Remanent a składka zdrowotna przedsiębiorcy za 2023 rok – uwzględnij różnice remanentowe podczas ustalania podstawy składki

Jak wygląda kwestia remanent a składka zdrowotna? Różnica remanentowa, która powstała po wykonaniu spisu z natury może wpłynąć na wysokość składki zdrowotnej przedsiębiorcy. Przedstawiamy najważniejsze informacje, o których powinni pamiętać podatnicy wykonujący remanent.

Remanent to spis z natury, który polega na fizycznym policzeniu i spisaniu na dany dzień:

  • towarów handlowych;
  • materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych;
  • półwyrobów;
  • produkcji w toku;
  • wyrobów gotowych;
  • braków i odpadów stanu zapasów.  

Przedsiębiorcy mają obowiązek sporządzić remanent na 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia lub zakończenia działalności, na dzień zmiany wspólnika lub proporcji udziałów, oraz w razie utraty prawa do opłacania podatku na zasadach ryczałtu (§ 24 ust. 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów). 

Co ważne, remanent wpływa na wyliczenie dochodu, podatku i składki zdrowotnej.

Czym jest różnica remanentowa?

Po wykonaniu remanentu może pojawić się różnica remanentowa, czyli różnica pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego.  Może być dodatnia lub ujemna.

Dodatnia różnica remanentowa oznacza, że wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego i powiększa dochód z działalności. Ujemna różnica oznacza, że wartość remanentu końcowego jest niższa niż wartość remanentu początkowego i zmniejsza dochód z działalności.

Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Różnice remanentowe a składka zdrowotna przedsiębiorcy za 2023 rok

Spójrzmy, jak różnica remanentowa wpływa na składkę zdrowotną. Podstawa składki na ubezpieczenie zdrowotne jest ustalana na podstawie dochodu z działalności, który uwzględnia tę różnicę.

W 2022 roku, przedsiębiorcy mogli uwzględniać tylko ujemną różnicę remanentową, która obniżała podstawę składki na ubezpieczenie zdrowotne. To się zmieniło. Od 2023 roku podatnicy muszą uwzględniać zarówno dodatnią, jak i ujemną różnicę. W ten sposób podstawa składki zdrowotnej może wzrosnąć lub spaść w zależności od wyniku remanentu. 

W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca, który sporządza roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 roku (na formularzu ZUS DRA za kwiecień 2024 roku), powinien uwzględnić różnice remanentowe. Nie ma znaczenia czy są one dodatnie, czy ujemne.

Należy pamiętać, że przedsiębiorcy opłacający podatek na zasadach ryczałtu nie mają obowiązku sporządzania remanentu. W związku z tym nie ustalają różnicy remanentowej i nie ma ona wpływu na wysokość ich składki zdrowotnej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czy składka zdrowotna jest kosztem?
  2. Podwyżki składek ZUS w 2024 roku – przedsiębiorcy zapłacą jeszcze więcej w składkach na ubezpieczenia społeczne 
  3. Wniosek o zwrot składki zdrowotnej
  4. Do kiedy rozliczyć składkę zdrowotną za 2023 rok? Roczne rozliczenie składki ZUS 2024
  5. Formularz ZUS ZZA – wypełnij zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego lub zmiany danych!

Remanent sporządzony w trakcie roku a składka zdrowotna 2023

Przedsiębiorca może przeprowadzić spis z natury w dowolnym momencie roku podatkowego, np. co kwartał czy miesiąc. Czy remanent śródroczny wpływa na wysokość składki zdrowotnej? 

Tak, podstawa składki na ubezpieczenie zdrowotne jest pomniejszana o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego, a końcowego, jeżeli wartość spisu z natury końcowego jest mniejsza od wartości remanentu końcowego. Analogicznie wzrośnie jeżeli wartość różnica remanentowa jest dodatnia.

Do kiedy opłacić składkę zdrowotną wynikającą z różnicy remanentowej w 2024 roku?

Różnice remanentowe dodatnie i ujemne uwzględnia się przy wyliczaniu podstawy składki zdrowotnej. Przedsiębiorca, który sporządza roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 roku, bierze je pod uwagę, wypełniając ZUS DRA za kwiecień 2024 roku (czyli do 20 maja 2024 r.).

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Przeczytaj więcej w kategorii ZUS.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

KSeF dopiero od 2026 roku: „Groził nam paraliż polskiej gospodarki”

26 kwietnia 2024 roku Ministerstwo Finansów przeprowadziło briefing prasowy, na którym dokonane zostało podsumowanie audytu dotyczącego Krajowego Systemu e-Faktur. Przypominamy, że KSeF miał zostać...

Jaki PIT do rozliczenia działalności nierejestrowanej?

Działalność nierejestrowana to każda działalność zarobkowa, z której przychody nie przekraczają 75% kwoty minimalnego wynagrodzenie. W pierwszej połowie 2024 roku to aż 3181,50 złotych...

Kiedy i jak przeprowadzić zatwierdzenie sprawozdania finansowego?

Większość jednostek ma czas do końca czerwca na zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2023 r. Jak zatwierdzić ten dokument? Kto zatwierdza sprawozdanie finansowe? Czy trzeba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!