Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Pozwolenie na budowę to podstawowy dokument potrzebny do tego, by zrealizować inwestycję budowlaną. Jak je uzyskać? Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę.

Niezależnie od tego, co to za inwestycja budowlana, do jej rozpoczęcia będziesz potrzebował pozwolenia na budowę. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego, co musisz o nim wiedzieć.

Po co ci pozwolenie na budowę?

Pozwolenie na budowę to dokument, który pozwala rozpocząć i prowadzić budowę. Jest decyzją administracyjną. Na początku wypełnia się formularz urzędowego wniosku. Wpisujemy dane inwestora, adres budowy i oznaczamy działkę.

Inwestorem może być osoba prywatna albo firma. Często pozwolenie na budowę zdobywa w imieniu inwestora architekt projektujący budynek. Wtedy staje się on pełnomocnikiem inwestora.

Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o pozwolenie na budowę składa się do starosty. Jeśli budynek ma być zlokalizowany np. na morzu czy na terenach związanych np. z utrzymaniem ruchu, wniosek będzie musiał być złożony do wojewody.

Sam wniosek nie wystarczy jednak do uzyskania pozwolenia na budowę. Trzeba do niego dołączyć dokument potwierdzający prawo do dysponowania daną nieruchomością. Do tego dokłada się trzy egzemplarze projektu zagospodarowania działki, wszelkie opinie i uzgodnienia. Jeśli wniosek składa pełnomocnik, to musi on dołączyć również pełnomocnictwo.

Pozwolenie na budowę – koszty

Jeśli składamy wniosek o pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego nie będziemy musieli wnosić opłaty skarbowej. Po złożeniu wszystkich dokument, organ ma miesiąc na wydanie decyzji. Jeśli sprawa jest wyjątkowo skomplikowana, to decyzja zostanie wydana w ciągu dwóch miesięcy.

W tym czasie urzędnicy mogą poprosić o uzupełnienie nieprawidłowości albo też wydają lub odmawiają wydania pozwolenia na budowę. Jeśli urząd nie wyda decyzji w ciągu 65 dni od dnia złożenia wniosku, to można złożyć zażalenie. Kara za opóźnienie w wydaniu decyzji to 500 zł za każdy dzień zwłoki.

Kiedy nie trzeba pozwolenia na budowę?

W niektórych przypadkach zamiast pozwolenia na budowę wystarczy zgłoszenie. Zgłoszenie stosowane jest w przypadku budowy domów jednorodzinnych, których obszar oddziaływania w całości mieści się na zajmowanej działce.

Masz pozwolenie. I co dalej?

Jeśli urząd wyda pozwolenie na budowę, to musimy ją zacząć w ciągu 3 lat. W przeciwnym razie dokument wygasa. Jeśli pozwolenie się uprawomocni, a my rozpoczynamy budowę, to musimy poinformować o tym fakcie nadzór budowlany.

Jeszcze zanim na budowę wejdzie ekipa, trzeba będzie zebrać oświadczenie kierownika budowy o tym, że będzie za nią odpowiadał. Do oświadczenia musi być dołączony dokument potwierdzający uprawnienia kierownika budowy.

Swoje oświadczenie musi też złożyć architekt. On potwierdza w nim, że projekt techniczny spełnia wszystkie wymogi prawne. Gdy te elementy są już przygotowane, można przekazać miejsce budowy ekspertom, którzy zajmą się budową.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Często zadawane pytania o pozwoleniu na budowę

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pozwolenie na budowę?

Aby otrzymać pozwolenie na budowę, należy złożyć: projekt budowlany w 3 egzemplarzach, potwierdzenie uprawnień architekta, oświadczenie właściciela działki o prawie do dysponowania gruntem na cele budowlane oraz decyzję o warunkach zabudowy.

Ile się czeka na decyzję o pozwoleniu na budowę?

Na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji w sprawie pozwolenia na budowę organ ma 65 dni.

Ile trzeba zapłacić za pozwolenie na budowę?

Wydanie decyzji w sprawie pozwolenia na budowę nie będzie nic kosztować w przypadku budynku mieszkalnego. W przypadku budynku, w którym będzie prowadzona działalność gospodarcza, ten koszt to 1 zł za m2, ale nie więcej niż 539 złotych. Inne, szczegółowe opłaty są wymienione na stronie biznes.gov.pl.

Kiedy nie dostanę pozwolenia na budowę?

Jeśli nie wypełniliśmy odpowiednich dokumentów, nie spełniamy wymogów technicznych i prawnych, lub zachodzą inne przeciwwskazania, nie dostaniemy pozwolenia na budowę.

Kiedy nie jest wymagane pozwolenie na budowę?

Pozwolenie na budowę nie jest potrzebne, jeśli chcesz wybudować jednorodzinny, wolno stojący budynek mieszkalny, którego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany. Konieczne będzie jednak złożenie projektu budowlanego. Pełne listy budowli, do których nie potrzeba pozwolenia na budowę znajdziesz tu i tutaj

Jaka jest różnica między zgłoszeniem a pozwoleniem na budowę?

Między zgłoszeniem a pozwoleniem na budowę są znaczne różnice. Przede wszystkim zgłoszenie wiąże się z dużo krótszym czasem trwania procesu. Jest też przy nim znacznie mniej formalności.

Co zrobić po uzyskaniu pozwolenia na budowę?

Po otrzymaniu pozwolenia na budowę musisz zawiadomienie do nadzoru budowlanego o planowanym rozpoczęciu robót. Musisz też zarejestrować dziennik budowy. Zanim jednak zaczniesz budowę, musisz odczekać 14 dni. 

Czy do pozwolenia na budowę potrzebny jest projekt?

Tak, do pozwolenia na budowę trzeba załączyć projekt budowlany.

Co najpierw pozwolenie na budowę czy projekt?

Do składanego pozwolenia na budowę należy załączyć projekt budowlany, a więc dokumenty te trzeba mieć w tym samym czasie. 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!