-11). Korektę powinny nanieść też osoby, które w ciągu roku zaczęły pobierać emeryturę i straciły prawo do ulgi dla pracujących seniorów.

Warto pamiętać, że Urząd Skarbowy przygotowuje roczne rozliczenia PIT za podatników. Taki PIT zostanie automatycznie złożony 30 kwietnia. Jeśli jednak chcesz upewnić się, że wzięta pod uwagę została ulga, do której masz prawo, możesz przejrzeć formularz i zaakceptować rozliczenie przed upływem tego terminu.

Więcej informacji na temat ulgi dla pracujących seniorów znajdziesz w przewodniku Ministerstwa Finansów.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Jak użyć certyfikatu kwalifikowanego? Instrukcja krok po kroku składania podpisu lub pieczęci elektronicznej w aplikacji SecureDoc

Używanie certyfikatu kwalifikowanego podpisu lub pieczęci za pierwszym razem jest dość skomplikowanym procesem. W poniższym artykule przedstawiamy szczegółową instrukcję używania certyfikatu kwalifikowanego, która znacznie...

Najniższa krajowa 2025 – ile wyniesie płaca minimalna brutto i netto w przyszłym roku?

Ile pracodawcy będą musieli zapłacić w 2025 r. osobom zatrudnionym na umowę o pracę? Czy najniższa krajowa nadal będzie podwyższana dwa razy w ciągu...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!