Wyczerpanie 182 dni okresu zasiłkowego – czy zwolnienie lekarskie może potrwać dłużej niż 182 dni? Czy po 6-miesięcznym chorobowym można wrócić na zwolnienie?

Okres zasiłkowy wynosi 182 dni lub 270 dni (w przypadku gruźlicy lub ciąży). Jakie konsekwencje niesie za sobą Wyczerpanie 182 dni okresu zasiłkowego? Sprawdź, jakie są zasady obowiązujące po wyczerpaniu okresu zasiłkowego? Na jakie świadczenia można wtedy liczyć pracownik?

Wyczerpanie 182 dni okresu zasiłkowego 2024 – kiedy następuje?

Okres zasiłkowy umożliwia pobieranie świadczenia w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą.

Wyczerpanie 182 dni okresu zasiłkowego występuje, gdy pracownik przez 182 dni otrzymuje zasiłek chorobowy z powodu niezdolności do pracy. Ten okres liczony jest od pierwszego dnia, kiedy pracownik jest objęty zwolnieniem lekarskim.

Trzeba pamiętać, że od 1 stycznia 2022 roku do 182-dniowego okresu zasiłkowego wliczają się wszystkie zwolnienia L4, o ile przerwa między nimi nie przekracza 60 dni.

Pracownik może skorzystać z okresu zasiłkowego:

  • po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (szczegóły niżej),
  • po wyczerpaniu 182-dniowego okresu zasiłkowego, pracownik musi odczekać co najmniej 60 dni przed ponownym ubieganiem się o zasiłek chorobowy w związku z kolejnym zwolnieniem lekarskim.

Warto dodać, że okres wyczekiwania nie obejmuje absolwentów szkoły lub uczelni w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły, lub uzyskania dyplomu, jeżeli niezdolność do pracy powstała w związku z wypadkiem w drodze do lub z pracy, obowiązkowo ubezpieczonych z 10-letnim stażem pracy, posłów i senatorów, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji oraz funkcjonariuszy Służby Celnej, którzy podjęli pracę w jednostce organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej.

Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Kiedy nabywa się prawo do zasiłku chorobowego?

Prawo do zasiłku chorobowego nabywa się po 30 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (art. 4 pkt 1 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego).

Co z osobami zatrudnionymi na podstawie umowy zlecenia czy innego dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego? Prawa do zasiłku chorobowego nabywają po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia.

Trzeba zauważyć, że do wspomnianego okresu wlicza się także poprzednie okresy ubezpieczenia, jeśli przerwa między nimi trwała krócej niż 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym czy służbą wojskową.

Czas trwania okresu zasiłkowego

Zasiłek chorobowy może być pobierany przez określony czas okresu zasiłkowego. Zasadniczo wynosi on 182 dni, ale w pewnych wyjątkowych przypadkach może być wydłużony.

W przypadku gruźlicy (kod D na zwolnieniu lekarskim) czy niezdolności do pracy w czasie ciąży (kod B), okres zasiłkowy zostaje wydłużony do  270 dni.

Do czego pracownik ma prawo po wyczerpaniu okresu zasiłkowego?

Czasem bywa tak, że po wyczerpaniu 182 dni okresu zasiłkowego zatrudniony nadal choruje. W takiej sytuacji może się starać o świadczenie rehabilitacyjne.

To świadczenie, trwające maksymalnie rok, jest udzielane pod warunkiem pozytywnej oceny wydanej przez lekarza orzecznika ZUS co do szans na powrót do aktywności zawodowej.

Jeżeli limit zasiłku chorobowego zostanie wykorzystany, a pracownik nie otrzyma świadczenia rehabilitacyjnego, to pracodawca rozlicza nieobecność jako usprawiedliwioną bezpłatną.

Świadczenie rehabilitacyjne

O świadczenie rehabilitacyjne mogą ubiegać się osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym (np. prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą).

Do tego świadczenia mają prawo m.in. pracownicy, zleceniobiorcy, osoby zatrudnione na podstawie różnych umów, przedsiębiorcy, osoby współpracujące, członkowie rolniczych spółdzielni, osoby odbywające służbę zastępczą i duchowni.

Świadczenie rehabilitacyjne może być przyznane osobom, które są nadal niezdolne do pracy po wyczerpaniu zasiłku chorobowego, ale istnieje nadzieja na odzyskanie zdolności do pracy dzięki dalszemu leczeniu lub rehabilitacji.

Co zrobić, aby uzyskać świadczenie rehabilitacyjne? Uprawniony powinien złożyć odpowiedni wniosek do ZUS, ma na to 18 miesięcy od zakończenia okresu zasiłkowego. Wniosek należy poprzeć np. zaświadczeniem lekarskim.

O przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego decyduje lekarz orzecznik ZUS. Wnioskodawca może odwołać się od jego decyzji. W takiej sytuacji ostateczną decyzję podejmie komisja lekarska ZUS.

Kwota świadczenia rehabilitacyjnego zależy od podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pobieranego przed świadczeniem. Świadczenie wynosi (Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, art. 19 1):

  • 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pierwsze trzy miesiące,
  • 75% tej podstawy za pozostały okres,
  • a w przypadku niezdolności do pracy w okresie ciąży – 100% tej podstawy.

Świadczenie rehabilitacyjne może być pobierane maksymalnie przez 12 miesięcy.

Renta

Jeżeli lekarz orzecznik ZUS uzna, że dana osoba nie będzie w ogóle zdolna do pracy na konkretnym stanowisku, świadczenie rehabilitacyjne może nie zostać przyznane, a pracownik może starać się o rentę z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do podjęcia pracy.

W praktyce orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy skutkuje zwolnieniem z pracy za wypowiedzeniem lub z przyczyn niezawinionych.

Rentę można otrzymywać maksymalnie przez 36 miesięcy w przypadku, gdy jest ona określana jako renta okresowa, przy jednoczesnych pojedynczych decyzjach dotyczących okresów 6 miesięcy.

W przypadku renty stałej, okresy te nie są ograniczone, pod warunkiem że niezdolność do pracy jest trwała.

Wniosek o rentę należy złożyć w ciągu 18 miesięcy od zakończenia pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

Kiedy zaczyna się nowy okres zasiłkowy po 6-miesięcznym zwolnieniu lekarskim?

W przypadku niezdolności do pracy, po wyczerpaniu 182 dni okresu zasiłkowego, pracownik może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego lub renty. Co jednak jeśli wróci po tym czasie do pracy? Czy będzie mu ponownie przysługiwać wynagrodzenie chorobowe?

Jak najbardziej, po upłynięciu 60 dni od wyczerpania jednego okresu zasiłkowego pracownik ponownie zyskuje prawo do pobierania zasiłku chorobowego. 

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Przeczytaj więcej w kategorii Kadry.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!