Jak wygląda wznowienie działalności gospodarczej?

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniający pracowników ma możliwość zawieszenia swojej działalności. Pisaliśmy o tym, jak to zrobić. A jak wygląda wznowienie działalności gospodarczej?

Wiele osób decyduje się na zawieszenie działalności ze względu na brak konieczności opłacania w tym czasie składek ZUS i podatków dochodowych. Jak natomiast wygląda sytuacja, kiedy chcemy powrócić do prowadzenia swojej firmy i przerwać zawieszenie? Jak przebiega wznowienie działalności gospodarczej?

Wniosek o wznowienie działalności gospodarczej.

Czas, na jaki przedsiębiorca zdecydował się zawiesić swój biznes, ma znaczenie podczas jej wznawiania. Jeżeli przy składaniu wniosku o zawieszenie wskazał konkretną datę kończącą przerwę, firma rozpocznie ponowne funkcjonowanie dokładnie w tym dniu. W takiej sytuacji składanie wniosku o wznowienie działalności gospodarczej nie będzie konieczne.

CZYTAJ TAKŻE: Różnice między działalnością jednoosobową a spółką

Inaczej wygląda schemat działania, gdy działalność została zawieszona na czas nieokreślony. Działania musimy też podjąć, gdy chcemy zmienić datę wznowienia, która została zadeklarowana przy zawieszaniu. 

W obu przypadkach niezbędne będzie złożenie wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Po złożeniu wniosku informacja o ponownym starcie działalności gospodarczej  automatycznie trafia do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Sposoby składania wniosku o wznowienie działalności gospodarczej.

Wspomniany wniosek o wznowienie działalności gospodarczej do CEIDG można złożyć na trzy sposoby:  

  • online przez Internet,
  • w dowolnym urzędzie miasta lub gminy,
  • wysłać wniosek pocztą tradycyjną.

CZYTAJ TAKŻE: Jak wypełnić wniosek CEIDG?

Najwygodniejszym i najszybszym sposobem wydaje się załatwienie wszystkiego online. Po wejściu na stronę biznes.gov zaloguj się profilem zaufanym lub przez e-dowód. Jeśli to pierwsze logowanie, postępuj zgodnie z instrukcją na stronie. Następnie wystarczy kliknąć zakładkę „Zmień dane w CEIDG” i uzupełnić wniosek. 

Z tej samej strony możemy pobrać wniosek „CEIDG-1”, uzupełnić, podpisać i złożyć go osobiście w dowolnym urzędzie miasta lub gminy, ewentualnie wypełnić formularz pobrany na miejscu. Urzędnik pokwituje przyjęcie formularza i wprowadzi zmiany w CEIDG w ciągu jednego dnia.

Trzecim sposobem na wznowienie działalności gospodarczej, jest przesłanie podpisanego wniosku listem poleconym za pośrednictwem Poczty Polskiej. W tym przypadku jednak podpis pod wnioskiem musi zostać poświadczony przez notariusza. 

Co, jeśli wniosek został źle złożony? 

Jeżeli w składanym wniosku o wznowienie działalności gospodarczej pojawią się jakieś błędy lub nieprawidłowości, CEIDG ma obowiązek poinformować o tym przedsiębiorcę. W przypadku załatwiania sprawy online taka informacja pojawi się natychmiast w systemie. W innych przypadkach urząd również powinien niezwłocznie zawiadomić osobę składającą wniosek o błędach lub brakach w formularzu. Musi nas poinformować też o tym, że mamy 7 dni na uzupełnienie lub korektę.

CZYTAJ TAKŻE: Umorzenie zaległości podatkowej – jak napisać wniosek?

Działalność gospodarcza zostaje wznowiona najpóźniej następnego dnia roboczego po wpłynięciu wniosku do CEIDG. To oczywiście wiąże się z powrotem wszystkich obowiązków podatkowych wobec Urzędu Skarbowego i wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które były wypełniane przed zawieszeniem działalności. 

Czas, w którym przedsiębiorca korzysta z preferencyjnych składek ZUS (ulga na start czy obniżona składaka przez 24 miesiące) również wlicza się w okres zawieszenia działalności. Dlatego należy również pamiętać o ewentualnych formalnościach dotyczących zmiany składki ZUS.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak umożliwić zdalne podpisywanie umów pracownikom i klientom?

Już nie trzeba spotykać się w siedzibie firmy, czy czekać na podpis pracownika, który akurat przebywa w delegacji. Podpis elektroniczny umożliwia zdalne podpisywanie umów,...

Wdrożenie podpisu elektronicznego w świetle rozporządzenia eIDAS

Wdrożenie podpisu elektronicznego nie byłoby możliwe bez odpowiednich przepisów. W Unii Europejskiej kwestie związane z usługami reguluje rozporządzenie eIDAS. Sprawdź, jak opisuje ono podpis...

Jak wykorzystać podpis elektroniczny w firmie by system działał jak najbardziej efektywnie?

Podpis elektroniczny to wygoda i oszczędność czasu. Jak zaplanować jego wdrożenie, by przyniósł jak najwięcej korzyści? Przede wszystkim zidentyfikuj konkretny problem, który chcesz za...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!