Przedawnienie długu – czy każdy dług trzeba spłacić?

Dług, poprawnie nazywany wierzytelnością to uprawnienie do żądania określonego zobowiązania. Kiedy dług się przedawnia. Czy przedawnienie długu powoduje, że nie trzeba go spłacać?

Prawo wskazuje, że swoich roszczeń można dochodzić w określonym czasie. Gdy minie wskazany w prawie termin, mamy do czynienia z przedawnieniem długu. Co ważne, przedawnieniu ulegają wyłącznie roszczenia majątkowe.

Przedawnienie długu – na czym polega?

Żeby dług się nie przedawnił, wierzyciel musi w określonym czasie rozpocząć odzyskiwanie wierzytelności. Ogólna zasada zakłada, że roszczenie przedawnia się po 6 latach od dnia wymagalności.

Konkretne zobowiązania mogą jednak mieć inne terminy przedawnienia długu. I tak dla zobowiązań, które są powtarzalne (np. comiesięczne abonamenty), albo takich, które są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, przedawnienie wynosi 3 lata.

Dwuletni okres przedawnienia dotyczy roszczeń, które wynikają ze sprzedaży płodów rolnych i leśnych. Dokładne terminy przedawnień konkretnych zobowiązań, podajemy niżej.

Czy wiesz, że…?

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl.

Przedawnienie długu – co zrobić by dług się nie przedawnił?

Jeśli kontrahent jest ci winny pieniądze, a nie chcesz, by dług się przedawnił, pamiętaj, że możesz zastosować tzw. przerwanie przedawnienia długu.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Żeby można było przerwać okres przedawnienia, trzeba złożyć wniosek do sądu albo rozpocząć mediację przed sądem polubownym. Mówiąc inaczej, rozpocząć działania, które będą elementem egzekucji długu. Okres przedawnienie przerywa się też, gdy dłużnik uzna roszczenie. W takiej sytuacji bieg przedawnienia liczy się od nowa.

Przedawnienie długu może być zawieszone (a nie przerwane), jeśli roszczenie złożone jest przez dzieci przeciw rodzicom, a także w przypadku osób, które nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych.

Przedawnienie długu – czy przedawniony dług nie istnieje?

To, że dług się przedawni, nie oznacza, że przestaje istnieć. Zgodnie z prawem, wierzytelność wciąż funkcjonuje, ale jest uznana za nienależną. Mówiąc wprost, nawet przedawniony dług wciąż istnieje. Jeśli więc dłużnik ma wrażenie, że przedawnienie spowoduje, że nie musi spłacać zobowiązania, to jest w błędzie.

Terminy przedawnienia

Terminy przedawnienia opisuje kodeks cywilny. Podstawowy okres dla roszczeń majątkowych to 6 lat. Po 5 latach przedawniają się roszczenia związane z podatkami. Szybciej, bo w ciągu 3 lat przedawniają się roszczenia z tytułu działalności gospodarczej oraz zobowiązań okresowych.

Podobnie jest w przypadku obowiązku spłaty kredytu lub pożyczki, a także zadłużenia z tytułu czynszu. Roszczenia związane z umową o pracę przedawniają się po 3 latach, te wynikające z tytułu umowy o dzieło ulegają przedawnieniu po 2 latach.

Zdecydowanie najszybciej przedawniają się mandaty, a także kary za brak biletu na przejazd. W tym przypadku przedawnienie działa już po roku.

Przedawnienie długu – czy można go odzyskać?

Żeby nie doprowadzić do przedawnienia długu, trzeba wystarczająco szybko rozpocząć egzekwowanie należności. W przeciwnym razie możemy mieć problem z odzyskaniem zobowiązania. Wystarczy jednak złożyć pozew, rozpocząć mediację by okres przedawnienia został przerwany.

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Przeczytaj więcej w kategorii prawo gospodarcze.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Zwolnienie z PIT– kto nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych? Nie tylko ulga dla młodych

Zerowy PIT dla młodych ludzi zdobył duży rozgłos – osoby poniżej 26 roku nie muszą płacić daniny państwu. Jednak nie tylko oni mogą skorzystać...

Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy można je odliczyć?

Kiedy składki ZUS stanowią koszt uzyskania przychodów, jak je prawidłowo odliczyć i zaksięgować? To może być wyzwanie, nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. Oto najważniejsze...

Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?

Jak czas spędzony na urlopie wychowawczym wpłynie na wysokość przyszłej emerytury rodziców czy opiekunów dzieci? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, czy urlop wychowawczy zaowocuje wyższą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!