Terminal płatniczy – cena. Jak zdobyć terminal za darmo? Jak wybrać odpowiedni terminal?

Płatności kartą stały się codziennością polskich konsumentów. Aby były możliwe, punkty usługowe oraz handlowe muszą dysponować terminalami płatniczymi. Czym są te urządzenia i jak działają? Poznaj terminal płatniczy – cenę i koszt utrzymania. Podpowiadamy!

Płatności kartą, zbliżeniowe, telefonem, zegarkiem, czy BLIK-iem stały się codziennością. Wielu Polaków zupełnie nie nosi przy sobie gotówki. Z tego względu większość usługodawców i handlowców uważa terminale płatnicze za niezbędny element wyposażenia ich sklepów i punktów usługowych. Czym właściwie są takie terminale, jak działają, ile kosztują i skąd je wziąć? Odpowiedzi na wszystkie te pytania postaramy się udzielić w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Terminal płatniczy – co to jest?

Terminal płatniczy to urządzenie umożliwiające dokonywanie płatności bezgotówkowych. Mowa tutaj nie tylko o płaceniu kartą, ale również BLIK-iem, zegarkiem lub smartfonem. Niektóre terminale zostały wyposażone w funkcję cash back, a więc wypłaty gotówki w kasie sklepu, możliwość doładowania telefonu na kartę, czy dokonania płatności w walucie karty (DCC).

Jak wybrać terminal płatniczy?

Na rynku spotkać można trzy rodzaje terminali płatniczych:

  1. tradycyjne terminale stacjonarne;
  2. terminale mobilne;
  3. terminale w typie softpos.

Wybór urządzenia powinien być podyktowany planowanym sposobem ich wykorzystania.

Terminale stacjonarne

Terminale stacjonarne mogą funkcjonować jako urządzenia samodzielne, ale również być połączone z pin padem lub zintegrowane z systemem kasowym. Takie urządzenia umożliwiają realizację płatności bezgotówkowych dokonywanych przy wykorzystaniu kart płatniczych, BLIK-a i urządzeń smart-owych, a więc smartfonów, smartbandów i smartwatchów. To rozwiązanie, z którego najczęściej korzystają stacjonarne sklepy oraz punkty usługowe.

Terminale stacjonarne mogą łączyć się z siecią Internet lub poprzez sieć komórkową. Terminale łączące się z siecią komórkową muszą zostać wyposażone w kartę SIM. Najczęściej opcjonalnie można je również połączyć z Internetem. Dwa niezależne media komunikacyjne dają dużą gwarancję dostępności.

Wśród podstawowych zalet terminali stacjonarnych wymienia się:

  • dostępność usług dodatkowych;
  • brak konieczności ładowania (są podłączane bezpośrednio do gniazdka);
  • niezawodne działanie;
  • dostępność wielu typów komunikacji.

Terminale mobilne

Terminale mobilne cechują się niewielkimi rozmiarami i lekkością. Wyposażone są w wytrzymałą baterię, która pozwala korzystać z urządzenia przez wiele godzin. Wykorzystują połączenie Wi-Fi oraz sieć komórkową, co zwiększa ich niezawodność. To urządzenia przenośne, więc można je wykorzystywać w dowolnym miejscu i czasie.

Przenośne terminale stosowane są w miejscach, gdzie istotne jest dotarcie do klienta. Można je spotkać w restauracjach, u kurierów, u taksówkarzy, na targowiskach i na stacjach paliw.

Softpos-y

Softposy są nowoczesnymi urządzeniami przyjmującymi postać aplikacji mobilnej, którą można zainstalować i uruchomić na tablecie lub smartfonie. Sprzęty te muszą spełniać odpowiednie wymagania techniczne, aby możliwe było pobieranie za ich pośrednictwem płatności bezgotówkowych. Zaletą softpos-ów jest brak kosztów dzierżawy terminala.

To rozwiązanie wybierają najczęściej freelancerzy oraz przedsiębiorcy świadczący usługi mobilne.

Jak działa terminal kart płatniczych?

Terminale płatnicze zostały tak zbudowane, aby móc odczytywać dane z karty płatniczej, a następnie przekazać je wraz z danymi transakcji do centrum autoryzacyjnego. W tym miejscu transakcja jest procesowana i wysyłana do instytucji, która wydała daną kartę. Wykorzystuje się tutaj udział sieci organizacji płatniczych. Kiedy bank wyda decyzję pozytywną, centrum autoryzacyjne wysyła odpowiednią informację do terminala płatniczego, dzięki czemu płatność może zostać sfinalizowana. Po zakończeniu transakcji sprzedawca może wydrukować jej potwierdzenie oraz jego kopię dla klienta.

Proces płatności bezgotówkowej odbywa się w zautomatyzowany sposób, ale przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Z tego względu może przebiegać tak szybko.

Terminal płatniczy – cena. Od czego zależy koszt terminala płatniczego?

Właściciele sklepów i usługodawcy najczęściej nie kupują terminali płatniczych na własność, a decydują się na ich dzierżawienie. Wśród najistotniejszych rodzajów opłat, jakie należy ponieść za korzystanie z takiego terminala, znajdują się:

  • koszt miesięcznej dzierżawy – około 50 złotych;
  • marża agenta rozliczeniowego – najczęściej kilka groszy od transakcji;
  • opłata systemowa pobierana przez organizacje płatnicze (Visa lub Mastercard);
  • opłata interchange pobierana przez bank – ok. 0,2%-0,3% wartości transakcji.

Koszty korzystania z terminali mobilnych są zazwyczaj dwukrotnie wyższe niż koszty korzystania z terminali stacjonarnych.

Jak uzyskać terminal płatniczy za darmo? Program Polska Bezgotówkowa

Sprzedawcy, którzy dołączą do Programu Polska Bezgotówkowa, mają możliwość użytkowania trzech terminali płatniczych bez ponoszenia kosztów dzierżawy i instalacji. Przedsiębiorca nie będzie również płacił prowizji za obsługę transakcji przez pierwszy rok uczestnictwa w programie lub do czasu osiągnięcia na poszczególnych urządzeniach obrotu równego 100 tysiącom złotych.

Program Polska Bezgotówkowa ma za zadanie zachęcić sprzedawców i usługodawców do proponowania swoim klientom rozwiązań z zakresu obsługi transakcji bezgotówkowych. Dedykowany jest do podmiotów, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed przystąpieniem do programu, nie posiadali terminala płatniczego (umowy z agentem rozliczeniowym).

Podsumowując, terminal płatniczy pozwala na realizowanie transakcji bezgotówkowych. Sprzedawcy i usługodawcy muszą płacić za możliwość oferowania swoim klientom płatności bezgotówkowych, chyba że uczestniczą w Programie Polska Bezgotówkowa – wówczas korzystanie z terminala jest bezpłatne nawet przez 12 miesięcy.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kiedy należy złożyć PCC-3A?

Formularz PCC-3A stosowany jest w niektórych przypadkach podczas zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprawdź, kiedy używa się go zamiast druku PCC-3. Jak go złożyć?...

Czym są niskocenne środki trwałe? Definicja, ewidencja i amortyzacja niskocennych składników majątku

W naszym artykule szczegółowo opiszemy, czym są tzw. niskocenne środki trwałe. Dowiesz się, jakie kryteria muszą spełnić, abyśmy mogli zaklasyfikować je do tej kategorii....

Jak rozliczyć darowiznę z budżetu firmy? Odliczenie darowizny od podatku

Darowiznę może przekazać nie tylko osoba fizyczna, takie prawo mają również przedsiębiorstwa. Sprawdzamy, o czym trzeba pamiętać, robiąc lub przyjmując darowiznę od firmy. Kto...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!