Jednoczesna praca na etacie i działalność gospodarcza a ZUS – jakie składki zapłacisz, mając własną działalność i będąc zatrudnionym na umowę o pracę?

Własna działalność gospodarcza to nie tylko wielka, międzynarodowa korporacja. Wręcz przeciwnie – jeśli spojrzysz na dane Głównego Urzędu Statystycznego, zobaczysz, że trzon biznesu w Polsce stanowi drobna przedsiębiorczość (w innych krajach wygląda to podobnie). Jest to nierzadko działalność biznesowa o tak niewielkich rozmiarach, że możliwe staje się jednoczesne prowadzenie firmy i praca na etacie. Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, musisz wiedzieć, jakie składki ZUS zapłacisz.

Składki ZUS na etacie

Niestety, jako pracownik etatowy nie masz możliwości uniknięcia składek ZUS. Wręcz przeciwnie – zgodnie z obowiązującymi przepisami stosuje się pełne oskładkowanie umów o pracę. Jak wygląda to w lipcu 2023 roku? Aby się o tym przekonać, spójrz na poniższe zestawienie:

Rodzaj składki Składka w części finansowanej przez pracownika Składka w części finansowanej przez pracodawcę Łączna wysokość składki
1 2 3
Składka emerytalna 9,76 proc. 9,76 proc. 19,52 proc.
Składka rentowa 1,50 proc. 6,50 proc. 8 proc.
Składka zdrowotna 9,0 proc. 9,0 proc.
Składka chorobowa 2,45 proc.   2,45 proc.
Składka wypadkowa 0,67-3,33 proc. 0,67-3,33 proc.
Składka na Fundusz Pracy 2,45 proc. 2,45 proc.
Składka  na FGŚP (Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) 0,10 proc. 0,10 proc.

Źródło: Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. 1998 Nr 137 poz. 887).

Jak widać, nie są to niskie obciążenia. Wraz z wynoszącym 12 proc. (do dochodów rocznych na poziomie 120 000 złotych) podatkiem dochodowym PIT obniżają one wynagrodzenie brutto.

Warto wiedzieć!

Obecne przepisy prawne w Polsce nie zakazują łączenia działalności gospodarczej i pracy na etacie. Oczywiście, trzeba mieć na uwadze, że część pracodawców może zawrzeć w umowach o pracę zapisy zakazujące konkurencji – w takiej sytuacji prowadzenie firmy w takiej samej branży będzie problematyczne.

Jeśli jednak jesteś pracownikiem na etacie, który myśli również o prowadzeniu własnej firmy, interesują Cię wyłącznie składki w części finansowanej przez pracownika (kolumna nr 1 z pierwszej tabeli).

Zobaczmy na przykładzie, ile wynoszą składki ZUS na etacie:

Pozycja Kwota w zł Stawka proc.
Wynagrodzenie brutto 5 000,00 zł
Ubezpieczenie emerytalne 488,00 zł 9,76%
Ubezpieczenie rentowe 75,00 zł 1,50%
Ubezpieczenie chorobowe 122,50 zł 2,45%
Ubezpieczenie zdrowotne 388,31 zł* 9,0%
Zaliczka na podatek 188,00 zł
Twoja wypłata (kwota netto) 3 738,19 zł

Źródło: opracowanie własne

*składka zdrowotna jest liczona od różnicy między wynagrodzeniem brutto oraz sumą składek na ubezpieczenie: emerytalne, rentowe oraz chorobowe.

Cóż, wnioski, jakie płyną z powyższego zestawienia, nie są bardzo optymistyczne. Z jednej strony zatrudnienie na etacie oznacza z punktu widzenia pracownika objęcie ochroną na wypadek zachorowania czy trwałego uszczerbku na zdrowiu, nie wspominając już odkładaniu na emeryturę. Z drugiej jednak – trzeba liczyć się z (niemałymi) kosztami.

Tak jak już jednak wspomnieliśmy, nie da się uniknąć składek w przypadku zatrudnienia na etacie. Co innego, jeśli chodzi o składki ZUS od prowadzenia firmy. Jednoczesna praca na etacie i posiadanie przedsiębiorstwa to połączenie, które ogranicza obowiązek opłacania składek ZUS – możemy więc potraktować to jako sposób na optymalizację kosztów biznesu.

Składki ZUS na działalności gospodarczej

Aby lepiej zobrazować sytuację, trzeba – podobnie jak zrobiliśmy to w odniesieniu do etatu – pokazać składki ZUS z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Poniżej przedstawiamy wariant:

  • pełny:
Pozycja Kwota w zł Stawka proc.
Podstawa wymiaru (60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce) 4 161 zł
Składka na ubezpieczenie emerytalne 812,23 zł 19,52 proc.
Składka na ubezpieczenie rentowe 332,88 zł 8,0 proc.
Składka na ubezpieczenie wypadkowe 69,49 zł 1,67 proc.
Składka na ubezpieczenie chorobowe 101,94 zł 2,45 proc.
Składki na FP i FS 101,94 zł 2,45 proc.
Suma składek do zapłaty 1 418,48 zł
Suma składek do zapłaty w sytuacji, gdy nie korzystasz z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego 1 316,54 zł

Źródło: opracowanie własne

Taki sposób rozliczania składek ZUS zaczyna obowiązywać po 24 miesiącach od rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Preferencyjne składki ZUS na własnej działalności

  • preferencyjny (mały ZUS):
Pozycja Kwota w zł

(styczeń–czerwiec 2023 roku, wynagrodzenie minimalne = 3490 zł)

Kwota w zł

(lipiec–grudzień 2023 roku, wynagrodzenie minimalne = 3600 zł)

Stawka proc.
Podstawa wymiaru (30 proc. minimalnego wynagrodzenia ustawowego w danym roku) 1 047 zł 1080 zł
Składka na ubezpieczenie emerytalne 204,37 zł 210,82 zł 19,52%
Składka na ubezpieczenie rentowe 83,76 zł 86,40 zł 8,00%
Składka na ubezpieczenie wypadkowe 17,48 zł 18,04 zł 1,67%
Składka na ubezpieczenie chorobowe 25,65 zł 26,46 zł 2,45%
Suma składek do zapłaty 331,26 zł 341,71 zł 31,64%
Suma składek do zapłaty jeśli nie korzystasz z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego 305,61 zł 315,25 zł  

Źródło: opracowanie własne

Na takie udogodnienia może liczyć przedsiębiorca przez pierwsze 2 lata prowadzenia danego biznesu, który dodatkowo przez ostatnie 5 lat nie prowadził innej firmy.

Praca na etacie i działalność gospodarcza – jakie składki ZUS zapłacisz?

Jeśli obawiasz się, że jeśli pracujesz na etacie i prowadzisz działalność, będziesz ponosić podwójne koszty, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: w przypadku łączenia pracy i biznesu składki odprowadza się w następujący sposób:

  • umowa o pracę – wszystkie składki, tak samo jak w przypadku, gdy jesteś jedynie pracownikiem,
  • działalność gospodarcza – wyłącznie składka na ubezpieczenie zdrowotne, która jest liczona jako 9 proc. dochodu.
Warto wiedzieć!

Jak widać, prowadzenie firmy i zatrudnienie na etacie to wariant, który jest opłacalny z punktu widzenia wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Z drugiej jednak strony musimy spojrzeć na wyzwania, które się z tym wiążą. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że łączenie pracy na etacie i własnej firmy to trudne zadanie. W efekcie może się okazać, że przestaniesz być dobrym pracownikiem, a i firma nie rozwinie się w takim stopniu, jak byś tego chciał. Koszty z tego tytułu mogą być znacznie wyższe niż pieniądze zaoszczędzone na składkach ZUS.

Emil Zelma
Emil Zelma
Ekonomista, wykładowca, autor wielu artykułów, znający w teorii i w praktyce zasady działalności przedsiębiorstw. Do jego zainteresowań należy szeroko pojęty biznes, w tym szczególnie obszary związane z zarządzaniem finansami firmy oraz księgowością.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!