Zatrudnienie emeryta a składki ZUS

Zatrudnienie emeryta może być dobrym sposobem na wsparcie osób w starszym wieku. Raz, zyskujemy pracownika ze sporym doświadczeniem – zarówno życiowym, jak i zawodowym. Dajemy też tej osobie możliwość dorobienia do emerytury. Jak zatrudnić emeryta?

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o zatrudnieniu emeryta. Jakie składki się odprowadza? Czy można jednocześnie otrzymywać emeryturę i wynagrodzenie za pracę?

Zatrudnienie emeryta – kto to jest emeryt?

Warunki zatrudnienia emeryta i rencisty są praktycznie takie same, dlatego będziemy w materiale skupiać się na obu grupach. To ile będzie kosztowało pracodawcę zatrudnienie emeryta lub rencisty, zależy przede wszystkim od tego, jaka forma umowy będzie z nim zawarta. Inaczej będzie to bowiem wyglądać w przypadku umowy cywilnoprawnej, a inaczej w przypadku umowy o pracę.

Zanim przejdziemy do spraw związanych z zatrudnieniem emeryta lub rencisty, dobrze jest zorientować się najpierw, kim zgodnie z prawem jest emeryt i rencista to osoba, która ma ustalone prawo do otrzymania świadczenia emerytalnego lub rentowego.

Mówiąc inaczej, musi ona spełniać określone warunki do tego by ZUS lub KRUS, mogły wydać decyzję o przyznaniu prawa do tego świadczenia. To, czy taką decyzję wyda ZUS, czy KRUS, zależy od tego, gdzie była ubezpieczona osoba, starająca się o prawo do emerytury lub renty.

Podstawowym warunkiem otrzymania emerytury jest osiągnięcie wieku emerytalnego. Renta jest przyznawana osobom, które nie są zdolne do świadczenia pracy.

Zatrudnienie emeryta a składki ZUS – emeryt na umowie o pracę

Jak wygląda kwestia: zatrudnienie emeryta a składki ZUS? Zatrudnienie emeryta na umowę o pracę wymaga odprowadzania od wynagrodzenia:

  • składek na ubezpieczenie emerytalne,
  • składek rentowych,
  • składek chorobowych, składek wypadkowych,
  • składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Inaczej podchodzi się w tej sytuacji do składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W przypadku kobiet, które ukończyły 55 lat i mężczyzn, którzy skończyli 60 lat, się ich nie odprowadza.

CZYTAJ TAKŻE: Składka zdrowotna. Po co ją płacimy?

Zatrudnienie emeryta – utrata emerytury

Może być tak, że emeryt zdecyduje się na rezygnację z pobierania świadczenia, bo wciąż chce pracować. Wówczas, aż do przekroczenia limitu 85 528 zł z jego wynagrodzenia nie odprowadza się zaliczki na podatek dochodowy.

Zatrudnienie emeryta na umowę zlecenie a składki ZUS

W przypadku umowy zlecenia z emerytem sytuacja też nie jest skomplikowana. Jeśli umowa zlecenie to jedyna forma zatrudnienia, podlega ona obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu, a także zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.

Jeśli emeryt zatrudniony jest w innym miejscu na umowę o pracę z minimalnym wynagrodzeniem, pracodawca płaci tylko ubezpieczenie zdrowotne. Wyjątek stanowi umowa zlecenie z własnym pracodawcą. Wtedy takie wynagrodzenie traktuje się jak to uzyskiwane z umowy o pracę. Trzeba wówczas rozliczać pełne składki ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.

Jeśli umowy zlecenia emeryt podpisał z kilkoma firmami, to wszystkie z nich są normalnie oskładkowane aż do momentu, gdy ich wartość osiągnie kwotę minimalnego wynagrodzenia.

Zatrudnienie emeryta na umowę o dzieło

Z emerytem można też oczywiście podpisać umowę o dzieło. W tym przypadku nie ma konieczności płacenia składek ZUS. Dochód jest jednak normalnie opodatkowany.

Emerytura, gdy emeryt pracuje

Jeśli emeryt decyduje się podjąć pracę, to musi jak najszybciej powiadomić o tym ZUS, lub KRUS. Wszystko dlatego, że od wysokości dochodu uzyskiwanego z pracy będzie zależało to, czy emeryt otrzyma niższe, czy wyższe świadczenie.

Przeczytaj więcej w kategorii prawo pracy.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Jak rozliczyć podatek dochodowy za przychód z różnych źródeł? Czym jest przychód z innych źródeł?

Coraz więcej osób osiąga dochody z różnych źródeł i zastanawia się, jak prawidłowo rozliczyć podatek dochodowy. Czym są takie przychody, który PIT wypełnić i...

Jak przekazać 1,5% podatku na organizację pożytku publicznego? Rozlicz PIT za 2023 i przekaż podatek na rzecz OPP

Jednym ze sposobów na wspieranie ważnych społecznie celów jest przekazanie 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). To działanie, które jest proste i...

Wspólne rozliczenie z małżonkiem – działalność gospodarcza i inne umowy. Jak wspólnie rozliczyć PIT?

Wspólne rozliczenie z małżonkiem to popularny sposób na obniżenie podatku dochodowego. Jak to zrobić, co w sytuacji, gdy mąż lub żona prowadzą działalność gospodarczą,...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!