Podpis elektroniczny – zintegrowany system, który przyśpieszy pracę Twojego zespołu

Podpis elektroniczny pozwala zaoszczędzić dużo czasu. Dzięki niemu akceptacja dokumentów możliwa jest w każdym miejscu i o każdej porze. Wyeliminowanie takich ograniczeń towarzyszących dokumentom w formie papierowej wpływa pozytywnie na efektywność i ułatwia procesy biznesowe.

Podpis elektroniczny szybko się upowszechnia. Może być bazą zintegrowanego systemu, który przyspiesza pracę w firmie. W naszym artykule przeczytasz o tym, jak zastosowanie podpisu elektronicznego ułatwia organizację pracy.

Kiedy można stosować elektroniczny podpis?

Podpis elektroniczny może być używany wszędzie tam, gdzie potrzebne jest potwierdzenie tożsamości. Stosuje się go w tych samych sytuacjach, w których podpisywalibyśmy dokument własnoręcznie. Może to być np. umowa z kontrahentem, umowa z pracownikiem/pracodawcą, a także protokół odbioru, zamówienie, czy dokumenty składane do urzędów publicznych. A to tylko kilka przykładów zastosowań. 

CZYTAJ TAKŻE: Jak wygląda podpisywanie dokumentów prawnych podpisem kwalifikowanym?

Można więc przyjąć, że tam, gdzie potrzebny jest podpis własnoręczny, można zastosować  e-podpis. Stosując go, dbasz o bezpieczeństwo i szybkość. Nie musisz już wysyłać skanów dokumentów z własnoręcznym podpisem. Dzięki temu znacznie oszczędzasz czas.

Co to jest podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny to odpowiednik własnoręcznego podpisu wykonywanego na dokumencie. Jeśli w dowolnym elektronicznym dokumencie tekstowym np. w e-mailu, czy w pliku Word, używając klawiatury, wpiszemy swoje imię i nazwisko, to można to uznać za podpis. Jednak podpis złożony w takiej formie nie ma żadnej mocy prawnej. 

Żeby podpis w takim dokumencie uznać za elektroniczny, należy spełnić określone prawem wymogi, w tym np. zastosować specjalne, dedykowane do tego rozwiązania informatyczne. Pod względem technicznym, elektroniczny podpis to ciąg danych wygenerowany przez system komputerowy. Ciąg ten dołącza się do stworzonego dokumentu elektronicznego. 

Taki podpis jest integralną częścią dokumentu elektronicznego. Potwierdza oficjalnie, że konkretne oświadczenie złożyła konkretna osoba.

Jeśli po złożeniu podpisu w jakikolwiek sposób zmienisz dokument, podpis otrzyma on negatywną weryfikację. Po tym poznasz, że dokument nie jest już dłużej godny zaufania.

Potrzebujesz usług zaufania? Wykup niezawodną kwalifikowaną pieczęć elektroniczną na pieczeckwalifikowana.pl.

Elektroniczny podpis w firmie

E-podpis znacznie przyspiesza pracę organizacji. Jednym z jego atutów jest to, że ten sam dokument może być równocześnie podpisywany przez kilka osób. Dzięki podpisowi elektronicznemu mogą go podpisywać w tym samym czasie, nawet jeśli znajdują się w różnych lokalizacjach. 

Oprogramowanie do obsługi podpisów elektronicznych pozwala określić, kto ma podpisać dokument i w jakiej kolejności należy go podpisać. Sam podpis elektroniczny w dokumencie składa się bardzo szybko.

Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, że dokument ma być podpisany przez kilka osób, z których każda reprezentuje inny dział lub inną firmę. W przypadku tradycyjnego dokumentu papierowego musi on „wędrować” po różnych lokalizacjach. Jest to szczególnie czasochłonne w sytuacji, gdy trzeba go dostarczać i wymieniać nie tylko między działami w firmie, ale także i przesyłać do innych lokalizacji firmy, oddziałów na terenie kraju lub nawet za granicę, w przypadku firm rozwijających i prowadzących biznes międzynarodowy. 

Poza tym, gdy dokumentów papierowych jest dużo, konieczne będzie wdrożenie systemu do kontroli obiegu dokumentów. W przeciwnym razie może być problem w „namierzeniu”, kto aktualnie dany dokument akceptuje. O ile w przypadku pojedynczego dokumentu takie „opóźnienia” mogą być akceptowalne, o tyle, jeśli mamy do czynienia z dokumentami tworzonymi w większej ilości, czy cyklicznie, to trudno wyobrazić sobie, że każdy z nich będzie samodzielnie i własnoręcznie podpisywany przez odpowiednią osobę. Jest to oczywiście możliwe, natomiast taki podpis w połączeniu z obiegiem dokumentów znacznie ten proces przyspiesza i dodatkowo zabezpiecza. 

CZYTAJ TAKŻE: Jak bezpieczny podpis elektroniczny chroni Twoje dane?

Jak działa e-podpis?

Podpis elektroniczny oraz ogólnie usługi zaufania reguluje Unia Europejska za pomocą rozporządzenia eIDAS, a w Polsce – ustawa o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej. 

Sam elektroniczny podpis, w tym szczególnie podpis kwalifikowany, działa na tej zasadzie, że podpisany nim dokument otrzymuje specjalne oznaczenia bazujące na rozwiązaniach kryptograficznych. Potwierdzają one tożsamość osoby podpisującej i wskazują, że nikt nie zmienił treści dokumentu. Ingerencja w treść podpisanego dokumentu powoduje nieważność certyfikatu, a w ten sposób złożonego podpisu. 

Z prawnego punktu widzenia, kwalifikowany podpis elektroniczny jest tak samo ważny, jak podpis własnoręczny. Oznacza to, że jego skutki prawne są takie same jak w przypadku podpisu własnoręcznego.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Podwyżki składek ZUS dla przedsiębiorców w 2025 – ile wyniosą składki w tym roku?

Podwyżki składek ZUS idą w parze ze wzrostem minimalnych wynagrodzeń. Dlatego też zawsze kiedy mówimy o jednym, nie możemy zapomnieć o drugim. Niezależnie od...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć roczne sprawozdanie finansowe za 2024 – terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!