Jak napisać referencje dla pracownika? Kiedy można odmówić wydania referencji?

Kiedy osoba, która pracowała dla nas w przeszłości, możemy zostać poproszeni o przygotowanie referencji dla pracownika? Co powinno się w nich znaleźć? Czy możemy odmówić napisania referencji? Przeczytaj i sprawdź. 

Co to są referencje?

Referencje dla pracownika to list polecający dla osoby, która w przeszłości z nami pracowała, weryfikujący jej umiejętności i kwalifikacje. Potencjalni pracodawcy mogą kontaktować się z osobą polecającą i zadawać pytania na temat osoby, dla której napisała referencje.

Ubiegając się o pracę, dobrze jest przygotować listę referencyjną. Pracodawcy zwykle wymagają trzech referencji. Dokumenty te muszą wykazywać umiejętności, zdolności i kwalifikacje odpowiednie do stanowiska, o które się ubiegasz.

Jak przygotować referencje?

Warto wystawić referencje dla pracownika, jeśli nas o takie poprosi. Szczególnie jeśli zależy nam na dobrych stosunkach z pracownikiem. Warto wiedzieć, że referencje są po to, by podkreślić atuty pracownika i wskazać na kwalifikacje.

Co powinny zawierać referencje?

To, co znajdzie się w referencjach, zależne jest w dużej mierze od tego, w jakim celu będą wykorzystane. Referencje dla pracownika mogą być przez niego wykorzystane w poszukiwaniu pracy lub jako potwierdzenie kwalifikacji przed klientami. 

Referencje powinny zawierać dokładne dane osoby wystawiającej referencje, a także osoby, która je otrzymuje. Konieczna więc będzie nazwa firmy i dane kontaktowe wystawiającego referencje. Dzięki temu osoba zainteresowana kandydatem do pracy i prosząca o referencje będzie wiedziała, komu zadać dodatkowe pytania.

W referencjach dla pracownika wpisujemy nazwę stanowiska zajmowanego przez osobę, którą polecamy, okres współpracy, a także jaki był zakres obowiązków i główne zadania. Warto opisać też największe sukcesy pracownika. Warto też dać argumenty wskazujące, że warto konkretnego pracownika zatrudnić.

Pracodawca powinien pamiętać, by osiągnięcia opisywać w konkretach, a także, by nie przesadzać z pochwałami, ponieważ wtedy list polecający będzie mało wiarygodny.

Czy pracodawca musi wystawić referencje?

Pracodawca może, ale nie musi wystawiać referencji dla pracownika. Wszystko zależy od jego dobrej woli. Pracownik nie może wymagać wystawienia referencji. 

W przypadku rekrutacji pracodawca może poprosić o przekazanie referencji z poprzedniego miejsca pracy. Nie powinno się uzależniać zatrudnienia od przedstawienia lub nie referencji. Trzeba jednak pamiętać, że nie istnieją przepisy, które wprost zakazują takiej praktyki.

Referencje dla pracownika – kto podpisuje?

Ponieważ referencje nie są obowiązkowe, to nie ma prawnie określonego wymogu podpisania ich przez konkretną osobę. Kogo o nie poprosi pracownik, ten powinien się pod nimi podpisać.

Czy można odmówić wydania referencji?

Jak już wspomnieliśmy, wydanie referencji zależy od dobrej woli pracodawcy. Ma więc on w ramach swojej swobody prawo odmowy wydania referencji. Jeśli to zrobi, pracownik nie ma prawa wystąpić z żadnym roszczeniem z tym związanym.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!