Podpis elektroniczny, podpis kwalifikowany i podpis biometryczny – podstawowe różnice

Podpis elektroniczny staje się coraz popularniejszy. Warto zapoznać się z jego różnymi rodzajami. Czym różnią się zwykły podpis elektroniczny, podpis kwalifikowany i podpis biometryczny?

Czym jest podpis elektroniczny? Czym jest podpis biometryczny? Poznaj rodzaje e-podpisów. Sprawdź, czy korzystanie ze wszystkich z nich jest bezpieczne. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule.

Czym jest podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny jest wykorzystywany m.in. do zawierania umów, potwierdzania różnych transakcji, czy załatwiania spraw urzędowych. Zaawansowana technologia powoduje, że korzystanie z niego jest coraz bezpieczniejsze. 

Kwalifikowany podpis elektroniczny jest traktowany pod względem prawnym tak samo jak podpis własnoręczny. Oznacza to, że możemy podpisywać nim nawet dokumenty najwyższej wagi. Wyjątkiem jest np. akt notarialny, który zawsze trzeba podpisać własnoręcznie i osobiście przed notariuszem.

CZYTAJ TAKŻE: Jak umożliwić zdalne podpisywanie umów pracownikom i klientom?

Pod względem technicznym, podpis elektroniczny to ciąg danych wygenerowany przez system komputerowy. Dołącza się go do dokumentu elektronicznego. Staje się integralną częścią dokumentu i potwierdza złożenie konkretnego oświadczenia. Jeśli po podpisaniu dokument zostanie w jakikolwiek sposób zmieniony, to podpis będzie zweryfikowany negatywnie. Dzięki temu nikt nie może dokonać oszustwa, manipulując przy treści dokumentów.

Co to jest podpis biometryczny?

Podpis biometryczny pozwala złożyć podpis w taki sam sposób jak na dokumencie papierowym. Z tą różnicą, że podpisujący posługuje się ekranem tabletu, smartfona lub specjalizowanym urządzeniem z przystosowanym do tego celu padem oraz specjalnym rysikiem. 

Taki podpis jest zapisywany w sposób elektroniczny i łączony z dokumentem, który sygnuje. Podpis złożony na tablecie czy padzie musi umożliwiać identyfikację osoby, która go złożyła. 

Takiego rozwiązania używa np. Poczta Polska i firmy kurierskie. Odbierając list polecony albo niektóre przesyłki zostaniesz poproszony, by potwierdzić jej odbiór i złożyć podpis na specjalnym urządzeniu. 

Rodzaje podpisów elektronicznych

Możliwość korzystania z podpisu elektronicznego dały przepisy Parlamentu Europejskiego o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej. Według nich wyróżnia się trzy rodzaje podpisu elektronicznego: 

  • zwykły podpis elektroniczny, 
  • zaawansowany podpis elektroniczny,
  • kwalifikowany podpis elektroniczny.

Zwykły podpis elektroniczny to np. imię i nazwisko zawarte w e-mailu.  

CZYTAJ TAKŻE: Wdrożenie podpisu elektronicznego w świetle rozporządzenia eIDAS

Zaawansowany podpis elektroniczny

Innym rodzajem e-podpisu jest zaawansowany podpis elektroniczny. Musi on spełniać określone wymogi. Po pierwsze musi być w unikalny sposób przyporządkowany podpisującemu i umożliwiać ustalenie jego tożsamości. 

Po drugie, jak czytamy w rozporządzeniu eIDAS „podpis ten musi być złożony przy użyciu danych służących do składania podpisu elektronicznego, których podpisujący może, z dużą dozą pewności, użyć pod swoją wyłączną kontrolą. Podpis musi być powiązany z podpisanymi danymi w taki sposób, że każda późniejsza zmiana danych jest rozpoznawalna”.

Spełnienie tych wymogów sprawia, że odbiorca dokumentu wie, kto go podpisał, że tylko ta osoba mogła złożyć taki podpis, a także, że nie zmieniono treści tego dokumentu.

Kwalifikowany podpis elektroniczny

Trzecim rodzajem podpisu elektronicznego jest kwalifikowany podpis elektroniczny. Zgodnie z unijnymi przepisami jest to podpis, który składa się za pomocą kwalifikowanego urządzenia do składania podpisu elektronicznego i który opiera się na certyfikacie kwalifikowanym. 

Certyfikat potwierdza, że tożsamość osoby podpisującej dokument została zweryfikowana. Jeden certyfikat przypisany jest do jednego, konkretnego urządzenia i generowany jednokrotnie. To sprawia, że nie da się podrobić podpisu elektronicznego.

Podpis kwalifikowany jest traktowany na równi z podpisem własnoręcznym. Oznacza to, że możemy za jego pomocą podpisywać nawet najważniejsze dokumenty. 

Czy każdy e-podpis jest bezpieczny?

Każdy kwalifikowany podpis elektroniczny spełnia niezbędne wymogi bezpieczeństwa. W przeciwnym razie nie zostałby dopuszczony do wykorzystania. Bezpieczeństwo podpisów zaawansowanych i zwykłych jest gwarantowane przez dostawców usług zaufania, którzy je oferują. 

CZYTAJ TAKŻE: Jak wygląda podpisywanie dokumentów prawnych podpisem kwalifikowanym?

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Do kiedy PIT za 2023 rok? Terminy rozliczania PIT 2024

Każdy podatnik ma obowiązek złożyć w urzędzie skarbowym roczne rozliczenie. Sprawdzamy, kiedy upływa czas na rozliczenie poszczególnych deklaracji PIT. Do kiedy PIT-11 przekazuje pracodawca? Pracodawca ma...

Do kiedy rozliczyć składkę zdrowotną za 2023 rok? Roczne rozliczenie składki ZUS 2024

Jako przedsiębiorca, masz obowiązek co miesiąc odprowadzać składkę zdrowotną do ZUS. W większości przypadków robisz to do 20 dnia miesiąca. Pamiętaj, że w maju...

Nowa tabela stawek ryczałtu w 2024 roku

Ryczałt podatkowy to jeden ze sposobów rozliczania podatków. Podstawowa zasada rozliczania ryczałtem oznacza, że płacimy stałą stawkę podatkową od przychodu. Nie rozliczamy kosztów, nie...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!