Remanent a składka zdrowotna przedsiębiorcy za 2023 rok – uwzględnij różnice remanentowe podczas ustalania podstawy składki

Jak wygląda kwestia remanent a składka zdrowotna? Różnica remanentowa, która powstała po wykonaniu spisu z natury może wpłynąć na wysokość składki zdrowotnej przedsiębiorcy. Przedstawiamy najważniejsze informacje, o których powinni pamiętać podatnicy wykonujący remanent.

Remanent to spis z natury, który polega na fizycznym policzeniu i spisaniu na dany dzień:

  • towarów handlowych;
  • materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych;
  • półwyrobów;
  • produkcji w toku;
  • wyrobów gotowych;
  • braków i odpadów stanu zapasów.  

Przedsiębiorcy mają obowiązek sporządzić remanent na 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia lub zakończenia działalności, na dzień zmiany wspólnika lub proporcji udziałów, oraz w razie utraty prawa do opłacania podatku na zasadach ryczałtu (§ 24 ust. 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów). 

Co ważne, remanent wpływa na wyliczenie dochodu, podatku i składki zdrowotnej.

Czym jest różnica remanentowa?

Po wykonaniu remanentu może pojawić się różnica remanentowa, czyli różnica pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego.  Może być dodatnia lub ujemna.

Dodatnia różnica remanentowa oznacza, że wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego i powiększa dochód z działalności. Ujemna różnica oznacza, że wartość remanentu końcowego jest niższa niż wartość remanentu początkowego i zmniejsza dochód z działalności.

Różnice remanentowe a składka zdrowotna przedsiębiorcy za 2023 rok

Spójrzmy, jak różnica remanentowa wpływa na składkę zdrowotną. Podstawa składki na ubezpieczenie zdrowotne jest ustalana na podstawie dochodu z działalności, który uwzględnia tę różnicę.

W 2022 roku, przedsiębiorcy mogli uwzględniać tylko ujemną różnicę remanentową, która obniżała podstawę składki na ubezpieczenie zdrowotne. To się zmieniło. Od 2023 roku podatnicy muszą uwzględniać zarówno dodatnią, jak i ujemną różnicę. W ten sposób podstawa składki zdrowotnej może wzrosnąć lub spaść w zależności od wyniku remanentu. 

W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca, który sporządza roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 roku (na formularzu ZUS DRA za kwiecień 2024 roku), powinien uwzględnić różnice remanentowe. Nie ma znaczenia czy są one dodatnie, czy ujemne.

Należy pamiętać, że przedsiębiorcy opłacający podatek na zasadach ryczałtu nie mają obowiązku sporządzania remanentu. W związku z tym nie ustalają różnicy remanentowej i nie ma ona wpływu na wysokość ich składki zdrowotnej.

Remanent sporządzony w trakcie roku a składka zdrowotna 2023

Przedsiębiorca może przeprowadzić spis z natury w dowolnym momencie roku podatkowego, np. co kwartał czy miesiąc. Czy remanent śródroczny wpływa na wysokość składki zdrowotnej? 

Tak, podstawa składki na ubezpieczenie zdrowotne jest pomniejszana o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego, a końcowego, jeżeli wartość spisu z natury końcowego jest mniejsza od wartości remanentu końcowego. Analogicznie wzrośnie jeżeli wartość różnica remanentowa jest dodatnia.

Do kiedy opłacić składkę zdrowotną wynikającą z różnicy remanentowej w 2024 roku?

Różnice remanentowe dodatnie i ujemne uwzględnia się przy wyliczaniu podstawy składki zdrowotnej. Przedsiębiorca, który sporządza roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 roku, bierze je pod uwagę, wypełniając ZUS DRA za kwiecień 2024 roku (czyli do 20 maja 2024 r.).

Przeczytaj więcej w kategorii ZUS.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Jak użyć certyfikatu kwalifikowanego? Instrukcja krok po kroku składania podpisu lub pieczęci elektronicznej w aplikacji SecureDoc

Używanie certyfikatu kwalifikowanego podpisu lub pieczęci za pierwszym razem jest dość skomplikowanym procesem. W poniższym artykule przedstawiamy szczegółową instrukcję używania certyfikatu kwalifikowanego, która znacznie...

Najniższa krajowa 2025 – ile wyniesie płaca minimalna brutto i netto w przyszłym roku?

Ile pracodawcy będą musieli zapłacić w 2025 r. osobom zatrudnionym na umowę o pracę? Czy najniższa krajowa nadal będzie podwyższana dwa razy w ciągu...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!