Jak wygląda wznowienie działalności gospodarczej?

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniający pracowników ma możliwość zawieszenia swojej działalności. Pisaliśmy o tym, jak to zrobić. A jak wygląda wznowienie działalności gospodarczej?

Wiele osób decyduje się na zawieszenie działalności ze względu na brak konieczności opłacania w tym czasie składek ZUS i podatków dochodowych. Jak natomiast wygląda sytuacja, kiedy chcemy powrócić do prowadzenia swojej firmy i przerwać zawieszenie? Jak przebiega wznowienie działalności gospodarczej?

Wniosek o wznowienie działalności gospodarczej.

Czas, na jaki przedsiębiorca zdecydował się zawiesić swój biznes, ma znaczenie podczas jej wznawiania. Jeżeli przy składaniu wniosku o zawieszenie wskazał konkretną datę kończącą przerwę, firma rozpocznie ponowne funkcjonowanie dokładnie w tym dniu. W takiej sytuacji składanie wniosku o wznowienie działalności gospodarczej nie będzie konieczne.

CZYTAJ TAKŻE: Różnice między działalnością jednoosobową a spółką

Inaczej wygląda schemat działania, gdy działalność została zawieszona na czas nieokreślony. Działania musimy też podjąć, gdy chcemy zmienić datę wznowienia, która została zadeklarowana przy zawieszaniu. 

W obu przypadkach niezbędne będzie złożenie wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Po złożeniu wniosku informacja o ponownym starcie działalności gospodarczej  automatycznie trafia do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Sposoby składania wniosku o wznowienie działalności gospodarczej.

Wspomniany wniosek o wznowienie działalności gospodarczej do CEIDG można złożyć na trzy sposoby:  

  • online przez Internet,
  • w dowolnym urzędzie miasta lub gminy,
  • wysłać wniosek pocztą tradycyjną.

CZYTAJ TAKŻE: Jak wypełnić wniosek CEIDG?

Najwygodniejszym i najszybszym sposobem wydaje się załatwienie wszystkiego online. Po wejściu na stronę biznes.gov zaloguj się profilem zaufanym lub przez e-dowód. Jeśli to pierwsze logowanie, postępuj zgodnie z instrukcją na stronie. Następnie wystarczy kliknąć zakładkę „Zmień dane w CEIDG” i uzupełnić wniosek. 

Z tej samej strony możemy pobrać wniosek „CEIDG-1”, uzupełnić, podpisać i złożyć go osobiście w dowolnym urzędzie miasta lub gminy, ewentualnie wypełnić formularz pobrany na miejscu. Urzędnik pokwituje przyjęcie formularza i wprowadzi zmiany w CEIDG w ciągu jednego dnia.

Trzecim sposobem na wznowienie działalności gospodarczej, jest przesłanie podpisanego wniosku listem poleconym za pośrednictwem Poczty Polskiej. W tym przypadku jednak podpis pod wnioskiem musi zostać poświadczony przez notariusza. 

Co, jeśli wniosek został źle złożony? 

Jeżeli w składanym wniosku o wznowienie działalności gospodarczej pojawią się jakieś błędy lub nieprawidłowości, CEIDG ma obowiązek poinformować o tym przedsiębiorcę. W przypadku załatwiania sprawy online taka informacja pojawi się natychmiast w systemie. W innych przypadkach urząd również powinien niezwłocznie zawiadomić osobę składającą wniosek o błędach lub brakach w formularzu. Musi nas poinformować też o tym, że mamy 7 dni na uzupełnienie lub korektę.

CZYTAJ TAKŻE: Umorzenie zaległości podatkowej – jak napisać wniosek?

Działalność gospodarcza zostaje wznowiona najpóźniej następnego dnia roboczego po wpłynięciu wniosku do CEIDG. To oczywiście wiąże się z powrotem wszystkich obowiązków podatkowych wobec Urzędu Skarbowego i wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które były wypełniane przed zawieszeniem działalności. 

Czas, w którym przedsiębiorca korzysta z preferencyjnych składek ZUS (ulga na start czy obniżona składaka przez 24 miesiące) również wlicza się w okres zawieszenia działalności. Dlatego należy również pamiętać o ewentualnych formalnościach dotyczących zmiany składki ZUS.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!