Jak zarobić pieniądze? 20 sposobów na zarabianie nie tylko w Internecie

Zastanawiasz się, jak zarobić pieniądze? Chcesz zwiększyć swój domowy budżet bez zmiany pracy? Poznaj 20 pomysłów na uzyskanie dodatkowego pomysłu, które nie wymagają inwestycji. Wykorzystaj to, co już masz i zarabiaj.

Zarabianie dodatkowych pieniędzy może być prostsze, niż się wydaje. Jest wiele możliwości dorobienia do etatowej pensji. Możesz działać w Internecie lub na żywo, w zależności od specyfiki zajęcia. Oto 20 sposobów na to, jak zarobić w Internecie.

Jak zarobić pieniądze? Dodatkowe zajęcia

Jeśli chcesz zacząć zarabiać większe pieniądze, oczywistym rozwiązaniem jest poszukanie dodatkowego zajęcia. Czy oznacza to jednak, że musisz się całkowicie przekwalifikować? To byłoby bardzo trudne. Dlatego prezentujemy prace, które możesz z powodzeniem wykonywać po minimalnym przeszkoleniu.

1. Tajemniczy klient

Tajemniczy klient sprawdza jakość obsługi w produktach i punktach usługowych. Zachowuje się jak normalny klient, ale po każdej wizycie w danym punkcie sporządza raport. Wśród najczęściej kontrolowanych przez tajemniczego klienta miejsc są hotele, restauracje, a nawet sklepy internetowe.

Często kontroluje się poziom obsługi klienta, a jedno badanie audytowe może trwać nawet 3-4 godziny. Ofert dla tajemniczych klientów można szukać na stronach z ogłoszeniami o pracę. To prosty sposób na to, jak zarabiać pieniądze, który nie wymaga dodatkowych kompetencji. Pamiętaj jednak, że z niskim poziomem trudności wiążą się niskie zarobki.

2. Wynajem pokoju w mieszkaniu

Jeśli bardzo brakuje ci gotówki, możesz pomyśleć o wynajęciu jednego pokoju w swoim mieszkaniu innej osobie. Choć wiąże się to z kilkoma niedogodnościami – jak np. konieczność korzystania ze wspólnej kuchni i łazienki, w ostatecznym rozrachunku może to być opłacalne. Jeśli nie przeszkadza ci mieszkania z obcymi, może być to sposób na to, by zarabiać duże pieniądze, szczególnie biorąc pod uwagę ceny wynajmu mieszkać i pokojów w ostatnich latach.

3. Korepetycje

Korepetycji możesz udzielać nawet wtedy, gdy nie jesteś nauczycielem. Jeśli masz umiejętność przekazywania wiedzy z jakiejś dziedziny, może to być świetna okazja do dorobienia. Korepetycje możesz dawać na różne sposoby. To dodatkowe zajęcie daje możliwość pracy online, ale możesz też wykonywać je z własnego domu, lub dojeżdżać do ucznia. Dopasuj system do swoich możliwości.

Udzielanie korepetycji to jeden ze sposobów zarabiania własnych pieniędzy, z których mogą skorzystać również osoby, które same się uczą. Mogą skorzystać z tego np. maturzyści, a nawet osoby, które nie skończyły jeszcze 18. roku życia.

4. Jak zarobić pieniądze? Zostać dostawcą lub kierowcą

Na rynku są dostępne platformy (np. Glovo, UberEats), które organizują dostawy jedzenia i innych zakupów. Można też zgłosić się do jednej z lokalnych firm kurierskich. Żeby zostać dostawcą nie trzeba mieć swojego samochodu. Wystarczy, że masz rower, dobre chęci, trochę krzepy i możesz pracować jako dostawca.

Co istotne, w wielu przypadkach możesz samodzielnie ustalać sobie grafik pracy. Jeśli masz do dyspozycji cały dzień, możesz jeździć więcej. Jeśli chcesz realizować dostawy tylko przez dwie godziny, to taki model też jest dostępny. To sposób na to, by zarobić trochę dodatkowych pieniędzy, ale jednocześnie czasochłonna praca, która nie przyniesie dużych zysków.

5. Praca w gastronomii

Praca w gastronomii niekoniecznie jest przeznaczona tylko dla młodzieży i studentów. Osoby, które chcą dorobić, mogą zdecydować się na tego rodzaju zajęcie np. w wybrane popołudnia albo weekendy. Elastyczność będzie tu jednak przewagą.

Warto pamiętać, że to ciężka praca, która zazwyczaj wymaga spędzania długiego czasu na nogach. Potrzebne są do niej również zdolności interpersonalne, jeśli poza pracą w kuchni regularnie będziemy mieli do czynienia z klientem.

6. Jak zarobić pieniądze? Fotografia lub video

Dorabiać można też jako fotograf lub operator kamery podczas rodzinnych uroczystości. Na początek możesz pomagać zaawansowanemu fotografowi czy operatorowi jako asystent. Z czasem możesz działać samodzielnie. To świetna możliwość zarabiania pieniędzy dla osób kreatywnych, które szybko nauczą się, jak wykonywać najlepsze ujęcia.

7. Wynajem prostego sprzętu

Niezłym sposobem na to, jak zarabiać pieniądze jest wynajmowanie prostych sprzętów, np. ogrodowych czy akcesoriów domowych. Jeśli mieszkasz w okolicy, w której sporo jest domków z ogrodem, ale ich właściciele nie mają garaży, może warto zastanowić się nad wynajmowaniem kosiarki czy nożyc do cięcia krzewów.

Wielu ogrodników amatorów chętnie samodzielnie zajmie się swoim ogródkiem. Nie mają jednak wiele miejsca na sprzęt. Jeśli wiec ty masz takie sprzęty wysokiej jakości i masz je gdzie przechowywać, możesz spróbować z wynajmem. I wcale nie trzeba do tego prowadzić działalności gospodarczej.

8. Sprzątanie

Nie ma co kryć, że sprzątanie może być bardzo dobrym sposobem na zdobycie dodatkowej gotówki. Nietrudno znaleźć osoby, które chętnie oddelegują to nieprzyjemne zajęcie, czyli zlecą je innym. I tutaj świetnie odnajdzie się osoba lubiąca sprzątać. To sposób na to, by szybko zarobić, bo pieniądze możesz otrzymać zaraz po wykonanym zadaniu.

9. Call center

Jeśli chcesz dorobić, możesz spróbować swoich sił w call center. I nie chodzi tutaj tylko o sprzedawanie przez telefon, ale także udzielanie odpowiedzi na pytania klientów. Praca „na słuchawce” może być też pracą zdalną, jako że coraz więcej biur call center zaczyna działać wyłącznie online.

10. Jak zarobić pieniądze? Opieka nad dziećmi lub osobami starszymi

Dorabiać można też, opiekując się dziećmi lub osobami starszymi. W tym pierwszym przypadku może to być opieka kilka godzin w tygodniu albo jednorazowo, gdy rodzice dziecka chcą np. wyjść gdzieś razem wieczorem.

Praca przy osobach starszych może być bardziej wymagająca, ale też można ustalić sobie grafik, w którym określimy dokładne godziny zajmowania się starszą osobą.

11. Statystowanie w filmach i reklamach

Innym sposobem na dorobienie jest statystowanie w filmach i reklamach. Wystarczy zostawić swoje dane i zdjęcie w agencji statystów i czekać na telefon. Poszukiwane są różne osoby, dlatego im bardziej charakterystyczni jesteśmy, tym większa szansa na angaż. Stawka dla statysty to ok. 100 zł, a dla epizodysty ok. 500 zł.

12. Wykonywanie domowych pierogów lub ciast

Są takie osoby, które dorabiają wykonywaniem domowych pierogów lub ciast. Swoje usługi reklamują na lokalnych stronach w social mediach. Prócz pierogów mogą to być też inne wyroby garmażeryjne, takie jak naleśniki, krokiety itd. Ciasta można poszerzyć z czasem o torty okolicznościowe.

13. Animator imprez

Sporym zainteresowaniem cieszą się usługi animatora podczas imprez. Można to potraktować jako pracę dorywczą. Wszystko dlatego, że imprezy okolicznościowe odbywają się zwykle w weekendy.

Jak zarobić dodatkowe pieniądze online?

Jeśli po całym dniu pracy jesteś zmęczony i powtórne wychodzenie z domu to ostatnia rzecz, na którą masz ochotę, ale wziąć chcesz zdobyć większe pieniądze, skorzystaj z możliwości zarabiania online. W dzisiejszych czasach takich opcji masz mnóstwo. Prezentujemy niektóre z nich.

14. Prowadzenie sklepu internetowego

Innym pomysłem może być sprzedaż produktów w sklepie internetowym. Można założyć własną stronę internetową z produktami do sprzedaży. Można też skorzystać z markeplace’ów – platform, takich jak Allegro czy Amazon, które dają możliwość zaprezentowania oferty ogromnej liczbie klientów.

Platformy takie mają gotowe systemy pozwalające na łatwe wysyłki produktów. Platformy takie jak np. Vinted umożliwiają sprzedaż używanych ubrań czy innych gadżetów.

15. Jak zarobić pieniądze? Wykorzystaj social media

Prowadzenie profili social media też może być sposobem na dodatkowy zarobek. Warto jednak wiedzieć, że jeśli na co dzień pracujemy na etacie, może nam być trudno pogodzić ten pomysł z codziennymi zajęciami. Wszystko dlatego, że może być potrzeba opublikowania konkretnego posta w określonej chwili, a wtedy możesz być zajęty pracą etatową.

16. Zarabiaj na programach partnerskich dzięki prowadzeniu bloga

Może to zabrzmieć nieprawdopodobnie, ale prowadzenie bloga wciąż może być bardzo opłacalnym zajęciem. Możliwości zarobkowania są tutaj spore. Mogą to być programy afiliacyjne, czyli takie, które polegają na polecaniu produktów i usług.

Gdy zbudujemy spore zasięgi, będziemy mogli zdobywać partnerstwa komercyjne, czyli zarabiać na współpracy z konkretnymi markami. Warto pamiętać, że blogowanie to nie tylko domena bardzo młodych ludzi. Świetnie radzą sobie w tej branży także osoby w średnim wieku.

17. Copywriting

Copywriting to pisanie tekstów na zlecenie. Sporo osób traktuje to jako pracę dorywczą. To przygotowywanie wszelkiego rodzaju opisów produktowych, tekstów perswazyjnych na strony internetowe, przygotowywanie ofert i ulotek.

Jak zarobić pieniądze? Skup się na tym, co masz

Zdobycie większych pieniędzy to często kwestia przede wszystkim prawidłowego zarządzania tym, co już mamy. Swoimi możliwościami, czasem, budżetem. Zastanów się, czy jest możliwość, by w twojej kieszeni zostawało więcej środków bez podejmowania się drugiego, całkowicie nowego zajęcia.

18. Poproś o podwyżkę

Jeden z najprostszych sposobów na to, by zarabiać więcej, to  zwyczajne poproszenie o podwyżkę. Przygotuj listę dobrych argumentów, które mogą pomóc ci w otrzymaniu lepszej pensji. Warto przypomnieć sobie wszystkie udane projekty, czy dodatkowe wdrożenia, które udało się zrealizować.

19. Dodatkowa praca po godzinach

Żeby zarabiać więcej, nie trzeba wcale zmieniać pracy. Jeśli masz taką możliwość, możesz poprosić obecnego pracodawcą o dodatkowe zadania, poprowadzenie nowych projektów albo wsparcie innego działu twojej firmy.

Oczywiście taka strategia może się sprawdzić tylko wtedy, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że otrzymasz dodatkowe zlecenia. Wszystko dlatego, gdy przekonasz przełożonych, że chcesz pracować dużo więcej, niż wynika to z etatu.

Powiedz wprost, że zależy ci na zdobyciu dodatkowych pieniędzy, dlatego proponujesz swój czas i umiejętności do realizacji kolejnych zadań. Ryzyko jest takie, że pracodawca „dołoży” ci takie zadania do twoich podstawowych obowiązków.

20. Wydawanie mniej

Ostatni ze sposobów nie dotyczy może literalnie dorabiania, ale więcej pieniędzy w portfelu możemy mieć, rezygnując z konkretnych wydatków. Po prostu wydawaj mniej.

Niezależnie od tego, jaki sposób dorabiania wybierzesz, pamiętaj, że dla komfortu psychicznego dobrze jest odpocząć, więc rozważ, czy warto zbyt dużo pracować, a potem nie mieć siły na podstawowe źródło zarobkowania.

Szukasz pomysłu na biznes? Zainspiruj się naszymi propozycjami.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca na targowisku...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Czym zajmuje się robotnik gospodarczy? Do obowiązków robotnika...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!