Czy składka zdrowotna jest kosztem?

Składka zdrowotna może być dla przedsiębiorcy kosztem uzyskania przychodu, jednak nie dla wszystkich. Sprawdzamy, kto może uwzględnić ją w KUP, na jakich zasadach oraz co zrobić z ubezpieczeniem zdrowotnym pracowników i współpracowników.

Czy składka zdrowotna jest kosztem?

Ubezpieczenie zdrowotne jest z zasady obowiązkowe dla każdego przedsiębiorcy. Korzystanie z preferencji podatkowej takiej jak ulga na start nie zwalnia z opłaty składki zdrowotnej.

Wysokość składki zależy od formy opodatkowania i wysokości dochodów.

U osób rozliczających się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), składka na ubezpieczenie zdrowotne stanowi 9% podstawy wymiaru składki, czyli dochodu z działalności gospodarczej.

U przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy (19%), składka zdrowotna wynosi 4,9% podstawy wymiaru składki (dochodu z działalności gospodarczej).

Trzeba pamiętać, że u podatników, których dochód w danym miesiącu będzie niższy niż minimalne wynagrodzenie, składka zdrowotna wynosi 9% minimalnego wynagrodzenia (w 2024 roku to 4242 zł brutto, a od lipca 2024 – 4 300 zł brutto). 

Jaka jest minimalna składka zdrowotna w 2024 roku? To 381,78 zł za każdy miesiąc (od 1 lutego 2024 roku do 31 stycznia 2025 roku).

Dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, składka wynosi 9% zryczałtowanej podstawy.

Kto będzie mógł odliczyć składkę zdrowotną od podatku?

Składkę zdrowotną mogą rozliczyć przedsiębiorcy, którzy stosują podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i kartę podatkową. W każdym z tych przypadków obowiązują inne zasady. Przedsiębiorcy płacący podatek według skali podatkowej nie mają prawa do odliczenia ubezpieczenia zdrowotnego.

Zacznijmy od płatników podatku liniowego. Składki na ubezpieczenie zdrowotne podlegają:

  • odliczeniu od podstawy opodatkowania lub
  • zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu (KUP).

Uwaga! Obowiązuje limit zaliczenia w KUP lub odliczenia od podstawy opodatkowania zapłaconej składki zdrowotnej. W 2024 roku wynosi on w obu przypadkach 11 600 zł (w 2023 roku było to 10 200 zł).

Zaliczenie ubezpieczenia zdrowotnego do KUP jest dla przedsiębiorcy korzystniejsze. Dlaczego? Bo jej wysokość obniży też podstawę wymiaru składki. Po zaliczeniu zapłaconej składki zdrowotnej do kosztów, przedsiębiorca może oszczędzić do 2079,30 zł (426,30 zł na składce zdrowotnej i 1653 zł podatku).

Po odliczeniu składki zdrowotnej od dochodu podatnik może tylko obniżyć obliczony podatek dochodowy. 

To nie wszystko. Co się stanie jeżeli przedsiębiorca poniósł straty z działalności? Jeżeli wykazał ją w zeznaniu rocznym, to zapłacona składka zdrowotna ujęta w kosztach nie przepadnie. Stratę można rozliczać jako stratę z lat ubiegłych w kolejnych 5 latach podatkowych, obniżając podstawę opodatkowania. Warto jednak pamiętać, że jeżeli przedsiębiorca zdecydował się na odliczenie składki zdrowotnej w zaliczce na podatek, to nie będzie mógł wykorzystać nieodliczonych składek w następnych latach.

Co z przedsiębiorcami na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych lub korzystającymi z karty podatkowej?

Osoby rozliczające się ryczałtem mają prawo odliczenia od przychodu kwoty odpowiadającej 50% opłaconych składek zdrowotnych od przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Podatnicy rozliczający się kartą podatkową mogą obniżyć podatek o 19% zapłaconych składek zdrowotnych w danym roku podatkowym.

Składka zdrowotna pracownika – koszt uzyskania przychodu dla zatrudniającego?

Przedsiębiorca zatrudniający pracownika ma obowiązek płacić za niego ubezpieczenie zdrowotne. Składka zdrowotna wynosi 9% podstawy, czyli wynagrodzenia brutto pomniejszonego o składki społeczne opłacone przez pracownika.

Czy składka zdrowotna będzie dla zatrudniającego kosztem uzyskania przychodu?

Nie, pracodawca nie ma prawa odliczyć składek zdrowotnych pracownika. Nie są dla niego kosztem uzyskania przychodu, ponieważ finansuje je pracownik. Przedsiębiorca pełni w tym wypadku rolę płatnika, który pobiera składki z wynagrodzenia pracownika i przekazuje je do ZUS.

Warto natomiast dodać, że KUP będą składki opłacone przez pracodawcę, czyli emerytalna, rentowa, wypadkowa oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Czy składka zdrowotna osoby współpracującej jest kosztem?

Tak, jednak tylko w określonych sytuacjach. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 58 ustawy o PIT do KUP można zaliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone za osoby współpracujące z przedsiębiorcą opodatkowanym podatkiem liniowym. Obowiązuje limit roczny 11 600 zł dla składek przedsiębiorcy i współpracującego.

Składki zapłacone za osoby współpracujące mogą odliczyć również podatnicy rozliczający się w formie ryczałtu – odliczą od przychodu kwotę odpowiadającą 50% opłaconych składek.

Przeczytaj więcej w kategorii Koszty.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca na targowisku...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Czym zajmuje się robotnik gospodarczy? Do obowiązków robotnika...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!